PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Balandžio 21 d. 19:17

Kėdainių miesto ir rajono gyventojams nerekomenduojama maistui naudoti vandens

Kaunas

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


126906

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad Kėdainių vandenvietės, kuri aptarnauja Kėdainių miesto, Vilainių, Pelėdnagių, Keleriškių, Daumantų, Medekšių, Sirutiškio ir Paobelio gyvenvietes, vandens gerti nerekomenduojama.

UAB „Kėdainių vandenys“ Smilgos vandenvietės vandens mėginyje rasta didesnė gyvsidabrio koncentracija nei leistina – 1,71 mikrogramo litre (leidžiama yra iki 1,0 µg/l).

Gyvsidabris į aplinką gali patekti šiais keliais: dėl natūralių procesų (uolienų tirpimo požeminio vandens poveikyje) ir dėl žmogaus veiklos (sąvartynų, naftos perdirbimo įmonių, gyvsidabrio naudojamo pramonės veikloje bei tręšiamų laukų pesticidais).

Gyvsidabrio toksiškumas priklauso nuo to, kokie junginiai (organiniai ar neorganiniai) patenka į žmogaus organizmą. Gyvsidabrio rezorbcija organizme (patekimas į organizmą) ir jo pašalinimas taip pat susiję su chemine junginių formule. Gyvsidabrį, esantį neorganiniuose netirpiuose junginiuose, organizmas pasisavina tik iki 2–15 proc., o organiniuose junginiuose – iki 90–95 proc. Virškinamajame trakte gyvsidabris sunkiai rezorbuojasi ir nepakitęs per virškinamąjį traktą pašalinamas. Be to, rezorbcija priklauso ne tik nuo patekimo būdo (į virškinamąjį traktą ar per plaučius), bet ir nuo jo dozės, lyties, organizmo sveikatos būklės ir kitų veiksnių. Pavojingiausi yra gyvsidabrio garai.

Neorganinis gyvsidabris į žmogaus organizmą gali patekti per požeminį vandenį, jeigu jame yra didelis jo kiekis, taip pat per maistą, jeigu jam gaminti buvo naudojamas toks vanduo. Dažniausiai gyvsidabrio poveikį žmonės patiria vartodami jūros gėrybes.

Poveikis sveikatai priklauso nuo suvartojamos dozės. Žmonės nevienodai jautrūs gyvsidabriui – jautresni vaikai ir moterys. Gyvsidabris per placentą gali patekti į dar negimusio kūdikio organizmą, o tai gali turėti poveikį besivystančiai kūdikio galvos smegenų ir nervų sistemai.

Apsinuodijimo gyvsidabriu atvejais dominuoja nervų sistemos pažeidimai arba vegetacinės nervų sistemos sutrikimai. Vegetacinė nervų sistema atsakinga už širdies ir kraujagyslių sistemos darbą, t. y. reguliuoja širdies ritmą, kraujospūdį. Nuo jos priklauso kvėpavimo dažnis ir gilumas, virškinamojo trakto veikla, tuštinimosi dažnumas, paties žarnyno intensyvesnė ar mažiau intensyvi veikla, endokrininių, prakaito liaukų veikla. Tirpus neorganinis gyvsidabris didelėmis dozėmis žmonėms gali sukelti ūmų apsinuodijimą. Ilgalaikis neorganinio gyvsidabrio vartojimas gali sukelti lėtinį apsinuodijimą.

Atkreipiame dėmesį, kad virinant vandenį gyvsidabris nepasišalina. Kol bus paskelbta apie tai, kad šios vandenvietės vanduo saugus, gyventojams rekomenduojama maistui vartoti vandenį iš parduotuvių.

NVSC informacija