Kauno rajono meras prašo užtikrinti Domeikavos gyventojų saugumą, čia steigiant pusiaukelės namus

20231108-TBIL115339
Kaunas
BNS/Fotobankas nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Kauno rajono meras Valerijus Makūnas prašo teisingumo ministrės Ewelinos Dobrowolskos užtikrinti Domeikavos gyventojų saugumą, Lietuvos kalėjimų tarnybai (LKT) čia ketinant steigti pusiaukelės namus ir Kauno regiono probacijos tarnybos padalinį.

Vietos gyventojams nerimaujant dėl savo saugumo ir priešinantis šiam projektui, Kauno rajono meras penktadienį situaciją aptarė su teisingumo ministre, pranešė savivaldybė.

Meras klausė ministrės, kokios galėtų būti galimybės pastatą perimti savivaldybei: nupirkti ar valdyti panaudos būdu. „Suremontavę pastatą, galėtume jį pritaikyti meno mokyklai arba kitoms bendruomenės reikmėms, svarstytume įvairius panaudojimo būdus“, – kalbėjo meras.

Pasak pranešimo, ministrė nurodė, kad Norvegijos vyriausybės finansuojamo pusiaukelės namų projekto tikslas – vykdyti nuteistųjų reabilitaciją, todėl nėra teisinių galimybių jį panaudoti kitiems tikslams.

„Pastato paskirtį būtų galima keisti tik praėjus penkeriems metams nuo projekto įgyvendinimo pradžios“, – Kauno rajono savivaldybės pranešime cituojama E. Dobrowolska.

Pasak pranešimo, V. Makūnas pabrėžė, kad bendruomenei kelia nerimą didelis probuojamų asmenų skaičius, ir diskutavo su ministre, kaip būtų galima maksimaliai užtikrinti vietos gyventojų saugumą.

Taip pat V. Makūnas raštu kreipėsi į ministrę E. Dobrowolską ir LKT direktorių Virginijų Kulikauską, prašydamas paaiškinti, kokie teisiniai reikalavimai nustatyti pusiaukelės namams steigti. Meras taip pat teiravosi ar nebuvo pažeistos procedūros, ar apie planuojamą įgyvendinti projektą buvo tinkamai ir laiku informuota visuomenė.

Savivaldybės pranešime nurodoma, kad Vyriausybė iš privačių asmenų Šakių kaime Domeikavos seniūnijoje įsigijo pastatą ir perdavė jį valdyti Lietuvos kalėjimų tarnybai. Anot pranešimo, vietos gyventojai nerimauja dėl savo, vaikų ir turto saugumo, nes namus planuojama įkurdinti netoli ugdymo įstaigų.

Kalėjimų tarnybos vadovas V. Kulikauskas LRT radijui praėjusią savaitę sakė, kad bendruomenės reakcija kyla dėl nežinojimo ir situacijos nesupratimo, o planų keisti neketinama. Pusiaukelės namuose planuojama apgyvendinti 25 nuteistuosius. Probacijos tarnybos darbuotojai, anot jo, kaip tik užtikrins saugumą. 

Pasak V. Kulikausko, maksimaliai planuojama juose apgyvendinti 25 nuteistuosius, tačiau maksimaliai užpildyta įstaiga visuomet nebus. Jau dabar kituose septyniuose pusiaukelės namuose esama 20 laisvų vietų.  

Tarnybos vadovas taip pat nurodė, kad įstatymai neapibrėžia, kokiu atstumu nuo švietimo įstaigų turi būti steigiami tokie pusiaukelės namai. Bendruomenei pažadėta, kad bus pakoreguotas pusiaukelės namų tvarkos aprašas, bus numatyta, kad greta esant ugdymo įstaigoms bausmės tęsti nebus perkeliami nuteistieji už smurtinius ar seksualinio pobūdžio nusikaltimus.