PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Lapkričio 10 d. 14:40

Kauno klinikos dalyvauja pasauliniame nėščiųjų ir gimdyvių sepsio tyrime

Kaunas

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


19850

Pasaulyje nuo sepsio kasmet miršta apie 100 tūkstančių nėščiųjų ir gimdyvių bei milijonas naujagimių. Didžiosios dalies šių mirčių galima būtų išvengti imantis prevencinių priemonių, laiku diagnozuojant sepsį bei nedelsiant pradedant gydymą.

Kauno klinikos, užtikrindamos mokslo pažangą, prisijungė prie Pasaulio sveikatos organizacijos šiais metais vykdomo Pasaulinio nėščiųjų ir gimdyvių sepsio tyrimo. Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė, gydytoja akušerė-ginekologė prof. Rūta Jolanta Nadišauskienė tapo Rytų Europos šalių ir centrinės Azijos, dalyvaujančių tyrime, koordinatore.

Penktadienį, anot Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų atstovės Eglės Audickaitės, Akušerijos ir ginekologijos klinikoje įvyko mokymai Lietuvos medikams, kuriuose dalyvavo gydytojai iš 10-ties didžiausių šalies akušerijos stacionarų. Medikai dalijosi patirtimi ir mokėsi atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus. Aiškinosi, kaip standartizuotai ir tiksliai surinkti duomenis apie nėščiąsias ir gimdyves, sergančias sepsiu ar kitomis infekcijomis.

„Džiaugiamės galėdami būti šio labai reikšmingo nėščiųjų ir gimdyvių bei naujagimių sveikatai tyrimo centre, - kalbėjo profesorė Rūta Nadišauskienė, turinti didžiulę tarptautinio darbo reprodukcinės moters sveikatos srityje patirtį. - Nėščiųjų ir gimdyvių imuninė sistema yra ypatinga, nes tik silpnesnis imuninis atsakas leidžia sėkmingai išnešioti vaisių. Dėl nėštumo pakitusi imuninė sistema kartais tampa nevisaverte, kai reikia reaguoti į vieną ar kitą infekciją. Normalūs organizmo pokyčiai nėštumo metu, pavyzdžiui, padidėjęs kraujo krešumas, dažnas širdies pulsas ar žemas arterinis kraujo spaudimas, gali slėpti ankstyvuosius sepsio požymius. Todėl atpažinti sepsį nėščiajai ar gimdyvei yra ypatingai sunku“, - tęsė profesorė.

Vystantis sepsiui svarbiausias vaidmuo tenka pačiam organizmui. Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Priešlaikinio gimdymo sektoriaus vadovė, šio tyrimo nacionalinė koordinatorė prof. Meilė Minkauskienė pabrėžia, kad organizmas, reaguodamas į kartais labai banalią infekciją ir gindamasis nuo jos, pažeidžia savus audinius ir organus. „Vystosi vadinama organų disfunkcija - gyvybei grėsminga būklė. Tačiau neabejojama, kad anksti atpažinus sepsį ir pradėjus moterį gydyti, prognozės yra teigiamos“, - teigia profesorė.

Pasak jos, visiems sveikatos priežiūros specialistams reiktų žinoti ankstyvuosius sepsio požymius - karščiavimą ar žemą kūno temperatūrą, dažną pulsą, žemą arterinį kraujo spaudimą, kvėpavimo, sąmonės, taip pat - šlapinimosi sutrikimus. Šių simptomų derinys medikams turėtų kelti įtarimų ir skatinti imtis papildomų tyrimų.

„Pastebėjus sutrikusius gyvybinius rodiklius, blogą bendrą moters būklę, pakitusius laboratorinius tyrimus, net ir nenustačius tikrosios infekcijos ar blogos būklės priežasties, verta pradėti gydymą nedelsiant. Jei skubiai skiriami skysčiai bei antibiotikai į veną, o moteris pervežama į specializuotą ligoninę ir skyrių, išgyvenimo ir pasveikimo galimybės smarkiai padidėja“, - sakė prof. M. Minkauskienė.

Pasaulinis nėščiųjų ir gimdyvių sepsio tyrimas, trunkantis vieną savaitę, vyksta 58 pasaulio šalyse - šešiuose regionuose. Šio didžiulio tyrimo tikslas - atrasti pačius ankstyviausius ir grėsmingiausius požymius, efektyviausias sepsio gydymo ir diagnostikos strategijas. Tyrimo metu vyksta išsami gydytojų ir viso medicinos personalo švietimo kampanija, apimanti internetinį kongresą kartu su geriausiais šios srities ekspertais, elektroninę ir spausdintą informacinę medžiagą sepsio diagnostikos bei gydymo tema.

ELTA