Keisk plastikinius į daugkartinius!  

Keisk plastikinius į daugkartinius!
Šiauliai
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ŠRATC

Vyriausybei uždegus žalią šviesą plonų vienkartinių maišelių apmokęstinimui, rudenį seime bus sprendžiamas jų apmokęstinimo dydis ir ar tokia priemonė tikrai padės sumažinti maišelių vartojimą. Kol vieni pirkėjai piktinasi, saldainius ketinantys krautis į kišenes, kiti – džiaugiasi iniciatyva ir dalinasi gyvenime ir buityje naudojamomis plastiko alternatyvomis.

 

  • Daugkartinio naudojimo maišelis vietoj plono plastikinio

Sutikite, parduotuvėje maišelio griebiamės net ir tada, kai jo galbūt visai nereikia. Pavyzdžiui, įsidėti kekę bananų ar sviesto pakelį. Bananai turi savo natūralią pakuotę – žievę, kam juos pakuoti dar kartelį? O sviestas tikrai neištips iki kol grįšite į namus. Bet štai, sveriamiems riešutams, saldainiams ar didesniam kiekiui pomidorų maišelio reikia, tačiau mes visada galime rinktis – kokio.
Daugkartinio naudojimo maišelius galima įsigyti prekybos centruose arba pasisiūti patiems, pavyzdžiui, iš senos užuolaidos, pagalvės užvalkalo ar kito lengvo audinio.

  • Gertuvė vietoj plastikinio buteliuko

Aplinkosaugos šalininkai nevynioja į vatą: geriamo vandens pramonė vandens negamina, ji gamina plastikinius buteliukus! Vienkartiniai plastikiniai buteliukai, kartu su plastikiniais puodeliais, išsinešamo maisto dėžutėmis ir kita vienkartinio naudojimo plastiko tara – didžiausias mūsų aplinkos taršalas. Kad šio tipo plastiko atliekos neterštų gamtos, paprasčiausias būdas yra jų tiesiog neturėti. Vieną kartą investavus į mėgiamo tūrio bei dizaino gertuvę, vandenį gersite nemokamai visada.

  • Daugkartinio naudojimo puodelis vietoj vienkartinio

Jei plastikinį buteliuką dar galima perdirbti tai daugelį vienkartinio naudojimo puodelių – ne, mat jie pagaminti iš popieriaus ir plastiko junginio, kurio perdirbti praktiškai neįmanoma. Tačiau kelis dešimtmečius populiari išsinešamos kavos praktika jau kuris laikas suka tvarumo link. Kavinės bei degalinės skatina atsinešti savo puodelius, žadėdamos kavą su nuolaida, festivaliai gėrimamas naudoja daugkartinius puodelius, kuriuos savo klientams dalina depozito principu, randasi kavinių, kavomanams siūlančių dėvėtus daugkartinius puodeliais, kuriuos leidžiama pasiimti, o vietoj jų savanoriškai grąžinti nebereikalingus iš savo namų. 

  • Daugkartinio naudojimo indeliai vietoj vienkartinės išsinešamo maisto pakuotės

Kelis metus trukusi pandemija užvėrė duris į kavines ir valgyklas, tačiau atvėrė daugeliui akis: kiek daug susikaupia vienkartinių indų, užsakius dienos pietus išsinešimui! Ir nors tuokart savo indų išsinešamam maistui naudoti negalėjo dėl griežtų higienos taisyklių, šiandien į kavinę atsinešus nuosavą indelį ne tik sutaupysite pakuotės mokestį, bet ir nesukursite papildomos atliekos.

  • Vatos gabaliukas vietoj plastikinio ausų krapštuko

Ar įmanoma kuo nors pakeisti ausų krapštuką? Juk be šios higienos priemonės neišsiverstų nei vienas tvarkingas žmogus! Taip, ir galvoti čia daug nereikia. Dar visai neseniai valytis ausis buvo įprasta ant degtuko užvyniojus vatos. Jei prie senos praktikos grįžti nesinori, visada galima ausis valytis tiesiog rankšluosčiu ar naudoti daugkartinio naudojimo ausų kraštukus, kurių įsigyti rasite internetinėse parduotuvėse.

  • Medžiaginis rankšluostis vietoj popierinio

Ar popierinis rankšluostis perdirbamas? Juk jis iš popieriaus. Ko gero šis klausimas kilo kiekvienam, pradėjusiam atliekų rūšiavimo kelią. Ir nors vienkartinis rankšluostis vadinamas popieriniu, į popieriaus pakuotės konteinerį jo mesti negalima. Popieriniai rankšluosčiai – viena dažniausių mišrių komunalinių atliekų, kurios būtų galima išvengti visai, jei vietoj vienkartinio rankšluosčio imtumėm naudoti medžiaginius. Klausiate: o kaip elgtis viešajame tualete? Su savimi nešiojantis daugkartinį puodelį, šalia jo į krepšį galima įsimesti ir nedidelį rankšluostėlį.

  • Indai iš namų vietoj vienkartinių

Vasara – iškylų gamtoje metas. Pirkdami maistą iškylai, pagriebiame ir vienkartinių lėkščių. „Nereiks rūpintis jų plovimu“. Bet gal geriau išsiplauti iš namų atsivežtus indus, nei ilgainiui neturėti apskritai kur jų vežtis dėl kasmet gamtoje vykstančių klimato kaitos anomalijų: itin didelių karščių, gaisrų ar audrų.