PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Rugsėjo 4 d. 16:21

Kaune pradėtas Sugiharos namo-muziejaus restauravimas

Kaunas

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


13699

Vienas iš renginių, numatytų programoje praėjusį savaitgalį prasidėjusios Sugiharos savaitės, skirtos tarpukario Japonijos diplomatui Čijunei Sugiharai atminti, įvyko šį pirmadienį. Mažoje Žaliakalnio gatvelėje oficialiai pradėtas namo, kuriame diplomatas kažkada dirbo, restauravimas.

Japonų diplomas 1939-1940 metais gyveno Kaune ir kartu su olandų konsulu Janu Zvartendeiku (Jan Zvartendijk) name, kuriame dabar veikia Sugiharos muziejus, išdavė vadinamąsias „vizas gyvenimui“, išgelbėjusias daugiau nei 6 tūkstančių žydų gyvybes. Pirmajame pastato aukšte lemtingaisiais metais buvo įsikūręs konsulatas.

Istorinio Sugiharos namo perdažymo ėmėsi savanorių komanda iš Japonijos, kompanijos „Tokon International“. Restauravimo darbus atliks 70 darbininkų. Prie šios gražios iniciatyvos prisidėjo ir Kauno miesto savivaldybė.

Prieš prasidedant simboliniam namo perdažymui, Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis sakė: „Graži šio namo išorė slepia nepaprastą jo istoriją. Kaunui didelė garbė, kad šioje vietoje gyveno didvyris, pasaulio teisuolis Čijunė Sugihara. Oficialiai jis buvo Japonijos diplomatas, tačiau šimtams žydų tautybės žmonių Sugihara buvo tikras gelbėtojas. Jis tapo mūsų laikų herojumi ir neabejotinu didvyrio simboliu“.

Mero teigimu, pastaraisiais metais Japonija ir Kaunas užmezgė tvirtą ryšį bei draugystę, kuri primena besiskleidžiantį sakuros žiedą. Sugiharos namai Kaune, pasak V. Matijošaičio, yra tarsi tiltas tarp dviejų tolimų šalių. Ir labai svarbu, kad dviejų tautų santykiai nėra tik teorija, - idėjos sklinda, realiais darbais prisidedant prie praeities atgaivinimo dabartyje.

Japonijos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Tojoei Šigeda (Toyoei Shigeeda) kalbėjo: „Man didelė garbė žinoti apie šią dviejų šalių ir jos žmonių sąjungą. Džiaugiuosi, kad į Lietuvą atvyksta vis daugiau japonų, per dešimt metų šalyje jų apsilankė apie 500 tūkstančių. Lietuvą ir Kauną Japonijoje pristatome kaip centrą, jungiantį dvi tautas“.

Į namo, kuriame dirbo Č. Sugihara, perdažymo iškilmes atvyko ir šio Japonijos diplomato vyriausiojo sūnaus žmona. „Pirmą kartą šioje vietoje apsilankiau prieš 52 metus, aplinka buvo tyli. Tuo metu šiame name gyveno keturios šeimos. Sugihara man nepasakojo apie lemtingus įvykius, tačiau daug apie tai girdėjau iš jo žmonos. Būtent ji pro antrojo aukšto langą matė visus įvykius, kai buvo išduodamos vizos žydams“, - prisiminė garsiojo diplomato šeimos narė.

Keliolika metų Žaliakalnio name, kur tarpukariu veikė Japonijos atstovybė, šiais laikais dirbo Vytauto Didžiojo universiteto Azijos studijų centras. Jam išsikėlus į naujas patalpas, Č Sugiharos muziejus turi galimybę plėstis.

„Mūsų centro pareiga - skleisti šio garbingo Japonijos diplomato idėjas, pasakoti apie įvykius jaunajai kartai, iškeliant į paviršių tolerancijos, humanizmo bei taikos temas. Juk būtent ši asmenybė Kauną amžiams sujungė su kitomis pasaulio šalimis“, - teigė centro vadovas Aurelijus Zykas.

Renginio proga organizuotoje konferencijoje taip pat dalyvavo Sugiharos fondo „Diplomatai už gyvybę“ pirmininkas Ramūnas Garbaravičius, keliasdešimt svečių iš Japonijos, Kauno miesto savivaldybės atstovai, Kyumeikan Kendo mokyklos vadovas Ričardas Žilaitis, Sugiharos grupės Kauno ir Japonijos ryšių plėtrai narė Asta Kavaliauskaitė.

Č. Sugiharai atminti skirti renginiai Kaune vyks iki šios savaitės pabaigos.

ELTA