Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Jau antri metai kėdainiečiai eina į koncertus ir taip renka lėšas vargonams: įgyvendinamas visuomeninis projektas „Kėdainiams reikia vargonų!“. O pinigų reikia ne mažiau kaip 30 tūkst. Eur. Surengus iš viso daugiau kaip dešimt koncertų, jau surinkta pusė sumos. Šios gražios akcijos iniciatorius yra pianistas, vargonininkas, mokytojas Robertas Lamsodis. Vargonai stovės Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje, kur jie kažkada ir stovėjo.
Šią idėją ypač palaiko Kėdainių muzikos mokykla, jaunieji talentai, Kėdainių krašto muziejus. Koncertuoti kviečiami ir vilniečiai, ir kitų miestų atlikėjai. Ne vieną kartą koncertavo ir pats šio projekto iniciatorius. Visada, rengiant koncertus, vedėjas būna vis kitas žmogus, stengiamasi pasikviesti žinomą žmogų, autoritetą, norint renginį padaryti kuo įdomesnį ir pritraukti kuo daugiau žmonių.
Vargonų prasmė – ne tik muzika
Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčia vargonams yra tobula vieta. Kurioje tiksliai vietoje kažkada jie buvo įrengti, kada tai buvo, kaip jie atrodė – sunku pasakyti, nes nuotraukos tokios informacijos neužfiksavo, bet kad vargonų ten būta – faktas neišgalvotas.
Vargonai – kaip ir namai bei laivai – statomi. Ir jei kiekvienas kėdainietis (o ir ne tik kėdainietis), kuris nori ir gali, prisidėtų nors ir nedidele pinigine auka, vargonai jau greitai ir stovėtų.
Vyktų vargonų koncertai. Miesto muzikinis gyvenimas suspindėtų dar ryškesnėmis spalvomis, vargonai Kėdainius pakylėtų į dar aukštesnį lygį.
Projektas „Kėdainiams reikia vargonų!“, tikimasi, dovanos miestui ne tik vargonus – instrumentų karalių, kuriuo gali pasigirti tikrai ne kiekvienas miestas, bet ir dar vieningesnę, sutelktesnę bendruomenę. Ir tie vargonai, pastatyti ant tvirtesnės bendruomenės pamatų, bus skambūs ir visados traukiantys prie jų sugrįžti.
Kaip mokytis bendrystės, pasakojo Zita Kelmickaitė
Apie žmonių bendrystę daug buvo šnekama ir per pirmąjį šių metų kamerinės muzikos labdaros koncertą, surengtą Kėdainių daugiakultūriame centre. Renginį tą vakarą vedusi charizmatiškoji visiems gerai žinoma Zita Kelmickaitė ir juokino, ir graudino, ir pasakojo, kaip moka aukoti užsienio lietuviai. Ji labai palaikė kėdainiečių idėją patiems stengtis ir nelaukti, kol kas duos ar skirs, susivienyti dėl gražios idėjos − vargonų, o kai jie pasieks Kėdainius, pažadėjo pirmoji surengti muzikos vakarą
Širdis virkdė muzikos garsai, kuriuos dovanojo Vytenis Gurstis (fleita), Robertas Lamsodis (fortepijonas), jaunatviško žavesio suteikė Kėdainių muzikos mokyklos mokinių pasirodymas.
„Kai mano buvęs mokinys mane pakvietė atvykti į Kėdainius, kai sužinojau apie iniciatyvą, kad kėdainiškiai renka pinigus vargonams, aš pagalvojau – kokie šaunuoliai. Nes tik didelės iniciatyvos, kada reikia kažkaip susitelkt ir kažką išpurtyt iš savo maišelio, pasiekia rezultatą. Tu gali duoti vieną eurą, du eurus, bet žinai, kad tu prisidėjai. Kad kažkokia dalis, kažkoks vamzdelis, viena iš tų vargonų triūbų bus ir tavo dalis. Kartais mes labai greitai nusimename, galvodami, kad neįmanoma. Įmanoma", – uždegančiu balsu kalbėjo muzikologė, LRT radijo ir televizijos laidų vedėja, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentė Zita Kelmickaitė.
Vesdama kamerinės muzikos vakarą, ji iš savo gyvenimiškos patirties siejo muziką su gyvenimu. Įdomiausia buvo klausytis jos pasakojimų, kaip aukoja pasaulio lietuviai išeiviai iš Amerikos, Australijos, Kolumbijos, Argentinos ar kitų kraštų, kaip pirmieji išeiviai, atsidūrę Amerikoje, Kanadoje, be nieko, tik su pora lagaminų, ten įsikūrė. Ir būtent ta aukojimo, pasidalinimo tradicija ten yra labai stipri. „Nori savo vaikams mokyklos – tu pats ir aukoji, nori kunigą iš Lietuvos atsivežti, kuris tavo vaikus pakrikštytų ar sutuoktų – aukoji ir turėsi kunigą. Nori bažnyčios – pasistatai bažnyčią, nes niekas tau nieko nepaskiria“, – apie vienijančią aukojimo galią kalbėjo ji.
Vasarį − „Musica humana“
R. Lamsodis pasakojo, jog paramos akcijai skirtų muzikos vakarų koncertinė programa visada būna labai įvairi, į koncertą visada stengiamasi įtraukti mokinius iš Kėdainių muzikos mokyklos. „Ir mes patys smagiai pakoncertuojame. Šį vakarą skambėjo muzikos klasikų įvairių laikotarpių muzika – nuo romantinės, iki klasikinės, o vakarą užbaigė saloninė muzika. Jau žinome, kad vasario mėnesį prie šios akcijos prisideda ir į Kėdainius koncertuoti atvyksta Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinės muzikos ansamblis „Musica humana“. Apie kovo mėnesio koncertą dar negaliu pasakyti nieko. Koncertus planuojama rengti iki vasaros – toliau tęsime tradiciją ir rengsime koncertus trečiadieniais. Aš labai norėčiau ir vėliau išlaikyti tokią tradiciją, rengti Kėdainiuose tokius muzikos vakarus, nebūtinai aukojant”, – teigė Robertas.
Aukoti galima ir be koncertų
Šiuo metu jau vyksta vargonų paieškos. Jau dabar keli žmonės stengiasi rasti tinkamus vargonus Kėdainiams. Tad, kad šis darbas dar labiau paspartėtų ir rezultatą pamatytume kuo greičiau, galite prisidėti ir Jūs.
Aukoti galima ne tik klausant koncerto, bet ir tiesiog pervedant į sąskaitą norimą sumą.
Kėdainių krašto muziejaus paramos-labdaros sąskaita Nr. LT 407300010094143462 (AB „Swedbank“), banko kodas 73000, mokėjimo paskirtis – Vargonai Kėdainiams.
Jau ne vienas žmogus, įmonė, organizacija yra prisidėjusi. Kviečiame ir Jus!