Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Muzikos pamoka ©Unsplash.com
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Kauno savivaldybės sprendimas uždaryti visas mieste veikiančias meno ir sporto mokyklas įstūmė jose dirbančius pedagogus ir moksleivių tėvus į beprecedentę situaciją: atostogų išvaryti mokytojai vis vien tęsia darbą savanoriškai, o valdininkai tikina, kad toks sprendimas buvo priimtas siekiant sutaupyti ir išsaugoti darbo vietas.
Kauno savivaldybei dėl karantino nusprendus stabdyti kultūros ir sporto bei neformalaus švietimo įstaigų veiklą mieste, tokį sprendimą kritikuoja kultūros bendruomenė ir Vyriausybės atstovas. Savivaldybė teigia taip besistengianti norėdama išsaugoti darbo vietas.
Savivaldybė pripažįsta, jog sprendimas buvo nepopuliarus, tačiau tvirtina, kad jis – būtinas norint išsaugoti darbo vietas.
„Toks nepopuliarus, bet būtinas sprendimas priimtas dėl kelių priežasčių. Visų pirma, mūsų tikslas – užtikrinti, kad pasibaigus šitam sudėtingam karantino laikotarpiui visi darbuotojai turėtų savo darbus. Siekiame ne tik išsaugoti darbo vietas, bet ir išlaikyti tuos pačius krūvius“, – BNS atsiųstame atsakyme sako Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tadas Metelionis.
Mokytojai tęsia darbą
Kultūrininkai spėlioja, kad tokių drastiškų sprendimų savivaldybė ėmėsi, nes iki galo neįvertina meno mokyklų reikšmės ir veiklos specifikos, o kultūrinius renginius tapatina su scena ir pramogomis.
Vienoje Kauno muzikos mokyklų dirbanti Regina (vardas pakeistas – aut. past.) tikina, kad net ir nutraukus mokslo metus ji ir toliau tęsia pamokas, nes nenori prarasti sunkaus įdirbio.
„Dirbame per atostogas, kad palaikytume lygį ir išlaikytume tai, ką buvome pasiekę. Norą toliau dirbti reiškia ir patys vaikai, kurių niekas varu į muzikos mokyklas nevaro, jiems patinka ši veikla, manau, neteisinga būtų, jei jos netektų“, – Alfa.lt sakė pedagogė.
Reginos teigimu, pamokas prastovų metu tęsia dauguma meno mokyklų pedagogų. Darbas vyksta aukojant atostogas, papildomų pinigų, anot muzikės, iš tėvų neprašoma.
Šiuo metu nerimą labiausiai kelia miglotos ateities perspektyvos, mat dar nėra iki galo aišku, ar valdininkai nuspręs perkelti pamokas į vasaros laiką.
„Mes išėjome kasmetinių atostogų, kurias paprastai turime vasarą. Tai reiškia, kad mums liks tik mėnuo atostogų. O kiti mėnesiai kabo ore. Viskas priklausys nuo valdžios, ar bus suteikta galimybė organizuoti darbą vasaros metu, ar liksime bedarbiai“, – abejonėmis dalijosi pedagogė.
Tėvai pasipiktinę
Ne ką mažiau pasipiktinę ir moksleivių tėvai. Trečius metus violončele besimokančio groti pradinuko mama Jolanta sako, kad tokį savivaldybės sprendimą galėjo nulemti tik visiškas meninio ugdymo specifikos neišmanymas.
„Toks jausmas, kad valdininkai visiškai nesupranta, kaip vyksta ugdymo procesas ir kokią žalą atneš toks staigus mokslo nutraukimas. Mano vaikas turėjo keturias specialybės pamokas per savaitę, o kur dar solfedžio, muzikos istorija, kiti dalykai. Gerai, kad specialybės mokytoja savo laiko sąskaita sutiko ir toliau vesti pamokas internetu. Kituose miestuose pamokos taip ir vyksta, nesuprantu, dėl ko kauniečiai tokie išskirtiniai“, – piktinosi moteris.
Meno bendruomenę vienijančiame interneto puslapyje Menufaktura.lt platinamas viešas kreipimasis, kuriame skelbiama, kad toks Kauno miesto savivaldybės sprendimas buvo skubotas.
„Balandžio 3–6 d. Vyriausybę, Seimo Kultūros komitetą ir Kultūros ministeriją pasiekė kreipimaisi, kuriuose išreikštas susirūpinimas Kauno miesto savivaldybės politikos kultūros sektoriaus atžvilgiu – nuo š. m. kovo mėn. 30 d. sustabdytos Kauno miesto biudžetinių kultūros įstaigų veiklos ir mažinami šių įstaigų biudžetai.
Kreipimąsi pateikė daugiau kaip 20 miesto ir šalies kultūros įstaigų ir asociacijų“, – rašoma publikacijoje.
