PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Birželio 13 d. 10:31

Kauno politikai spręs, ar Laisvės alėjoje stovės paminklas miesto burmistrui J. Vileišiui

Kaunas

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


6577

Iš veik 60 klausimų, kuriuos numatyta antradienį svarstyti Kauno miesto tarybos posėdyje, vienas susijęs su buvusio Kauno burmistro Jono Vileišio atminimo įamžinimu pagrindinėje miesto gatvėje - Laisvės alėjoje. Sprendimo projektą, parengtą atsižvelgus į ekspertų siūlymus, politikams pristatys savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyriaus vyriausioji specialistė Andrijana Filinaitė.

Pirmojo tarpukariu Kauno burmistro Jono Vileišio paminklą Laisvės alėjoje, prie dabar parduodamo Centrinio pašto rūmų, planuojama pastatyti iki Valstybės (Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienos. Skulptoriaus Kęstučio Balčiūno sukurta klasikinė bronzinė skulptūra, kurios aukštis - apie 2,4 m, buvusį Kauno burmistrą vaizduoja realistiškai, tiksliai atkurtais veido bruožais, to laikmečio drabužiais ir net su autentišku odiniu portfeliu.

Pats paminklas miesto biudžetui nieko nekainuos. Jo pastatymo idėjos iniciatoriai - užsienyje gyvenantys Kauno patriotai, vieni - iš ankstesnės pokario emigracijos, kiti ekonominiai migrantai iš naujos kartos išeivių. Amerikos lietuvių iniciatyvą remia ir Vilniuje įsikūręs Vileišių fondas.

Anot išeivių, broliai Vileišiai - tautos didvyriai, o Jonas Vileišis - Kauno patriarchas. Patriotas, kuris, kaip laiške teigė 97 metų J. Vileišio jauniausioji burmistro dukra Rita Vileišytė-Bagdonienė, „darė viską, kad jis prilygtų kitiems Europos miestams“.

Iki šiol miesto savivaldybė burmistro J. Vileišio atminimą yra įamžinusi apdovanojimu - iškiliems kauniečiams ar Kauno labui daug nuveikusiems kitų miestų gyventojams už gerus darbus įteikiamas burmistro J. Vileišio medalis.

Naujienų agentūra ELTA primena, kad miesto savivaldybė buvo inicijavusi apklausą, kurioje gyventojai galėjo išreikšti savo nuomonę dėl tinkamiausios vietos paminklui. Kaip Eltai tuomet teigė Kauno miesto savivaldybės atstovas Arnoldas Bukelis, paminklui statyti buvo siūlomos trys vietos miesto centre - Rotušės aikštė, Laisvės alėja ties Centriniu paštu bei Nepriklausomybės aikštė prie Įgulos bažnyčios. Daugiausia pritarimų sulaukė Rotušės aikštė, bet paveldosaugininkai bei architektūros ir urbanistikos ekspertai tokiam variantui nepritarė. Anot jų, Rotušės aikštėje labiau tinkama viduramžius menantiems simboliams.

ELTA