PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2022 m. Vasario 5 d. 14:53

Ka­vos atei­tis: ją ger­si­me tik re­to­mis pro­go­mis?

Šiauliai

(Prostooleh nuotr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


203423

Pa­sau­lis ga­li ne­tek­ti apie pu­sės ge­riau­sių že­mių, ku­rio­se au­gi­na­mos vie­nos la­biau­siai ver­ti­na­mų ka­vos pu­pe­lių. Tai ga­li bū­ti kli­ma­to kai­tos pa­sek­mė. Bra­zi­li­jo­je, ku­ri šiuo me­tu yra di­džiau­sia ka­vos ga­min­to­ja pa­sau­ly­je, tin­ka­miau­sios ka­vai au­gin­ti že­mės su­ma­žės dras­tiš­kai – net 79 pro­cen­tais.
 

Tai viena pagrindinių išvadų tyrimo, kurį atliko Šveicarijos mokslininkai, siekdami išsiaiškinti, kaip klimato kaita paveiks trijų svarbių produktų ateitį – kavos, avokadų ir anakardžių riešutų.

Kava yra daugiausia vartojama, iš jos gautos pajamos 2022 m. turėtų siekti 460 mlrd. JAV dolerių, o avokado ir anakardžių – atitinkamai 13 mlrd. ir 6 mlrd. JAV dolerių.

Svarbiausia žinia, kurią atskleidė tyrimas, ta, kad numatomi klimato kaitos pokyčiai labai stipriai paveiks kavos pupelėms auginti tinkamą žemę – jos, spėjama, žymiai sumažės. O tai, be abejo, atsilieps ir augintojams, ir vartotojams.

Tikėtina, kad dalis Kinijos, Argentinos ir JAV taps tinkamesnės kavos auginimui, nes Brazilijos ir Kolumbijos augintojai supranta, kad jų žemė dėl klimato pokyčių tampa mažiau tinkama. Todėl reikės prisitaikyti prie vykstančių pokyčių tropiniuose kraštuose, pvz., konkrečių kultūrų auginimą perkeliant į skirtingus regionus, kuriuose klimato poveikis bus palankesnis.

Tačiau panašu, kad, nepaisant to, kokių poveikio švelninimo priemonių bus imtasi, daugelis atogrąžų kultūrų ateityje taps retesnės, taigi, ir brangesnės. Kalbant apie kavą, ji netgi gali pereiti nuo pigaus kasdienio gėrimo prie brangaus ir retai vartojamo, kurį galėsime sau leisti tik išskirtinėmis progomis.

Parengta pagal Sciencealert.com