PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Vasario 1 d. 16:52

Kas ištirs šaltinėlio vandens kokybę?

Vilnius

Norint pasisemti šaltinio vandens, būtina atsiklaupti ir žemai nusilenkti

Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt


163628

Gražiai sutvarkė Šarkinės kaime, priskirtame Elektrėnų miestui, marių ežero pakrantę, tik šaltinėlį įrengė ne taip, kaip visame pasaulyje – vanduo neteka per čiaupą, reikia jį pasisemti, atidarius dureles, tarsi į senovinį šulinį. Tik šulinio niekas taip ne­statė, kad kiekvienas, dangtį atidaręs, įkristi galėtų ar nereikalingų daiktų primėtytų.

Elektrėniškiai mėgsta tą šaltinėlį, ypač šiuo karantino metu – dažnas prisisemia stiklainius ir vežasi ar nešasi į namus. Bet ar tas vanduo tinkamas naudoti maistui, informacijos niekur nėra. Prašome redakcijos pasidomėti ir žmonėms pasakyti, ar tą vandenį tikrai galima maisto ruošimui naudoti.
Tokį klausimą redakcijai atsiuntė skaitytoja Elvyra.
Elektrėniškės klausimą iš­siuntėme savivaldybės specialistams ir sulaukėme atsakymų:
Ūkio plėtros ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Aurelija Kasperavičienė atsakė, kad Elektrėnų savivaldybės administracija, įgyvendindama projektą „Elektrėnų miesto kraštovaizdžio sutvarkymas“, finansuojamą iš ES struktūrinių fondų, atliko kraštovaizdžio sutvarkymo darbus, t. y. įrengė patogesnį priėjimą prie šaltinėlio, kuris yra tarp paplūdimio, esančio Geibonių g., Elektrėnuose, ir Abromiškių reabilitacijos ligoninės Vaikų skyriaus. Šaltinėlio vandens kokybės tyrimai nebuvo atlikti.
Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja sveikatos apsaugai (savivaldybės gydytoja) Virginija Liepinytė-Medeikė atsakė, kad vandens kokybės tyrimus atlikti galima dviem būdais: kadangi šaltinio vanduo naudojamas maistui, kreiptis į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Elektrėnų skyrių, kad atliktų periodinius vandens patikrinimus. Bet, pasirodo, Maisto ir veterinarijos tarnyba tiria tik oficialių tiekėjų vandenį.
Gydytoja pati pažadėjo iškelti šią problemą ir pamėginti gauti finansavimą iš Visuomenės sveikatos rėmimo fondų lėšų, jeigu tam pritartų Bendruomenės sveikatos taryba. Tam reikėtų rengti projektą visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos konkursui, kurio lėšomis būtų atliekami vandens tyrimai. Tuo užsiimti taip pat galėtų kuri nors aktyvi NVO ar kita žmonių grupė. Savivaldybė inicijuoja ir užsako stebimų mau­dyklų vandens kokybės tyrimus (mikrobiologinė tarša). Šaltinio vandens tyrimai turėtų būti išsamesni – nitratai, nitritai. Minimo šaltinio vandens tyrimą savivaldybė galėtų inicijuoti tuo atveju, jeigu gautų grupės žmonių prašymą.

Dėmesio nevyriausybinėms organizacijoms! Yra galimybė pagal projektą ištirti šaltinėlio vandens kokybę. Pasinaudokite galimybe.