PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Balandžio 26 d. 20:00

Kas tai – pavasarinis nuovargis ar pirmieji mažakraujystės simptomai?

Vilnius

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


77706

Jėgų stoka, kankinantis nuovargis ar juntamas sumažėjęs darbingumas – tokius simptomus dažnai paaiškiname paprastai: reikia atostogų, tačiau kartais tai gali būti ženklas, kad organizmui trūksta geležies.

Mažakraujystės (arba kitaip anemijos) simptomus dažnas priskiria pavasariniam vitaminų trūkumui. Iš tiesų juos supainioti nesudėtinga: išblyškusi oda, dirglumas, nemiga, jėgų ar geros nuotaikos trūkumas. Kartais manoma, kad, pradėjus vartoti įvairius maisto papildus, kuriuose yra vitaminų, mikro ar makro elementų pavyks išspręsti šią problemą, tačiau, kaip sako „Eurovaistinės“ vaistininkė Regina Molotkova, tai ne visada gali būti kelias, kuris padės kovojant su sutrikimais.

Sergant mažakraujyste sutrinka kūno organų ir audinių aprūpinimas deguonimi. Kaip paaiškina R. Molotkova, pagrindinė raudonųjų kraujo kūnelių ir juose esančio baltymo hemoglobino, funkcija – pernešti deguonį iš plaučių į visus organus ir audinius bei pašalinti susidariusį anglies dioksidą.

Atsidurti ligos akiratyje

Tiesa, nors dažniau girdime apie anemiją, išsivysčiusią dėl geležies trūkumo, priežastys gali būti ir kitos, pavyzdžiui, vitamino B12 ar folio rūgšties stokos sukeltos anemijos. Vis dėlto maždaug 80 proc. mažakraujystės atvejų yra dėl geležies trūkumo, kuris atsiranda dėl įvairių priežasčių.

„Geležies gali trūkti ir dėl to, kad kai kurioms žmonių grupėms jos poreikis paprasčiausiai padidėja. Tai nėščios ir krūtimi maitinančios moterys, kūdikiai, paaugliai brendimo metu, daug sportuojantys žmonės. Na, o dažniausiai geležies stokos anemija vystosi dėl netinkamos mitybos, ypač vegetarams ir dietų besilaikančioms moterims“, – įspėja R. Molotkova.

Mažakraujystė gali išsivystyti ir dėl to, kad per mažai geležies pasisavinama virškinamajame trakte ar per daug jos prarandama dėl virškinamojo trakto ar kitų ligų, susijusių su lėtiniu kraujavimu.

Vaistininkė pastebi, kad anemija nėra iš tų ligų, kurios praeina savaime, todėl labai svarbu nustatyti jos priežastį ir atitinkamai gydyti. R. Molotkova atkreipia dėmesį, kad geležies atsargas organizme naikina ir nervinė įtampa.

„Streso kamuojamas žmogus jaučiasi sutrikęs, įsitempęs, apimtas nerimo, o tuo metu naudojamas didesnis geležies atsargų kiekis“, – sako ji.

Į šią ligą žiūrėti pro pirštus tikrai nevertėtų, jeigu anemija negydoma, išauga pavojingų komplikacijų rizika. R. Molotkova įspėja, kad nesigydant gali mažėti arterinis kraujospūdis, o kai hemoglobino koncentracija pasidaro mažesnė nei 35–50 g/l, ligoniui gali pritemti sąmonė ir jis ima nereaguoti į aplinką, būklė pasidaro kritiška.

Kaip papildyti geležies atsargas?

Nors visavertė mityba ne visada užtikrina reikiamą geležies kiekį kraujyje, yra svarbus veiksnys, kuris gali padėti išvengti anemijos. R. Molotkova atkreipia dėmesį, kad geriausiai organizmas pasisavina raudonoje mėsoje esančią geležį, todėl, kai jos pritrūksta, rekomenduojama valgyti jautieną, veršieną arba galvijų kepenis, racioną naudinga papildyti žvėrienos patiekalais, ypač elniena ir stirniena, daug geležies turi ir triušiena.

Organizmui reikalingų geležies atsargų galima gauti ir iš augalinės kilmės produktų, tačiau daržovėse esanti geležis pasisavinama prasčiau, būtent dėl to svarbu jas valgyti reguliariai. „Eurovaistinės“ specialistė siūlo dažniau rinktis riešutus, moliūgų sėklas, daug geležies turi burokėliai, kopūstai, brokoliai, špinatai, dilgėlės, petražolės, avokadai.

„Į racioną derėtų įtraukti ir avižas, grikius, spanguoles. Bolivinės balandos, ispaninio šalavijo sėklos, burnočiai savo maistine verte pranoksta mums įprastus produktus. Pavyzdžiui, ispaninio šalavijo sėklos turi tris kartus daugiau geležies nei špinatai“, – pastebi R. Molotkova. Siekiant palaikyti reikalingą geležies kiekį kraujyje termiškai apdorojant daržoves, svarbu jų nepervirti, geriau troškinti, kepti arba virti garuose.

R. Molotkova akcentuoja, kad anemijos požymių yra labai daug ir neretai jie persidengia ir su kitų ligų ar organizmo būklės pakitimais. Vis dėlto pajutus pirmuosius ligos simptomus reikėtų apsilankyti pas gydytoją ir atlikti bendrąjį kraujo tyrimą, kuris padės išsiaiškinti, ar yra geležies trūkumas ir kokių priemonių vertėtų imtis.

14348970-1250132908350986-623096437-n.jpg