PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Kovo 8 d. 08:09

Kaune kovo 8-ąją eitynėmis bus paminėtas ir pirmasis protestas už moterų teises

Kaunas

Mariaus Morkevičiaus nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


120612

Kaune sekmadienį, Kovo 8-ąją, rengiamomis eitynėmis bus paminėtas istoriškai reikšmingas įvykis moterų emancipacijos kontekste – pirmasis didelis protestas už moterų teises Lietuvoje. 1918 m. vasario 17 d., kitą dieną po to, kai Lietuva paskelbė nepriklausomybę nuo Rusijos, Kaune įvyko pirmoji moterų protesto akcija.

Joje dalyvavo tūkstančio žmonių minia, raginanti įtraukti moteris į Lietuvos tarybą. Tų pačių metų rudenį daugelio proteste dalyvavusių moterų pastangomis Lietuvoje buvo įteisinta moterų teisė balsuoti. Tačiau nei Lietuvoje, nei globaliai nesibaigiantis smurtas prieš moteris namuose, darbe, klubuose, kavinėse, universitetuose, mokyklose, gatvėse ir parkuose parodo, kad teisinio lyčių lygybės įtvirtinimo neužtenka.

Kovo 8-ąją Lietuva jungiasi prie pasaulinės akcijos ir atliks teatralizuotą dainą, gimusią Čilėje 2019 metų rudenį. Daina „Prievartautojas (užpuolikas) tavo kelyje“ atsirado kaip atsakas į daugybės moterų patirtą seksualinį priekabiavimą, prievartą ir smurtą iš policininkų, masinių protestų prieš nelygybę Čilėje metu. Protesto daina žaibiškai paplito po visą pasaulį ir buvo atlikta daugiau nei 200 kartų.

Tarptautinės moterų solidarumo dienos proga prie Istorinės prezidentūros 14 val. prasidės eisena, pasibaigsianti teatralizuota akcija prie Kauno Soboro. Akcijos dalyviai, iškeitę raudonas tulpes į tos pačios spalvos kepures ar skareles ir švilpukus, sieks atkreipti dėmesį į Lietuvą ir pasaulį krečiantį smurtą prieš moteris.

2018 metų Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje 8 iš 10 dėl smurto artimoje aplinkoje užregistruotų nusikaltimų aukų moterys. Tiek požiūris į moterų padėtį, tiek įrankiai, pasitelkiami kovoti prieš smurtą ir išnaudojimą, yra labai riboti. Smurtas prieš moteris vyksta socialiniame ir ekonominiame, seksualiniame ir politiniame lygmenyse. Abejingumas ir pasyvumas smurto prieš moteris akivaizdoje aiškiai tai parodo.

„Be mūsų pačių įsikišimo, be solidarumo ir bendrystės kūrimo, išeities tikėtis negalime. Todėl kovo 8-ąją priminkime, kad pačios galime nustatinėti taisykles ir kad tokia tvarka mūsų netenkina. Nebenorime bijoti vaikščioti vienos tamsoje, nebenorime bijoti, kad mus atleis iš darbo, dėl to, kad pasakysime „ne” priekabiaujančiam darbdaviui, nebenorime bijoti pačios nuspręsti, ar mums gimdyti ar ne, nebenorime bijoti dėl savo ir savo vaikų ateities, dėl nesaugumo, dėl didėjančios socialinės atskirties, kuri vyrus verčia smurtautojais ir išnaudotojais“, ragina eitynių organizatoriai.