„Remdamiesi pranešimais spaudoje, manome, kad biudžetinių kultūros įstaigų veiklos stabdymas yra vienašališkai ir skubotai priimtas miesto valdžios sprendimas, pasiekęs įstaigas kovo 27 d. vakare (penktadienį) ir pagal įsakymą įsigaliojęs jau nuo kovo 30 d., t. y. artimiausią darbo dieną. Pažymėtina, kad įstaigos, kurias tiesiogiai palietė šis sprendimas, nedalyvavo tokio sprendimo rengimo etapuose, taip pat nebuvo vykdytos konsultacijos su įstaigų atstovais, ieškant optimaliausių ir mažiausią žalą sukelsiančių sprendimų ar alternatyvių kultūros įstaigų darbuotojų darbo formų ar užduočių. Bendra Kauno miesto savivaldybės komunikacija su pavaldžių įstaigų atstovais vertinama kritiškai“, – cituojamas kreipimasis į Lietuvos Respublikos Vyriausybę, Seimo Kultūros komitetą ir Kultūros ministeriją.
„Kreipimesi pavyzdžiu minimos kitos savivaldybės, kurios šiuo sunkiu laikotarpiu viešai išreiškė palaikymą savo valdomoms kultūros įstaigoms, pavyzdžiui, Kauno rajono savivaldybė. Tuo metu Kauno miesto savivaldybės atstovų pasisakymuose atsispindi ribotas požiūris į kultūrą ir jos specifiką kaip išskirtinai tik renginių generavimo terpę, kultūros įstaigų veiklos pagrindu laikant tik tiesioginį ryšį su lankytojais, fiziniais asmenimis, bet pamirštant kultūrinės veiklos tarpdisciplininį ir tarpsritinį spektrą, varijuojantį nuo kultūros skaitmeninimo projektų iki išskirtinai inovatyvias turinio sklaidos formas naudojančių priemonių kūrimo“, – piktinasi kultūrininkai.
Kauno savivaldybė: vaikams reikia pailsėti
Reaguodama į visuomenėje kilusią pasipiktinimo bangą, Kauno miesto savivaldybė antradienį „Facebook“ paskyroje išplatino viešą pasiteisinimą, kuriame aiškina savo poelgio motyvus:
„Kauno miesto biudžetinės kultūros, sporto ir neformaliojo švietimo ĮSTAIGOS NĖRA UŽDAROMOS! Jų darbuotojams pasiūlyta eiti kasmetinių apmokamų atostogų arba pateikta kita alternatyva – prastovos, siekiančios 50–60 proc. įprasto atlyginimo, bet ne mažiau nei minimalus darbo užmokestis“ – rašoma pirmuoju įrašo punktu.
Savivaldybės teigimu, sprendimas priimtas siekiant leisti vaikams pailsėti.
„Šiuo metu mokiniai patiria nemažai streso mokydamiesi nuotoliniu būdu. Didžiąją dienos dalį praleidus prie kompiuterių, skatinti juos ir toliau dirbti priešais ekranus popamokinėse veiklose – mažų mažiausiai neatsakinga. Vaikams reikia ir pailsėti“ – skelbiama įraše.
Savivaldybės pasiaiškinime taip pat rašoma, kad savanoriškai ir neatlygintinai mokiniams padedantiems pedagogams, vasarą „atostogauti nebus kada“.
„Karantinui pasibaigus, pripažinkime, šių metų vasara bus kitokia negu įprastai. Daugelis į darbus pilnu pajėgumu sugrįžusių žmonių turės atsigriebti už prarastą laiką, todėl reikės pasirūpinti jų vaikų užimtumu. Būtent čia bus ypač reikalinga neformaliojo švietimo įstaigų pagalba, tad jų darbuotojams vasaros metu atostogauti irgi nebus kada“ – skelbiama įraše.
Vyriausybės atstovas: turėjo būti išnaudojami kiti būdai
Vyriausybės atstovas Kauno apskrityje Andrius Cechanavičius teigia, jog prieš skelbdama prastovas ar siųsdama darbuotojus atostogų savivaldybė privalėjo išnaudoti kitas priemones.
„Prastova savivaldybės biudžetinių įstaigų darbuotojams gali būti skelbiama tik išnaudojus visas įmanomas darbo organizavimo formas bei būdus. Todėl manytina, kad Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas neatitinka Vyriausybės nutarimo nuostatų“, – rašoma Vyriausybės atstovo teikime Kauno savivaldybei.
A. Cechanavičius rekomenduoja savivaldybei svarstyti galimybę pakeisti administracijos direktoriaus įsakymą.
Priimti sprendimą ir pranešti apie jį Vyriausybės atstovui savivaldybė turi 10 dienų. Jeigu į teikimą nebus atsižvelgta, A. Cechanavičius planuoja kreiptis į teismą.
Savivaldybės atstovai teigia dar sprendžiantys, kaip dėl šio teikimo pasielgti.
alfalt-logo-skaidrus.png