Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt
Problemų dėl sąnarių šiais laikais turime kone kiekvienas, o priežasčių joms atsirasti – daugybė. „Sustreikavus“ sąnariams žmogus tampa ne tik nejudrus, bet net gali tapti ir neįgalus, todėl dažnas ieško būdų kaip padėti sau, kad kuo ilgiau išliktų sveikas bei gyvybingas.
Skausmui atsirasti priežasčių ne viena
Kol sąnariai sveiki ir gerai atlieka savo darbą, apie juos negalvojame. Tačiau vos tik sušlubuoja jų veikla, greitai pajuntame tai, ko netekome.
Anot kineziterapeuto Marijaus Vaškevičiaus, rūpinantis savo sveikata, jeigu pritupiant ar stojantis sąnariai vis trakšteli, keičiantis orams juos gelia, o ryte kojos būna tarsi medinės – reikėtų susirūpinti. Būtent taip jūsiškiai sąnariai šaukiasi pagalbos.
Vienareikšmiškai atsakyti, kodėl žmonės suserga sąnarių ligomis, negalima. Dažniausiai sąnarių ligų vystymąsi skatina keli vienu metu pasireiškiantys veiksniai. Tai ne tik žmogaus gebėjimas vaikščioti stačiomis, šiuolaikinė gyvensena bei civilizacijos pasiekimai, bet ir paveldėtas polinkis sirgti degeneracinėmis sąnarių ligomis, neadekvatus fizinis krūvis, tenkantis sąnariams, uždegiminės sąnarių ligos, medžiagų apykaitos sutrikimai ir daugelis kitų priežasčių, ypač nutukimas.
Sąnariai itin jautriai reaguoja į bet kokį kitą uždegimą organizme, pavyzdžiui, ilgai netvarkomus dantis ar negydomas tonziles. Jeigu vargina sąnarių skausmai, reikėtų suskubti ieškoti uždegimo organizme ir jį gydyti.
Sąnarių skausmo priežastis gali būti ir podagra, kuria dažniau serga vyrai. Podagra neretai nejuntama, išlenda į paviršių, kai šlapimo rūgšties kristalai jau būna kaip reikiant pažeidę audinius.
Labai didelę įtaką sąnarių sudilimui turi traumos, buvusios sąnaryje ar aplink jį. Dažnai dėl ilgai trunkančio sąnario nejudrumo po lūžio ir vėliau taikomos imobilizacijos vystosi sąnario sustingimas ir dilimas.
Dailioji lytis dažniau kenčia dėl osteoporozės ir sąnarių ligų, nes tam įtakos turi hormonų pokyčiai.
„Sportas“ prie puodų – nesiskaito
Sergant sąnarių ligomis, žmones vargina skausmas, sąnarių sustingimas, patinimas, braškėjimas, tirpimas ar jausmas, panašus į „skruzdžių bėgiojimą“. Iš pradžių žmogui sąnarius skauda iš ryto, kol jis atsikelia ir išsijudina, taip pat baigiantis dienai, kai pavargsta kojos. Ilgainiui kojas pradeda skaudėti dažniau ir anksčiau, beveik nuo vidurdienio. Kai kremzlė, kuri pamažu išsausėja, suplonėja, netenka elastingumo, atsiranda įtrūkimų, o vėliau ir grubių defektų, beveik visai sunyksta, ir kaulas liečiasi su kaulu, skausmas nenurimsta ištisai – skauda ir dieną, ir naktį. Dažniausiai nukenčia stuburo, klubų, kelių, čiurnų sąnariai.
Deja, nėra vienos stebuklingos piliulės, kuri padėtų atsikratyti sąnarių skausmo arba už jus padarytų tai, kuo patys nuo jaunų dienų turėtumėte rūpintis. Kad galėtumėte kuo ilgiau džiaugtis sveikais sąnariais, būtina judėti, nes tik judantys sąnariai gauna gerą mitybą, judėjimas pagerina ir kraujotaką, todėl jie lėčiau dėvisi.
Svarbu neužmiršti, kad per didelis krūvis sąnariams kenkia, ir sąnaryje esančios ląstelės nesugeba pakankamai greitai bei gerai atstatyti nuolat traumuojamos kremzlės.
