PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Lapkričio 26 d. 16:28

Kaune kuriama metodika, galinti padėti įveikti vieną pikčiausių vėžio formų

Kaunas

PIxabay.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


61941

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkai kuria naują gydymo metodiką, kuri priešvėžinius vaistus nukreiptų tiesiai į auglį. Taip padidėtų jo sunaikinimo tikimybė ir sumažėtų gydymo šalutinis poveikis. Viliamasi, kad netrukus gali žymiai pagerėti agresyviausios smegenų naviko formos - glioblastomos - gydymas.

LSMU MA Neuromokslų instituto mokslininkės dr. Aistės Jekabsonės teigimu, galutinis metodo efektyvumas paaiškės po klinikinių tyrimų, kurie ir parodys, ar pavyks padėti pagrindus naujai terapijai.

Gliomos - dažniausiai pasitaikančios smegenų navikų formos, teigiama LSMU pranešime. „Piktybiškiausios formos - glioblastomos - gydymas šiandien sudėtingas, o išgyvenimo trukmė - labai trumpa. „Glioblastoma auga itin greitai, turi savybę atsinaujinti, slopina imuninę sistemą ir pasižymi dideliu invazyvumu į sveiką audinį“, - sako Neuromokslų instituto Molekulinės neuroonkologijos laboratorijos vadovas, gydytojas neurochirurgas dr. Kęstutis Skauminas. Gydytojo teigimu, ši naviko forma sudėtinga dėl to, kad dažniausiai išplinta ir į aplink esantį sveiką smegenų audinį, todėl viso auglio pašalinti negalima.

Dažniausiai taikomi gydymo metodai - spindulinis gydymas arba chemoterapija, taip pat atliekami klinikiniai tyrimai su kitais, naujesniais gydymo metodais - imunoterapija ir biologine navikų terapija. „Šiuo metu sergant glioblastoma vidutinė išgyvenimo trukmė nedidelė - įvairių klinikų duomenimis - nuo 12 iki 18 mėnesių, nes šiandieniniai gydymo metodai dažniausiai nepajėgia visiškai sunaikinti auglio ląstelių ir užkirsti kelio ligai atsinaujinti“, - konstatuoja gydytojas K. Skauminas.

Tačiau ligoniui nepalankią prognozę gali pakeisti egzosomos. Tai - nanopūslelės, kurias ląstelės naudoja apsikeisti medžiagomis ir informacija. Mokslininkė A. Jekabsone teigia, kad jos - tarsi ląstelių „pašto tarnyba“.

„Jų nešama informacija gali būti labai įvairi - nukleorūgštys, baltymai. Egzosomas gaminančios ląstelės „pažymi“ jų membranas specifiniais signalais, kuriuos vienos ląstelės atpažįsta, o kitos - ne. Pasinaudodami šiuo natūraliu ląstelių bendravimo būdu, siekiame pristatyti vaistą tiesiai į vėžines ląsteles, aplenkiant sveikąsias“, - sako A. Jekabsone. Mokslininkės teigimu, galimybė aptikti pavienes vėžines ląsteles ir į jas pristatyti vaistą - svarbi gydant visas onkologines ligas.

Pasak jos, panašius tyrimus šiuo metu atlieka ir kitos pasaulio šalys. Vis dėlto šios technologijos vystymas žengia dar tik pirmuosius žingsnius, todėl didžiausi atradimai - priešakyje. „Manau, kad Lietuva gali būti tarp pirmųjų, pritaikiusių šį metodą glioblastomos terapija, - apie tyrimo perspektyvas kalba mokslininkė. - Jei projektas bus sėkmingas, veikiausiai bus sukurta glioblastomos gydymo eigą pakeisianti injekcija“.

Pasak LSMU atstovų, šiame unikaliame projekte dirba tarpdisciplininė komanda, kurioje - universiteto farmacininkai, biochemikai, medikai, genetikos, anatomijos sričių mokslininkai, ląstelės biologai ir netgi veterinarijos gydytojai. Projektas jau sulaukė ir tarptautinio pripažinimo.

ELTA