PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Sausio 28 d. 13:13

Kėdainiuose pagerbtas Holokausto aukų atminimas

Kaunas

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


202637

Kasmet sausio 27-ąją minima Tarptautinė holokausto aukų atminimo diena ir (šiemet 76-osios) Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklos išlaisvinimo metinės.

Tradiciškai Kėdainių krašto muziejus ir Kėdainių dailės mokykla atsiliepė į Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės kvietimą prisijungti prie pasaulinės atminimo akcijos #WeRemember /#MesPrisimename.

Muziejininkė Regina Adomaitienė atėjusiems į Kėdainių Senosios rinkos aikštę priminė skausmingą Kėdainių krašto žydų istoriją ir atkreipė dėmesį į praeities pamokas.

Holokaustas (taip įvardijamas kaip žydų naikinimas) apima laikotarpį nuo 1933 m. sausio 30 d., kai Hitleris tapo Vokietijos kancleriu, iki 1945 gegužės 8 d., Antrojo pasaulio karo pabaigos Europoje. Iki Antrojo pasaulinio karo pradžios Vokietijoje buvo įgyvendinama rasistinė, diskriminacinė ir teroro politika žydų atžvilgiu. 1939 m. rugsėjo mėn. pradėtos okupuotos Lenkijos žydų žudynės ir telkimas getuose. Tragiškiausias Holokausto laikotarpis truko ketverius metus – nuo 1941 m. birželio iki 1945 m. gegužės mėn., kai buvo vykdomos visuotinės žydų žudynės.

Į klausimą – kiek žydų buvo nužudyta per Holokaustą? – tikslaus atsakymo nėra. Apytikslė statistika teigia, jog buvo nužudyta 5 860 000 žydų tautybės žmonių. Dauguma institucijų pripažįsta, jog Holokausto metu žuvo apie 6 milijonai žydų.

1897 metų visuotinio gyventojų surašymo duomenimis, Kėdainiuose gyveno 3733 žydai (64 proc. gyventojų). Prieš karą, 1941 metais, Kėdainių apskrityje gyveno 4682 žydai.

1941 metų rugpjūčio viduryje Kėdainių ir aplinkinių miestelių (Šėtos, Žeimių ir kt.) žydai buvo perkelti į laikiną getą. Žudynės buvo įvykdytos 1941 metų rugpjūčio 28 dieną. Remiantis nacių Vokietijos veikėjo Karlo Jėgerio raportu, čia buvo nužudyti 2076 žydai.

Praeitis mena, kad apie 300 metų trukusią Kėdainių žydų bendruomenės gyvavimo istoriją nutraukė Antrasis pasaulinis karas ir Holokaustas, kurio padariniai buvo tragiški. Antrojo pasaulinio karo metais didžioji dauguma vietos žydų buvo priversti palikti savo namus.