Kas tinka langams, pražūtinga televizoriaus ekranui

Kas tinka langams, pražūtinga televizoriaus ekranui
Lietuva
Rawpixel.com nuotr.
Etaplius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Savaitraštis „Etaplius“

Buitinės chemijos asortimentas šiandien didžiulis, vis dėlto improvizuoti su buitine chemija nederėtų – stiklo valikliu sumanę blizginti medinius paviršius arba televizoriaus ekraną, galite patirti apmaudžių nuostolių, o sumaišius skirtingas priemones, gali išsiskirti nuodingų dujų.

Naudojant buitinę chemiją namuose, kelios paprastos taisyklės padės nesugadinti daiktų ir nepakenkti savo sveikatai.

WC valiklis nėra universali valymo priemonė

Balikliai ir WC valymo priemonės yra vieni agresyviausių buitinės chemijos atstovų, kurie tirpdo mineralines bei organines nuosėdas ir dezinfekuoja. Vis dėlto tai, ką saugu naudoti, valant vonios keramiką, kitiems paviršiams gali turėti liūdnų pasekmių.

Pavyzdžiui, sumanius WC valikliu atsikratyti kalkių nuosėdų ant plieninės kriauklės arba chromuoto krano paviršiaus, liks dėmių, kurių nebepavyks pašalinti. Dėl koncentruotų ir stiprių valymo komponentų WC valiklis nedraugiškas didžiajai daliai namų daiktų ir paviršių, tad jis toli gražu nėra universalus.

WC valiklio jokiu būdu negalima naudoti paviršiams, kurie liečiasi su maistu – pavyzdžiui, juo nevalia šalinti riebalų nuo stalviršių virtuvėje, valyti šaldytuvo, šveisti orkaitės arba kaitlentės.

Langų valiklis tiks veidrodžiui, bet ne televizoriui

Langų valiklis yra labai aiškios paskirties priemonė, stebuklingai palengvinanti stiklinių paviršių priežiūrą. Ją galima pasitelkti, blizginant veidrodžius, stiklinį staliuką, stiklinę dušo kabinos sienelę ar net nerūdijančio plieno paviršius. Tačiau nederėtų stipriai improvizuoti, taikant šį valiklį kitiems paviršiams.

Daugelyje langų valiklių yra amoniako, dėl to ši priemonė puikiai tirpdo riebalus, bet, pavyzdžiui, paveikslams naudojamą akrilo stiklą langų valiklis gali sugadinti. Ši priemonė pavojinga ir medžio paviršiams – baldams, stalviršiams, grindims, taip pat marmurui ir akmens masės paviršiams kaip virtuvės stalviršiai. Jokiu būdu nepatartina susigundyti langų valikliu pašvarinti televizoriaus, kompiuterio ar išmaniojo telefono ekranų – buitinė chemija per agresyvi lepiai elektronikai ir ją nepataisomai sugadins.

Muilas – ne tik skalbiniams

Skystasis muilas gali pakeisti universalų valiklį. Tai yra švelni šarminė priemonė, nekenksminga sveikatai ir daugeliui paviršių. Ant medinių arba akmens masės stalviršių užtiškęs aliejus, maisto likučių dėmės, riebaluota kriauklė, purvas ant medinių grindų – būtent šarminiai valikliai gerai susidoroja su organinės kilmės nešvarumais, o su vandeniu sumaišytas muilas nesugadins jautrių paviršių namuose.

Tačiau nereikėtų tikėtis muilu ar jo tirpalu nuvalyti kalkių nuosėdų – šiai užduočiai skirti rūgštiniai valikliai, tirpdantys mineralinės kilmės nuosėdas, rūdis.

Nemaišykite skirtingų valiklių!

Eksperimentai su buitinės chemijos priemonėmis, maišant jas tarpusavyje ir taip mėginant išgauti neva efektyvesnį valiklį, gali būti itin pavojingi sveikatai. Maišant valymo priemones tarpusavyje, jų komponentai gali sudaryti nuodingus junginius – ypač pavojingos yra dujos, susidarančios tokių cheminių reakcijų metu.

Štai, sumaišius vandenilio peroksidą su actu, susidariusios dujos gali pažeisti kvėpavimo takus ir plaučius. Ypač pavojinga kitas valymo ar dezinfekavimo priemones maišyti su balikliais. Pavyzdžiui, baliklis arba valiklis, kurio sudėtyje yra baliklio, sumaišytas su amoniaku, išskiria dujų, kurios plaučiuose sudaro audinius naikinančius junginius. Actu valant kalkes ir nusprendus dar dezinfekuoti paviršių balikliu, susidariusios dujos gali pažeisti akis, sukelti pykinimą.

Pranešimas spaudai