REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Birželio 23 d. 11:51

Kauno savivaldybė: ekstremalios situacijos paskelbimas Nemuno taršos problemos Šančiuose nesumažins

Kaunas

Etaplius.lt nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


179554

Geležinkelių tiesėjams prieš kelis dešimtmečius pabėgiams vietoj medienos pradėjus naudoti betoną, savo paskirties neteko buvusi medinių pabėgių mirkymo gamykla Šančiuose prie Nemuno, A. Juozapavičiaus prospekte. Tačiau užteršta, keliems savininkams jau ne vieną dešimtmetį priklausanti įmonės teritorija tapo iki šiol niekaip nesutvarkomu Nemuno taršos šaltiniu.

Kad būtų sustabdytas teršalų (ypač intensyviai iš žemės jie sunkiasi karštymečiu) patekimas į upę, Kauno miesto savivaldybė yra įrengusi specialias gaudykles. Jos daugelį metų prižiūrimos ir išvalomos cheminėmis medžiagomis. Be to, šuliniuose įrengti ir specialūs filtrai. Nuolat kovodama su padariniais, Savivaldybė, pasak jos atstovo Mindaugo Drąsučio, kasmet išleidžia nuo 5 iki 10 tūkstančių eurų.

Dabar Kauno miesto savivaldybė prašo didesnio aplinkosaugininkų įsitraukimo į šios problemos sprendimą, tikėdamasi sulaukti ryžtingesnių jų veiksmų. Pažymėtina, jog privataus sklypo, iš kurio plūsta teršalai, savininkai vis dar nėra sulaukę jokių sankcijų, o į šalia esančias teritorijas toliau plintanti tarša vis dažniau pasiekia Nemuno krantinę ir pačią upę.

Šių metų birželį dėl susidariusios padėties posėdžiavusi Kauno miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija apsvarstė Aplinkos apsaugos departamento siūlymą dėl Nemuno taršos skelbti ekstremalią situaciją. Prieita prie išvados, kad teisiškai šis statusas problemos neišspręstų, todėl tikslingiau būtų galvoti apie kreipimąsi į Aplinkos ministeriją ir prašymą imtis realių priemonių valstybiniu mastu.

„Sąvokos paskelbimas būtų tiesiog deklaracija, kuri neprisidėtų prie problemos sprendimo. Ekstremali situacija – staiga atsiradęs įvykis, kuris gali turėti reikšmingos įtakos gyventojų sveikatai, gyvybei ar aplinkai. Šį įvykį, kuris tęsiasi daugiau kaip 20 metų, pavadinti staiga atsiradusiu būtų sudėtinga. Tad Komisija nusprendė nepritarti siūlymui skelbti ekstremalią situaciją, nes tą pripažino ir paties Aplinkos apsaugos departamento atstovai. Statuso paskelbimas niekaip nepadėtų išspręsti problemos iš esmės“, – sakė Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras.

Jis priminė, kad 2020 metų pabaigoje „LGT Infra“ užsakymu buvo atliktas užterštos teritorijos ir Nemuno krantinės detalus ekogeologinis tyrimas. Ataskaitos duomenų sulaukusios Lietuvos geologijos tarnybos išvada, tarša baigtųsi tik likvidavus problemos židinius įmonės „Regio“ ir geležinkeliečiams priklausančiuose žemės sklypuose.

„Aplinkos ministerijai pavaldžios įstaigos turi imtis priemonių, siekti, kad privačiame sklype savininkai pašalintų teršalus, kurie jau daug metų sklinda į gretimas teritorijas ir patenka į upę. Taršos šaltiniai yra aiškūs, ir jokios kitos institucijos negali savivaliauti bei versti privačius subjektus sustabdyti taršą ar ją pašalinti.

Kadangi iki šiol jokių priemonių nesiimta, Kauno savivaldybė priversta dešimtmečiais kovoti su teršiančios teritorijos padariniais. Susirašinėjimas tarp institucijų turi baigtis, – atėjo laikas spręsti problemą iš esmės ir imtis realių veiksmų“, – teigė P. Keras.

Teritorija A. Juozapavičiaus pr. teršiama daugiau kaip 100 metų, kai nuo pat 1862 metų grunto duobėse buvo mirkomi pabėgiai. Nors tokia veikla nevykdoma nuo XX amžiaus pabaigos, iki šiol ten tebesanti skalūnų alyva bei kiti naftos produktai prasiskverbė iki pat gruntinių vandenų.

Suprasdama situacijos rimtumą, Kauno savivaldybė ne kartą kreipėsi į atsakingas institucijas dėl problemos sprendimo, tačiau iki šiol realių veiksmų taip ir nesulaukta, - pabrėžiama Kauno miesto savivaldybės pranešime.

Šančiuose, caro laikais statytų kareivinių teritorijoje, taip pat aptikta ne viena užteršto grunto vieta. Ekologine bomba buvo pavadinta teritorija, kurioje iškasus duobę naujo namo pamatams, iš žemės pradėjo veržtis naftos produktai. Savivaldybės pastangomis, per keliolika mėnesių šis taršos židinys buvo sutvarkytas.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA