Karas Ukrainoje: Černobylio atominėje elektrinėje pakeisti darbuotojai, kariauti rusai ketina siųsti ir kovotojus iš Libijos (nuolat atnaujinama)

Karas Ukrainoje: Černobylio atominėje elektrinėje pakeisti darbuotojai, kariauti rusai ketina siųsti ir kovotojus iš Libijos (nuolat atnaujinama)
Pasaulis
Tviterio nuotr.
Reporteris Edita Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

25-oji karo Ukrainoje diena. Nors ukrainiečiai atkakliai ginasi, Rusijos okupantai nesitraukia. Tačiau JAV nefiksuoja papildomų Rusijos pajėgų siuntimo į Ukrainą, o britų žvalgyba teigia, kad Rusijai vis nepavyksta įsitvirtinti oro erdvėje. NEXTA šeštadienį pranešė, kad Rusijos kariuomenė traukiasi nuo Nikolajevo. JAV patvirtino, kad Rusija Ukrainoje panaudojo hipergarsines raketas. Tai pirmas kartas, kai toks ginklas panaudotas kare.

V. Zelenskis šeštadienį pranešė, kad iš įvairų Ukrainos miestų pavyko evakuoti virš 6 tūkst. civilių.

Per kareivinių Mykolajive ataką žuvo mažiausiai 80 žmonių, įstrigusių žmogių gelbėjimą Mariupolyje vis trukdo rusų atakos. 

Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenka feisbuke pranešė, kad rusų okupantai kelis tūkstančius mariupoliečių jėga išvežė į Rusiją ir atėmė ukainietiškus pasus.

Po paros pavyko užgesinti didelį gaisrą Sumuose, kilusį dėl Rusijos apšaudymų kovo 18 d. apie 16 val. viename iš sandėlio pastatų.

Rusijos pajėgos subombardavo meno mokyklos pastatą, kuriame slėpėsi apie 400 žmonių.

Stipriai sugriauta metalo gamykla. „Azovstal“ yra viena didžiausių geležies ir plieno gamyklų Europoje.

Visas svarbiausias naujienas apie karą Ukrainoje rasite čia: https://www.etaplius.lt/karasukrainoje

25-osios karo Ukrainoje dienos apibendrinimas – vaizdo įraše, paskelbtame Ukrainos generalinio štabo:

22.35

Davidas Beckhamas socialinių tinklų kanalus perduoda Ukrainos medikei

Buvusi futbolo žvaigždė Davidas Beckhamas perdavė savo socialinių tinklų paskyras „Instagram“ ir „Facebook“ Charkovo regioninio perinatalinio centro vadovei Irynai. tokį sprendimą vyras priėmė, siekdamas, kad kuo daugiau žmonių iš viso pasaulio pamatytų, as vyksta karo niokojamoje šalyje. Iryna pasakoja, kad taikos metu ji yra vaikų anesteziologė, o pirmąją karo dieną visas nėščiąsias ir motinas teko evakuoti į ligoninės rūsį. Ji sako, kad „deja, reanimacijoje esančių kūdikių į rūsį vežti negalime, nes jiems reikalinga gelbėjimo įranga“. Iryna priduria, kad pirmosios dienos buvo pačios sunkiausios, mokantis dirbti, kai vyksta sprogdinimai ir raketų smūgiai, gelbėjant nuo jų sužeistuosius, ir sako, kad dabar jos darbo diena yra 24 valandas per parą.

22.29

„Silpo“ sustabdo kai kurių parduotuvių darbą Kijeve ir trijuose regionuose

Prekybos centrų tinklas „Silpo“ laikinai sustabdo kai kurių parduotuvių darbą Kijeve ir Kijeve, Žitomyro ir Černigovo regionuose. Apie tai pranešta „Silpo“ svetainėje. Kai kurie prekybos centrai nuo kovo 21 dienos nustos veikti neribotam laikui. Pažymima, kad šioje teritorijoje toliau veikia 112 prekybos centrų. „Dėl karo veiksmų pertvarkome logistikos maršrutus ir nustatome tiekimą. Kai tik galėsime visiškai užtikrinti tiekimą, nedelsiant atidarysime parduotuves“, – rašoma pranešime.

21.23

B. Johnsonas pažadėjo ir toliau teikti karinę paramą Ukrainai

Šią popietę pokalbio su Volodymyru Zelenskiu metu Borisas Johnsonas pažadėjo tęsti karinę paramą Ukrainai. „Ministras pirmininkas apibūdino JK nuolatinį įsipareigojimą dirbti kartu su tarptautiniais partneriais, kad būtų koordinuojama parama, stiprinant Ukrainos savigyną, – sakoma Dauning Stryto pranešime. „Abu lyderiai pabrėžė nuolatinę sankcijų svarbą, darant spaudimą Putinui, ir pasmerkė pasibjaurėtinus išpuolius prieš nekaltus civilius po pasibaisėtinų sprogdinimų Mariupolyje.“

21.07

Žitomyro srityje per rusų ataką buvo apgadinta 13 pastatų

Žitomyro srityje per aviacijos smūgį buvo apgadinta 13 pastatų. Taip teigiama Ukrainos valstybinės pagalbos tarnybos pranešime socialiniame tinkle. Anot pranešimo, kovo 20 d. Žitomyro srityje dėl oro smūgio Korostenskio rajono gyvenvietėms buvo apgadinta 13 pastatų. Anksčiau buvo sužeisti trys žmonės. Pranešama, kad gaisrai, kilę dėl apšaudymo, likviduoti. Valstybinės pagalbos tarnybos padaliniai ir toliau ardo griuvėsius apgadintų pastatų vietoje.

21.02

„Bosch“ įšaldo ryšius su Rusija po pranešimų apie gaminius rusiškoje karinėje technikoje

Didžiausia pasaulyje komponentų transporto priemonėms tiekėja – Vokietijos „Bosch“ pranešė stabdanti sunkvežimių dalių tiekimą užsakovams Rusijoje po Ukrainos pareiškimų, kad „Bosch“ gaminių rasta Rusijos okupantų karinėse transporto priemonėse. Leidinys „Der Spiegel“ anksčiau skelbė, kad Vokietijos valdžios institucijos tiria galimus „Bosch“ eksporto ribojimų pažeidimus, atsižvelgiant į tai, kad Europos Sąjungos įmonėms draudžiama tiekti Rusijai dvejopos paskirties produkciją. Šie eksporto ribojimai susiję su sankcijomis, kurios Rusijai buvo įvestos po jos Krymo aneksijos 2014-aisiais. „Dėl požymių, kad „Bosch“ gaminiai galėjo būti naudojami ne civilinėms reikmėms, sustabdėme sunkvežimių komponentų tiekimą užsakovams Rusijoje“, – sakoma „Bosch“ pareiškime spaudai.

20.50

Vokietijos ekspertai: tarptautinės sankcijos stipriai smogs Rusijos ekonomikai

Vokietijos ekonomikos ekspertų manymu, tarptautinės sankcijos dėl Kremliaus sukelto karo Ukrainoje stipriai smogs Rusijos ekonomikai, o veiksmingiausios jos bus tiesiogiai prieš Rusijos centriniam banko nukreiptos. Kita vertus, ekonomistai nemano, kad sankcijos rimtai atsilieps Europos šalių ekonomikoms, praneša Vokietijos visuomeninė transliuotoja „Deutsche Welle“.

20.08

Bulgarija skelbia planus nuo 2023-iųjų atsisakyti Rusijos gamtinių dujų

Bulgarijos vyriausybė pareiškė, jog dėl Rusijos karinės agresijos prieš kaimyninę Ukrainą neketina pratęsti ilgalaikės gamtinių dujų tiekimo sutarties su „Gazprom“, kuri baigs galioti šių metų pabaigoje. Apie tai per Bulgarijos nacionalinį radiją pranešė šalies vicepremjeras Asenas Vasilevas, skelbia agentūra „Bloomberg“. „Tokioje situacijoje negali būti jokių derybų su „Gazprom“, – pabrėžė jis.

19.47

Kinijos ambasadorius JAV: šiuo metu Kinija nesiunčia ginklų Rusijai

Kinijos ambasadorius JAV Qin Gangas sekmadienį pareiškė, kad jo šalis nesiunčia ginklų Rusijai karui Ukrainoje, tačiau visiškai neatmetė galimybės, kad Pekinas gali tai daryti ateityje. Penktadienį JAV prezidentas Joe Bidenas savo kolegai iš Kinijos Xi Jinpingui išdėstė, kokios būtų bet kokios Pekino paramos Rusijai jos kare prieš kaimyninę Ukrainą „pasekmės“. Šie komentarai nuskambėjo per beveik dvi valandas trukusį dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų vadovų pokalbį telefonu, kurio metu buvo kalbama apie Ukrainą, Taivaną ir dvišalius santykius.

19.37

Rusija į karą Ukrainoje ketina siųsti kovotojus iš Libijos 

Rusijos Federacija ketina siųsti kovotojus iš Libijos į karą Ukrainoje. Taip teigiama Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo operatyvinėje informacijoje, paskelbtoje feisbuke. „Turimais duomenimis, Libijos nacionalinės armijos vado Khalifos Haftaro vizito į Maskvą metu buvo susitarta dėl Libijos „savanorių“ siuntimo į Ukrainą dalyvauti karo veiksmuose Rusijos Federacijos pusėje“, – teigiama pranešime.

19.24

V. Zelenskis paragino Izraelį apsispręsti ir paremti Ukrainą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį paragino Izraelį atsisakyti pastangų išlaikyti neutralumą Rusijos invazijos fone, sakydamas, kad atėjo laikas žydų valstybei tvirtai paremti jo šalį. „Ukraina pasirinko gelbėti žydus prieš 80 metų, – kalbėjo V. Zelenskis kreipimesi į Izraelio įstatymų leidėjus, kuriame kelis kartus Rusijos agresiją palygino su holokaustu. – Dabar atėjo laikas Izraeliui pasirinkti.“

18.45

V. Zelenskis pasakė, kokių kompromisų jis nėra pasirengęs daryti su Putinu

Ukrainos prezidentas pabrėžė, kad Ukraina negali daryti kompromisų dėl teritorinio vientisumo. Tai jis sakė interviu CNN.  V. Zelenskis buvo paklaustas apie Rusijos reikalavimus, įskaitant Krymo pripažinimą Rusijos dalimi, dviejų Donbaso respublikų nepriklausomybės pripažinimą ir garantijas, kad Ukraina neįstos į NATO. Visų pirma prezidentas sakė, kad yra tokių „kompromisų“, kurių Ukraina negali daryti derybose su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. „Yra kompromisų, kuriems negalime būti pasirengę kaip nepriklausoma valstybė, – sakė V. Zelenskis. – Bet kokie kompromisai, susiję su mūsų teritoriniu vientisumu ir suverenitetu – Ukrainos žmonės pasisakė šiuo klausimu: jie pasitiko Rusijos karius ne gėlių puokšte, o pasitiko drąsiai, sveikino su ginklais rankose.“

18.22

Černobylio atominėje elektrinėje buvo atlikta dalinė personalo rotacija

Černobylio atominėje elektrinėje, kurią užgrobė Rusijos kariškiai ir laikė įkaitais darbuotojus, šiandien pavyko atlikti dalinę darbuotojų rotaciją ir evakuoti ten buvusius žmones. Apie tai pranešė valstybinė specializuota įmonė „Černobylio atominė elektrinė“. „Per šią dieną pavyko išvežti 64 žmones: 50 Černobylio AE pamainos darbuotojų, 9 Ukrainos nacionalinės gvardijos darbuotojus (8 moterys ir 1 vėžiu sergantis pacientas), 1 Valstybinės pagalbos tarnybos darbuotoją, 4 persekiotojų“, – rašoma pranešime. Pažymima, kad darbuotojai savo darbo vietose išbuvo apie 600 valandų, „didvyriškai atlikdami savo profesines pareigas ir palaikydami tinkamą saugos lygį“. Pabrėžiama, kad pakeisti evakuotą Černobylio atominės elektrinės personalą išvyko 46 savanoriai stoties darbuotojai, kurie užtikrins įmonės funkcionavimą.

17.45

V. Zelenskis: „Bus nauja istorija“

Socialiniuose tinkluose paplito prezidento žinutė ir jautrus vaizdo įrašas apie vykstantį ir gyvybes nusinešantį karą Ukrainoje. 

„Mes laimėsime.

Bus naujų miestų.

Bus naujų svajonių.

Bus nauja istorija.

Bus, nėra abejonių.

Ir tie, kurių netekome, bus prisiminti.

Ir vėl dainuosim, ir vėl švęsim“, – rašoma jo feisbuke.

17.30

Raudonasis Kryžius: labai sunku pasiekti Mariupolį

Steve'as McAndrewas iš Raudonojo Kryžiaus Lvove sakė BBC, kad organizacija daro viską, ką gali, kad pasiektų žmones apgultame Mariupolio mieste. Anksčiau šiandien Mariupolio miesto taryba pranešė, kad mieste buvo užpulta meno mokykla, kurioje glaudėsi apie 400 žmonių. Jis pridūrė, kad jo kolegos bando patekti į Mariupolį, tačiau „labai labai sunku“ patekti.

17.15

Joe Bidenas lankysis Europoje

Baltųjų rūmų spaudos sekretorė sekmadienį paskelbė, kad prezidentas Bidenas vėl lankysis Europoje. Išsami informacija apie kelionę, įskaitant sustojimus, kol kas neatskleidžiama, tačiau ji aiškiai pasakė, kad Bidenas nesilankys Ukrainoje. „Kelionė bus skirta toliau telkti pasaulį, remiant Ukrainos žmones ir prieš prezidento Putino invaziją į Ukrainą“, – rašė sekretorė.

17.05

Prancūzija įšaldė Rusijos turtą

Prancūzija įšaldė Rusijos centrinio banko turtą už 22 milijardus eurų, taip pat fizinių asmenų sąskaitas už 150 milijonų eurų. Tai pranešė šalies ūkio ir finansų ministras Bruno Le Maire.

17.00

Nuo invazijos pradžios žuvo 900 civilių

Mažiausiai 902 civiliai žuvo ir 1 459 buvo sužeisti nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios, sekmadienį pranešė JT vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras (OHCHR). OHCHR pridūrė, kad dauguma užregistruotų aukų įvyko dėl sprogstamųjų ginklų, turinčių platų smūgio plotą, panaudojimo, įskaitant sunkiosios artilerijos ir daugkartinio paleidimo raketų sistemų apšaudymą, raketų ir oro antskrydžius.

16.40

Rusai gali kėsintis į humanitarinę pagalbą

Ukrainos vicepremjerė Iryna Vereščuk, remdamasi žvalgybine informacija, „Telegram“ kanale pranešė, jog yra požymių, rodančių, kad Rusijos pajėgos ruošiasi užimti humanitarinį koridorių tarp Charkivo ir Mala Roganio, esantį laikinai nekontroliuojamoje teritorijoje.  „Raginu Rusijos pusę nutraukti provokacijas ir ciniškus tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimus!“ – skelbė I.Vereščuk.

16.25

Per karą Ukrainoje apgadintos 134 ir sugriautos 9 ligoninės

„134 ligoninės yra apgadintos, o 9 jau sunaikintos. Šių 9 ligoninių neatstatysime, tai yra tik naujų ligoninių statyba, bet garantuoju, kad po pergalės statysime naujas, dar geresnes ligonines. Be to, buvo apšaudyti 43 greitosios medicinos pagalbos automobiliai, bet vėl – mes gauname naujų  tiek per viešuosius pirkimus, tiek partnerių dėka“, – sakė L. Lyashko.

16.20

JAV ambasadorė: Rusijai gresia pasekmės, jei panaudos cheminį ginklą Ukrainoje

Rusija patirs daugiau pasekmių iš JAV, jei panaudos cheminį ginklą invazijoje į Ukrainą, sekmadienį sakė JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose Linda Thomas-Greenfield. „Tai, ką mes matome vykstant, vėlgi yra klaidinančios rusų pastangos. Jie daro tai, ką galbūt ketina daryti. Mes matėme, kad tai atsitiko anksčiau. Jie yra tie, kurie panaudojo cheminį ginklą... Ir mes nerimaujame, kad jie gali panaudoti cheminį ginklą Ukrainoje“, – CNN sakė ji.

16.05

Okupuotuose Ukrainos miestuose – protestai

Protestuotojai renkasi okupuotuose Ukrainos miestuose. Socialiniuose tinkluose pasirodė vaizdų apie protestus, šiandien vykstančius Chersone, Kachovkoje ir Berdjanske – visuose miestuose, kuriuos dabar kontroliuoja Rusijos kariuomenė. Mitingai atrodo taikūs ir Rusijos okupacinės pajėgos jų dar neišsklaidė. Viename vaizdo įraše, kuriuo pasidalijo naujienų agentūra „Ukrainska Pravda“, matyti, kaip minia Chersone mojuoja Ukrainos vėliavomis ir skanduoja „Chersonas yra Ukraina!“

16.00

Zelenskis nuo kovo 26 d. pratęsė karinę padėtį Ukrainoje 30 dienų

Ukrainos prezidentas pasirašė įstatymą, pratęsiantį karo padėtį Ukrainoje 30 dienų nuo kovo 26 d. Informacija apie tai skelbiama Ukrainos Aukščiausiosios Rados svetainėje. Kalbama apie Ukrainos prezidento dekreto „Dėl karo padėties Ukrainoje laikotarpio pratęsimo“ Nr. 2119-IX (reg. Nr. 7168) patvirtinimo įstatymą. 

15.24

V. Zelenskis: „Mes turime savo žmones“

„Neturime didžiulės teritorijos – nuo ​​vandenyno iki vandenyno, neturime branduolinių ginklų, neužpildome pasaulinės rinkos nafta ir dujomis. Bet mes turime savo žmones ir savo žemę. Mums tai auksas“, – sekmadienį skelbtame įraše feisbuke rašo Ukrainos prezidentas, pasidaliję ir jautriomis nuotraukomis. Ukrainos prezidentas pareiškė, kad yra pasirengęs derėtis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, bet perspėjo, kad jei bet kokie derybų bandymai nepavyks, tai gali reikšti, kad kova tarp dviejų šalių sukels trečiąjį pasaulinį karą.

15.18

Rusų kariai nebenori kariauti

Ukrainos Aukščiausioji Rada skelbia, kad rusų kariams krinta motyvacija kovoti Ukrainoje. Kaip skelbiama Rados tviteryje: „Rusų okupantai demoralizuoti dėl didelių nuostolių, prastos logistikos ir generolų grobstymo. Iš perimtų SBU pokalbių girdėti, kad pranešimus su atsisakymu kariauti rašo visos divizijos, tarp jų ir vyresnieji pareigūnai. Rusijos kariai nesupranta karo prasmės, įsitikinę, kad jie naudojami kaip „patrankų mėsa“ ir siunčiami į neabejotiną mirtį.“

14:44

JT: iš savo namų Ukrainoje jau pabėgo 10 mln. žmonių

Iš savo namų Ukrainoje dėl Rusijos pradėto „pražūtingo“ karo jau pabėgo 10 mln. žmonių, sekmadienį pareiškė Jungtinių Tautų pabėgėlių reikalų agentūros (UNHCR) vadovas.

„Karas Ukrainoje yra toks pražūtingas, kad iš savo namų jau pabėgo 10 mln. žmonių, įskaitant pabėgėlius, kurie yra šalies viduje, ir tuos, kurie išvyko į užsienį“, – tviteryje parašė Filippo Grandi (Filipas Grandis).

14:34

Ukraina tvirtina, kad žuvo generolas Olegas Mitiajevas

Ukrainos pareigūnai teigia, kad per kautynes ​​žuvo dar vienas Rusijos vadas, o tai būtų penktasis Rusijos generolas, žuvęs nuo vasario 24 d. Tai skelbia CNN.

Ukrainos pajėgos netoli Mariupolio praėjusią savaitę nukovė Olegą Mitiajevą iš Rusijos 150-osios motorizuotųjų šaulių divizijos ir jo dalinio narius, teigiama Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjo Antono Geraščenkos išplatintame „Telegram“ įraše.

14:22

Rusijos pajėgos atakavo senelių namus, žuvo 56 žmonės

Rusijos kariai, kaip įtariama, atidengė ugnį į pagyvenusių žmonių namą rytiniame Kreminos mieste.

Teigiama, kad Rusijos kariai apšaudė pagyvenusių žmonių namą rytiniame Kreminos mieste. Pasak Ukrainos vyriausybės, okupantai į pastatą Luhansko srityje šaudė „iš tanko... ciniškai ir tyčia“.

Valstybinė specialiųjų ryšių tarnyba nurodo, kad 15 žmonių išgyveno, juos „okupantai pagrobė ir išvežė į okupuotą teritoriją Svatovėje (Luhansko sritis) į regioninę geriatrijos internatinę mokyklą“.

14:18

Baltarusija galimai ruošiasi tiesioginei invazijai į Ukrainą

UNIAN skelbia, kad užfiksuoti Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų pasirengimo prieš tiesioginę invaziją į Ukrainos teritoriją ženklai. Taip teigiama operatyvinėje informacijoje apie Rusijos invaziją, paskelbtoje Ukrainos Krašto apsaugos ministerijos feisbuko puslapyje.

14:03

Ukrainos karo lėktuvai, skraidantys virš šalies, rodo, kad Rusija nekontroliuoja dangaus

Ukrainos kariniai orlaiviai lėtai ir netrukdomi juda virš Ukrainos. Tai gali reikšti, kad Rusija nekontroliuoja šalies oro erdvės.

CNN komanda, keliaujanti per Ukrainos kontroliuojamą teritoriją, šeštadienį matė, kaip atskiri naikintuvai tris kartus žemai skraidė virš kaimo kelių šimtų kilometrų atstumu. Teigiama, kad trečią kartą praskridus lėktuvui, Ukrainos kariai patikros punkte į jį nebereagavo.

Saugumo analitikas, keliaujantis su CNN, pastebėjo, kad lėktuvai neskrido dideliu greičiu, o tai rodo, kad jie nepuolė, todėl greičiausiai buvo ukrainiečiai. Ta pati komanda antradienį matė Ukrainos ženklu pažymėtą sraigtasparnį MI-8, ginkluotą raketomis, greitai ir žemai skriejusį virš Vinicos miesto centrinėje Ukrainoje. Šie pastebėjimai patvirtina Vakarų žvalgybos pranešimus, kad Rusijai nepavyksta įsitvirtinti oro erdvėje Ukrainoje.

14:00

Milijonai vaikų tapo pabėgėliais

Mažiausiai 1,5 mln. vaikų tapo pabėgėliais dėl neprovokuotos Rusijos invazijos į Ukrainą, sekmadienį CNN sakė UNICEF atstovas Joe English. Dar 3,3 mln. nepilnamečių šiuo metu yra perkelti šalies viduje, CNN sakė Hala Gorani.

Pasak JT, nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą vasario pabaigoje žuvo mažiausiai 150 vaikų, o dar 160 buvo sužeisti.

13:48

JK premjeras ragina Kiniją pasmerkti Rusijos invaziją į Ukrainą

Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) sekmadienį paragino Kiniją prisijungti prie Vakarų valstybių ir pasmerkti Rusijos invaziją į Ukrainą.

„Bėgant laikui ir vis daugėjant rusų žiaurumų, manau, žmonėms tampa vis sunkiau ir politiškai gėdingiau aktyviai ar pasyviai toleruoti [Vladimiro] Putino invaziją“, – pareiškė jis interviu savaitraščiui „The Sunday Times“.

Šalims, kurios dar nepasisakė prieš Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, yra iškilusios „didelės dilemos“, pažymėjo jis ir pridūrė: „Manau, kad jūs Pekine pradedate šį tą permąstyti.“

Ukraina šeštadienį, kai per naujus Rusijos pajėgų smūgius žuvo dar dešimtys žmonių, paragino Kiniją pasmerkti „Rusijos barbarizmą“. Ukraina ir Jungtinės Valstijos yra susirūpinusios, kad Kinija galbūt siunčia Rusijai karinę pagalbą ar padeda Maskvai apeiti Vakarų sankcijas.

JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) yra perspėjęs Kinijos lyderį Xi Jinpingą (Si Dzinpingą) dėl „pasekmių“, jeigu jis paremtų Rusiją, tačiau Pekinas iki šiol nerodė jokių invazijos kritikos ženklų. Sakydamas kalbą per konservatorių partijos konferenciją, kurioje dalyvavo ir Ukrainos ambasadorius Londone Vadymas Prystaika, B. Johnsonas dabartinę krizę pavadino „posūkio tašku pasauliui“.

12:38

Iš Mariupolio per pastarąją savaitę pabėgo beveik 40 tūkst. žmonių

Rusijos pajėgų apgulto Ukrainos Mariupolio miesto administracija sako, jog per pastarąją savaitę iš miesto pabėgo beveik 40 tūkst. žmonių, o tai sudaro beveik dešimtadalį visų miesto gyventojų, kurių prieš rusų karių invaziją į Ukrainą buvo 430 tūkst.

Prie Azovo jūros esančio uostamiesčio taryba sekmadienį pranešė, kad iš Mariupolio savo transporto priemonėmis saugiai evakavosi 39,426 tūkst. gyventojų. Pasak tarybos, šie gyventojai panaudojo daugiau kaip 8 tūkst. transporto priemonių, kad išvyktų iš miesto humanitariniu koridoriumi maršrutu į Berdianską ir Zaporižią.

Strateginį miestą yra apgulusios Rusijos pajėgos, kurios jau tris savaites nuolat jį bombarduoja, pavertusios Mariupolį Rusijos invazijos į Ukrainą siaubo simboliu. Vietos administracija yra sakiusi, kad dėl apgulties buvo nutrauktas maisto, vandens ir energijos tiekimas, žuvo mažiausiai 2,3 tūkst. žmonių, dalį kurių teko laidoti masinėse kapavietėse.

12:30

Nukentėjo ugniagesiai

Kovo 19 d., važiuojant vandeniu papildyti ugniagesių automobilį, šis užvažiavo ant sprogstamojo užtaiso. Per sprogimą nukentėjo 8 Vyšgorodo rajono skyriaus gelbėtojai. Dėl įvairių sužalojimų jie gydomi ligoninėje.

12:21

UNIAN: Per artimiausias 1–2 dienas galimas puolimas iš Baltarusijos Voluinės kryptimi

Iškyla puolimo iš Baltarusijos grėsmė, ir ji yra didelė, rašo UNIAN. Puolimas Voluinės kryptimi gali prasidėti per artimiausias 1–2 dienas. Tai skelbiama remiantis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generaliniu štabo ir žvalgybos duomenimis.

„Puolimo iš Baltarusijos Respublikos Voluinės kryptimi grėsmė vertinama kaip didelė“, – praneša Generalinis štabas ir pažymi, kad nepaisydama grasinimų Ukraina yra pasirengusi atremti priešą.

Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Vadimas Denisenka patvirtino, kad Rusijos technika artėja prie Baltarusijos sienos, tačiau pažymima, kad A. Lukašenka darys viską, kas nuo jo priklauso, kad išvengtų tiesioginių Baltarusijos kariuomenės karo veiksmų.

12:11

Keturi Rusijos karinio jūrų laivyno laivai apšaudė Mariupolį

UNIAN praneša, kad sekmadienio popietę, kovo 20 d., Mariupolį apšaudė 4 Rusijos karinio jūrų laivyno laivai. Apie tai savo „Telegram“ kanale pranešė „Azovo“ pulkas. „Priešas ir toliau ciniškai naikina Ukrainos miestą, panaudodamas visą jo turimą arsenalą. Po aviacijos, artilerijos, įvairių sistemų ir tankų Rusijos įsibrovėliai miestą naikina sunkiąja ginkluote iš karo laivų“, – rašoma pranešime.

11:21

Luhansko srities pastatai stipriai sugadinti

„Luhansko srityje nėra nei vienos gyvenvietės, kuri būtų nenukentėjusi nuo rusų. Mūsų miestai dabar yra kelių aukštų griuvėsiai. Kiekvienas rajonas yra tarsi siaubo filmas. Ištisi rajonai ir gatvės yra netinkami gyventi“, – sakė Luhansko srities valstybės administracijos vadovas S. Gaidai.

11:02

Irina Vereshchuk praneša apie 7 humanitarinius koridorius, numatytus kovo 20 d. Charkivo regione bus pristatomos humanitarinės prekės, maistas ir vaistai.

10:59

Rusijos pajėgoms apšaudžius Charkivą, žuvo mažiausiai 5 žmonės

Rytų Ukrainos Charkivo administracija sekmadienį pranešė, kad, Rusijos pajėgoms apšaudžius miestą, žuvo mažiausiai 5 civiliai.

Charkivo – antro pagal dydį Ukrainos miesto – regioninė policija nurodė, kad tarp ankstų sekmadienio rytą Rusijos artilerijos surengto smūgio aukų buvo ir 9 metų berniukas.

Rusijos pajėgos Charkivą yra apgulusios nuo karinės invazijos pradžios ir nuolat rengia smūgius prieš miestą.

10:21

Rusija skelbia Ukrainoje vėl panaudojusi hipergarsines raketas

Rusija sekmadienį paskelbė Ukrainoje vėl panaudojusi savo naujausias hipergarsines raketas. Paleidus šių raketų, pasak Maskvos, buvo sunaikinta degalų bazė pietinėje Ukrainos dalyje.

„Aviacinių raketų sistema „Kinžal“ hipergarsinėmis aerobalistinėmis raketomis sunaikino didelę Ukrainos ginkluotųjų pajėgų degalų ir tepalų bazę netoli Kostiantynivkos gyvenvietės Mykolajivo regione“, – paskelbė Rusijos gynybos ministerija.

10:10

Rusijos pajėgos Mariupolyje subombardavo meno mokyklą, kurioje slėpėsi apie 400 žmonių

Apgultyje esančio Ukrainos Mariupolio uostamiesčio administracija pranešė, kad Rusijos pajėgos subombardavo meno mokyklos pastatą, kuriame slėpėsi apie 400 žmonių. Pastatas buvo sugriautas ir po griuvėsiais gali būti žmonių. Apie žuvusiuosius ar sužeistuosius kol kas nepranešama.

Subombarduotas dramos teatras. Rusijos pajėgos trečiadienį Mariupolyje taip pat subombardavo dramos teatro pastatą, kuriame nuo jų smūgių slėpėsi daug civilių. Miesto administracija sakė, kad buvo išgelbėta 130 žmonių, tačiau kur kas daugiau žmonių gali būti likę po griuvėsiais.

Apgultis Mariupolyje. Rusijos pajėgos yra apgulusios Mariupolį, strateginį uostą prie Azovo jūros, atkirtusios jį nuo energijos, maisto ir vandens tiekimo ir nuolat jį bombarduojančios.

Pateks į istoriją. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis anksti sekmadienį pareiškė, kad Mariupolio apgultis pateks į istoriją dėl, anot jo, karo nusikaltimų, kuriuos vykdė Rusijos pajėgos.

9:42

Mariupolio miesto taryba praneša apie jėga į Rusiją vežamus ukrainiečius

NEXTA skelbia, kad dalis Mariupolio Livoberežnio rajono gyventojų priverstinai išvežami į Rusijos Federaciją. NEXTA cituoja Mariupolio miesto tarybą.

„Iš žmonių, priverstinai išvežtų į Rusijos Federacijos teritoriją, atimamas Ukrainos pasas ir įteikiamas popierius, kuris neturi teisinio svorio ir nėra pripažintas visame civilizuotame pasaulyje. Okupantai ir toliau naudojasi nacių metodais ir grobia mariupoliečius“, – rašoma pranešime.

Apie priverstinį ukrainiečių vežimą į Rusiją informacija pasirodė vakar. Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenka feisbuke pranešė, kad rusų okupantai kelis tūkstančius mariupoliečių išvežė į Rusiją.

Prieš tai filtracijos stovykloje Novoazovske iš ukrainiečių buvo atimti pasai. Teigiama, kad civiliai buvo vežami į Taganrogą, o iš ten geležinkeliu išsiųsti į įvairius Rusijos miestus.

Patarėjas rašo, kad buvo išduoti dokumentai, kurie įpareigoja ištremtuosius likti nurodytame mieste be teisės jį palikti ne trumpiau kaip 2 metus ir privalomai įsidarbinti nurodytoje darbo vietoje.

9:36

Reuters: JAV siūlo Turkijai perduoti iš Rusijos pirktus S-400 Ukrainai

Amerikos pareigūnai pastarąjį mėnesį išsakė šią idėją savo kolegoms iš Turkijos, tačiau konkretaus ar oficialaus prašymo nebuvo pateikta.

NEXTA teigia, kad JAV ieško Rusijos ar sovietų gamybos priešlėktuvinių raketų sistemų, kurias Ukraina galėtų panaudoti kovojant su Rusijos lėktuvais ir raketomis.

9:30

V. Zelenskis stabdo ryšių su Rusija turinčių partijų veiklą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis liepė sustabdyti vienuolikos politinių partijų, turinčių ryšių su Rusija, veiklą.

Didžiausia iš jų yra „Opozicijos platforma už gyvybę“, kuri šalies parlamente turi 44 iš 450 mandatų. Partijai vadovauja Viktoras Medvedčukas, palaikantis draugiškus santykius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, kuris yra V. Medvedčuko dukros krikštatėvis.

Į sąrašą pateko ir partija „Naši“, kuriai vadovauja Jevhenas Murajevas. Prieš Rusijos invaziją britų institucijos buvo įspėjusios, kad Rusija nori jį atvesdinti į valdžią Ukrainoje.

Ankstų sekmadienio rytą paskelbtame vaizdo įraše V. Zelenskis pareiškė, kad, „atsižvelgiant į didelio masto karą, kurį pradėjo Rusijos Federacija, ir į jos ryšius su tam tikromis politinėmis struktūromis, tam tikrų politinių partijų veikla yra stabdoma tol, kol galios karo padėtis“.

Jis pridūrė, kad „politikų veikla, kuria siekiama kurstyti nesantaiką ir skatinti kolaboravimą, nebus sėkminga“.

9:07

Ukrainos gynėjai pašalino rusų desantininkų būrį: gyvas liko tik vienas

UNIAN praneša, kad iš jungtinio Rusijos Kostromos 331-ojo gvardijos oro desanto pulko, dalyvavusio karo veiksmuose netoli Kijevo, išgyveno tik vienas. Apie tai kovo 20 d. 6 val. buvo pranešta Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo operatyvinėje informacijoje.

Rusijos diversantai naudojo ukrainiečių uniformą. Generalinis štabas taip pat pažymi, kad Rusijos teroristų kariai ir toliau atvirai pažeidžia tarptautines konvencijas dėl karo taisyklių – masiškai fiksuojami faktai, kad Rusijos diversantai naudojo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karinio personalo uniformą ardomiesiems ir diskredituojantiems veiksmams.

Donecke rusai skelbia papildomą mobilizaciją. Generalinis štabas taip pat pažymėjo, kad laikinai okupuotoje Donecko srities teritorijoje rusų įsibrovėliai paskelbė apie dar vieną mobilizacijos bangą papildant 1-ąjį armijos korpusą. Mobilizuojami vyrai iki 65 metų.

8:54

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas praneša, kad per pastarąją parą situacija iš esmės nepasikeitė – Rusija ir toliau apšaudė civilius Charkivo gyventojus. Gausios gelbėtojų pajėgos gesino gaisrus, tvarkė gyvenamųjų ir biurų pastatų griuvėsius.

Charkive nuolaužų ardymas ir aukų paieška tęsiasi jau kelias dienas. Okupantai atakuoja gyvenamuosius daugiaaukščius pastatus, kilo keli dideli gaisrai, daugiausia Kyjivo, Maskvos ir Charkivo pramoniniuose rajonuose.

8:30

Plieno gamykla smarkiai nukentėjo

CNN praneša apie prieštaringą informaciją dėl vieno iš pagrindinių Ukrainos pramonės objektų – Azovo metalo gamyklos Mariupolyje.

Vėlyvą penktadienį vyriausybės patarėjas pranešė, kad gamykla atsidūrė Rusijos rankose po vykstančių mūšių su Ukrainos kariais. Tačiau šeštadienį atnaujintoje žinutėje „Azovo“ batalionas, turintis daug pajėgų Mariupolyje, teigė, kad gamyklą ukrainiečiai visgi išsaugojo.

Sekmadienį pasirodė pranešimai apie stipriai sugriautą gamyklą. „Azovstal“ yra viena didžiausių geležies ir plieno gamyklų Europoje.

„Viena didžiausių metalurgijos gamyklų Europoje sugriauta. Ukraina patiria milžiniškus ekonominius nuostolius. Niokojama gamta“, – tviteryje paskelbė Ukrainos parlamento narė Lesia Vasilenko.

8:27

Civilių bombardavimas tęsiasi

Rytiniame Rubižnės mieste žuvo du vaikai ir moteris, jie ištraukti iš Rusijos artilerijos apšaudyto gyvenamojo namo griuvėsių, tai pranešė pagalbos tarnybos.

8:14

Australija paskelbė apie papildomą karinę ir humanitarinę pagalbą Ukrainai

CNN praneša, kad Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas sekmadienį paskelbė apie papildomą karinę ir humanitarinę pagalbą Ukrainai. Taip pat uždraustas aliuminio oksido ir aliuminio rūdos eksportas į Rusiją. Australijos vyriausybės teigimu, nuo Australijos priklauso beveik 20 proc. aliuminio oksido Rusijoje poreikių.

„Akivaizdu, kad Ukrainos karinės pagalbos poreikis tebėra neatidėliotinas ir nuolatinis“, – sakoma S. Morrisono pranešime.

Pagalbos paketą sudaro 21 mln. Australijos dolerių (15,3 milijono JAV dolerių) Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms. Bendra Australijos karinė pagalba iki šiol siekia 91 mln. Australijos dolerių (66,3 milijono JAV dolerių).

S. Morrisonas sakė, kad pagalba apims šaudmenis ir šarvus. Vyriausybė pareiškė, kad ji taip pat suteiks 21,8 mln. JAV dolerių vertės skubią humanitarinę pagalbą, kuri bus skirta „moterų, vaikų, pagyvenusių žmonių ir neįgaliųjų apsaugai“.

Australija paaukos ir „mažiausiai 70 000 tonų šiluminės anglies“ Ukrainai, gavusi Kyjivo prašymą, pranešė vyriausybė.

Australija iki šiol taikė 476 sankcijas 443 asmenims, įskaitant Rusijos oligarchus, turinčius glaudžius ryšius su prezidentu Vladimiru Putinu, ir 33 subjektams, įskaitant Rusijos finansų ministeriją.

7:58

Iš našlaičių namų rūsio po 2 savaičių pavyko evakuoti 71 vaiką

CNN praneša, kad 71 vaikas iš našlaičių namų šiaurės rytų Ukrainoje buvo evakuotas į saugią vietą po to, kai dvi savaites praleido rūsyje dėl Rusijos apšaudymo.

Pasak Sumų regiono gubernatoriaus Dmitro Živytskio, našlaičiai, kurių daugelis yra neįgalūs ir jaunesni nei ketverių metų, buvo išgelbėti iš globos namų Sumuose ir evakuacijos koridoriumi išvežti iš kovos zonos.

„Beveik dvi savaites slėpėme šiuos kūdikius prieglaudose nuo bombų“, – anksti sekmadienį socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė D. Živytskis.

„Tai vaikai, kurie neturi tėvų (dėl įvairių priežasčių), ir daugumai jų reikalinga nuolatinė medikų priežiūra“, – sakė jis.

Jis sakė, kad jie greitai rado žmonių kitose šalyse, kurie galėtų priimti vaikus. D. Živytskio teigimu, kai kurie vaikai lieka Kijevo ligoninės specialistų globoje.

„Nuoširdžiai dėkoju jiems, kad priėmė mūsų kūdikius“, – sakė jis.

Ukrainos sveikatos apsaugos ministerijos Širdies instituto direktorius Borysas Todurovas sakė, kad vaikai į Kyjivo ligoninę iš Sumų buvo atvežti prieš dieną, o kai kurie bus išsiųsti į Lvivą, kiti Kyjive liks ilgiau.

 

7:52

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vėl kreipėsi į pasaulį. Jis gyrė ukrainiečių pasiryžimą gintis, kaltino Rusiją karo nusikaltimais, taip pat pranešė, kad iš įvairų Ukrainos miestų pavyko evakuoti virš 6 tūkst. civilių.

7:30

Ukrainos Mykolajive – Rusijos antskrydžiai, praneša vietos pareigūnas

Rusija šeštadienį intensyviai vykdė antskryžius Ukrainos mieste Mykolajive, pranešė vietos pareigūnas, praėjus parai po smūgio į ukrainiečių kareivinę šiame mieste.

Regioninės administracijos vadovas Vitalijus Kimas sako net neturėjęs pakankamai laiko paleisti pavojaus sirenų, nes „tuo metu, kai tik paskelbiame apie šį tornadą, jis jau čia“.

„Pranešimas apie pavojų ir bombardavimas vyktų tuo pačiu metu“, – socialiniame tinkle rašė V. Kimas.

Jis nepateikė informacijos apie žalos mastą ar galimas aukas.

Rusijos kariams anksti penktadienį smogus į kareivines Mykolajive, ​​žuvo dešimtys karių, šeštadienį naujienų agentūrai AFP sakė liudininkai, vykstant gelbėjimo operacijai.

Pareigūnai kol kas nepaskelbė oficialaus žuvusiųjų skaičiaus.

Ukrainos valdžia teigia, kad Mykolajivas, kurį ji apibūdina kaip „skydą“ strateginiam kariniam Odesos uostui, esančiam už maždaug 130 kilometrų (85 mylių) toliau į vakarus, priešinasi Rusijos atakoms ir stabdo įsibrovėlių puolimus.

7:10

Italija šlykščiais vadina Rusijos grasinimus dėl sankcijų

Italija šeštadienį itin griežtai sureagavo į „šlykščius ir nepriimtus“ Rusijos užsienio reikalų ministerijos (URM) pareigūno grasinimus, susijusius su Vakarų Maskvai paskelbtomis sankcijomis dėl invazijos į Ukrainą.

Rusijos URM Europos departamento vadovas Aleksejus Paramonovas apkaltino Italija tapus „antirusiškos isterijos“ auka.

Naujienų agentūrai „RIA Novosti“ jis sakė, kad Italija „per sekundę“ pamiršo šimtmečius trukusius santykius ir dvišalius susitarimus su Rusija.

A. Paramonovas tvirtino besitikintis, kad Prancūzijos finansų ministro Bruno Le Maire'o (Briuno Le Mero) pažadas „paskelbti totalinį ekonominį ir finansinį karą Rusijai“ nesulauks „pasekėjų Italijoje ir nesukels atitinkamų negrįžtamų pasekmių“.

Rusijos diplomatas tvirtino, kad Maskva suteikė Italijai reikšmingos paramos per pirmą koronaviruso bangą 2020 metais, kai to paprašė Italijos gynybos ministras Lorenzo Guerini (Lorensas Gerini).

Tačiau dabar jis tapo vienu pagrindiniu „antirusiškos kampanijos vanagų ir skatintojų“ Italijos Vyriausybėje, tvirtino A. Paramonovas.

Italijos užsienio reikalų ministerija pareiškė „griežtai atmetanti grasinančius (Maskvos) pareiškimus“.

Roma ir jos partneriai „toliau tęs visą įmanomą spaudimą“, kad sustabdytų Rusijos invaziją Ukrainoje“, pridūrė ji.

Italijos premjeras Mario Draghi (Marijus Dragis) pasmerkė „invazijos į Ukrainą ir pandemijos krizės Italijoje palyginimą“ kaip „ypač šlykštų ir nepriimtiną“.

Į Italijos parlamentą antradienį nuotoliniu būdu kreipsis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Redakcija rekomenduoja