Anot kineziterapeuto, jeigu jau pažeidėte sąnarį, labai svarbu reguliariai jį mankštinti: vaikščioti, važinėti dviračiu, plaukioti, atlikti specialius pratimus, kuriuos parinkti patikėkite specialistui. Tai sustiprins raumenis, ir sąnarys bus stabilesnis. Jeigu yra antsvorio, reikėtų jo atsikratyti, nes svoris didina klubų ir kelių sąnariams tenkantį krūvį. Beje, „sportas“ prie puodų nesiskaito.
Kitas efektyvus būdas, padedantis atsikratyti sąnarių skausmo, – gyvenimo būdo pakeitimas. Reikia pailsėti, atsisakyti darbų, kuriuos atliekant nuolat lankstomas skaudamas sąnarys ir pan.
Šaltienos nauda
Tinkama mityba turi įtakos visam organizmui, žinoma, ir sąnariams. Venkite riebaus maisto, nes nuo jo gali padidėti kūno masė, o tai – tik papildoma ir nereikalinga apkrova sąnariams.
Išimtis – šaltiena. Šiame patiekale yra hialurono rūgšties, kuri yra pagrindinė medžiaga gydant sąnarius. Būdama labai klampi, ji užtikrina funkcines sąnarių savybes – sąnarių paviršių slydimą – ir neleidžia susidaryti sąaugoms.
Šaltiena turi būti neriebi, nes riebalai, susikaupiantys tarp raumenų pluoštų, išsluoksniuoja juos, kartu mažina raumenų jėgą ir motorinį aktyvumą. Tai neigiamai veikia kaulų ir sąnarių sistemą.
Beje, šaltiena taip pat naudinga sergant diabetu, kraujuojant dantenoms, iš nosies, taip pat sergant plaučių ligomis ir turint problemų dėl gimdos. Ji pagreitina opų, sausgyslių ir kaulų lūžių gijimą, nes joje be gliukozamino ir hialurono rūgšties yra oksiprolino, oksilizino ir kitų aminorūgščių, kurios reikalingos būtinoms tarpląstelinėms medžiagoms susidaryti.
Saugodami savo sąnarių sveikatą, dažniau rinkitės produktus, kurie mažina sąnarių patinimą, pavyzdžiui, linų sėmenis, avokadus, sojų aliejų, imbierus, ananasus. Taip pat naudinga valgyti šparagus, obuolius, slyvas, rūgštynes, dažniau mėgautis mėlynių, putinų, šaltalankių, juodųjų serbentų uogomis, gerti žaliąją arbatą. „Kuo mažiau į ruošiamus patiekalus bersite druskos, tuo mažiau traškės sąnariai“, – sako specialistas.
Liaudies medicinoje patarimų netrūksta
Negalavimai susiję ir su mūsų emocijomis, todėl sąnarių ligomis dažniau serga itin nuolaidaus būdo žmonės, neleidžiantys savo pykčiui, blogoms emocijoms prasiveržti. Veiksmingiausias būdas išlieti susikaupusias emocijas – laisvalaikis gamtoje, nepaisant, koks už lango oras.
Liaudies medicinoje gyvuoja daugybė patarimų kaip malšinti sąnarių skausmą. Anot kineziterapeuto, žiniuoniai mūsų kraštuose žmonėms, besiskundžiantiems sąnariais, siūlydavo gydytis beržų lapais. Tereikia skaudamą, patinusią sąnario vietą apdėti sluoksniu beržų lapų ir šiltai aprišti. Procedūrą patogiausia kartoti prieš naktį. Jeigu lapai sušlampa, juos iškart reikia pakeisti sausais.
Ne ką mažiau veiksmingos ir pušų vonelės, kurios padeda sergant lėtiniu sąnarių uždegimu. Šviežiai nuskintas pušų šakeles užplikykite verdančiu vandeniu ir skystį atvėsinkite. Kojas mirkykite 15–30 min. Po procedūros reikėtų šiltai jas apvynioti ir pagulėti lovoje.
Nuo sąnarių skausmų padeda ugniažolės. Pavasarį, kai žydi ugniažolės, jų prisiskinkite ir sumalkite mėsmale. Paskui sudėkite masę į marlę, išspauskite sultis, praskieskite santykiu 1:1 degtine arba spiritu. Šiuo skysčiu trinkite sąnarius.