Kaune bus tvarkomos trys skulptūros

Kaunas
KPD nuotr.
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  KPD informacija

Restauravimo taryba, suburta iš aukščiausios kvalifikacijos profesionalų ir ekspertų, drauge su Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Kauno teritorinio skyriaus ir Kauno miesto savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vadovu bei kultūros paveldo objektų tvarkybos darbus atliekančiais specialistais Kaune apžiūrėjo ketinamas tvarkyti į Kultūros vertybių registrą įrašytas skulptūras.

Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyriui informavus apie planuojamus atlikti skulptūrų „Kanklininkas“, „Perkūno žirgai“ ir Kauno Ąžuolyno sporto statinių komplekso Stepono Dariaus ir Stasio Girėno paminklo priežiūros darbus, Restauravimo taryba susipažino su šiais ketinimais ir galimu skulptūrų valymo technologijų naudojimu. Apžiūrėję skulptūras, Restauravimo tarybos nariai išdėstė savo nuomonę dėl galimų darbų ir skulptūrų autentiškumo išsaugojimo. Pasitarus su restauravimo technologais, artimiausiu metu savivaldybei bus pateiktos rekomendacijos dėl skulptūrų stabilumo ir galimų naudoti medžiagų.
 
Paminklo „Perkūno žirgai“ (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 8582), esančio Kaune, Žemaičių plente,  postamento blokai pasislinkę, atsiradę dideli (iki 5 cm pločio) plyšiai, daugelyje vietų apatinėje paminklo dalyje iškritę siūlių tarp blokų užtaisymai, yra granito blokų skilimų, nuskilimų, paminklo paviršius apsinešęs miesto taršos ir biologinėmis apnašomis. Restauravimo tarybai įvertinus paminklo būklę, nuspręsta, kad reikia parengti tyrimo, konservavimo ir restauravimo programą.
 
Dekoratyvinės skulptūros „Kanklininkas“ (unikalus kodas 20028), esančios Šv. Gertrūdos gatvėje, paviršius patamsėjęs nuo miesto taršos, vietomis apaugęs biologinėmis apnašomis, siūlės tarp blokų išbyrėję, kai kur matomi blokų įskilimai. Restauravimo tarybai įvertinus paminklo būklę, pateikta daug patarimų, kaip ir kokiu skiediniu užtaisyti plyšius bei trūkimus, kokiu antiseptiku apdoroti paminklą, kokiu tirpalu nuplauti blokų paviršių. Ypač svarbu, kad šie darbai būtų atlikti esant reikiamoms oro sąlygoms. Taip pat praėjus reikiamam laikotarpiui po siūlių užtaisymo visą skulptūrą impregniuoti specialiu tirpalu.
 
Kauno Ąžuolyno sporto statinių komplekso Stepono Dariaus ir Stasio Girėno paminklas (unikalus kodas 31621), esantis Sporto gatvėje, jau nuvalytas smėlio srove, paviršius švarus, likę tik kelios balzganos karbonatinės kilmės druskų dėmės. Paminklo siūlių užtaisymai vietomis iškritę ar krentantys, nes iš paminklo šerdies per granito blokų siūles lendančios karbonatinės kilmės druskos kristalizavimosi metu išstumia siūlių užtaisymo medžiagą. Restauravimo tarybos teigimu, esant tokiai paminklo būklei, bet koks siūlių užtaisymas būtų trumpalaikis, todėl reikalingi paminklo tyrimo, konservavimo ir restauravimo darbai. Šiam paminklui taip pat bus parengta tyrimo, konservavimo ir restauravimo programa.