Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Meras S. Obelevičius. Savivaldybės nuotr.
Anykščių AnykštaŠaltinis: Etaplius.lt
Trečiadienį į Anykščiuose priverstiniam karantinui skirtą bendrabutį parvežta šeima pasibaisėjo, kokiomis sąlygomis jai gali tekti gyventi dvi savaites: atšokę tapetai, bendras dušas, neveikianti mikrobangų krosnelė, žiemos miegu tebemiegančiomis musėmis apkibusi palangė. Negana to, bendrose erdvėse sutikti likimo broliai juk gali padėti plisti virusui, o ne jį sustabdyti.
Anykščių rajono meras Sigitas Obelevičius sako žmones suprantantis, tačiau privalantis vykdyti Aurelijaus Verygos įsakymą, kuris išimčių šeimoms su vaikais kol kas nenumato, trečiadienį paskelbė 15min.lt.
Šeimą labiau papiktino ne estetinis vaizdas, o nešvara, taip pat ir tai, kad nepavyks išvengti kontakto su kitais karantinuotaisiais.
15min.lt pašnekovai svarstė, ar šeimos iš bendrabučio negalėtų išgelbėti vaikų teisių specialistai, nes jiems tikrai turėtų užkliūti, kokiomis sąlygomis laikomi vaikai.
Kaip 15min pasakojo Andriaus žmona Indrė, jei žmonės naudojasi bendromis erdvėmis, to izoliacija pavadinti negalima – tai kaip tik galėtų tik padėti plisti ligai.
Pasak anykštėnų, virtuvės bendrabutyje apskritai nėra, o esanti mikrobangų krosnelė ir elektrinė viryklė – neveikia.
Anksčiau "Anykštos" kalbintas Alantos technologijos ir verslo mokyklos Anykščių filialo direktorius Ramūnas Zlatkus tikino, kad bendros virtuvės yra kiekviename bendrabučio aukšte.
"Aš tik nesuprantu, kaip apgyvendinti bendrabutyje išvengs kontakto. Bendrabutyje yra viena skalbimo mašina. Ar galima joje visiems karantintuotiems plautis drabužius ar ne? Čia labai daug klausimų, kuriuos turbūt geriau žino visuomenės sveikatos specialistai", - kalbėjo R.Zlatkus.
Prieš savaitę "Anykštai" kalbantis su Anykščių rajono savivaldybės gydytoja Vaiva Daugelavičiene, pastebėjus, kad bendrabutyje apgyvendinti žmonės neišvengs kontakto, ji sakė: "Taip ir bus, bet jei jis nulips į apačią ir pamatys, kad dušas užimtas, lips į viršų.Čia tokios sąlygos, čia bendrabutis.Vieną kamabarį turime tik, kad yra dušas".
Prakalbus apie R.Zlatkaus minėtas kiekviename bendrabučio aukšte bendro naudojimo virtuves, V.Daugalevičienė sakė: "Mes tų virtuvių nematėme".
"Mes duosime elektrines plyteles tiems, kuriems negalės atnešti produktų.Jie negali naudotis bendra virtuve. Gal ir yra kažkokia patalpa, bet ten nėra jokių priemonių."
Trečiadienį paskelbta, kad Iš užsienio į Lietuvą grįžtančius žmones specialistai pradeda paleisti namo tiesiai iš Vilniaus oro uosto, netrukus bus paleidžiami ir jau viešbučiuose karantine esantys piliečiai, BNS patvirtino premjero patarėjas Giedrius Surplys.
Pasak G. Surplio, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ketina dar trečiadienį arba ketvirtadienio naktį pakeisti antradienio naktį įsigaliojusį sprendimą, numačiusį, jog visi iš užsienio grįžę asmenys privalo būti izoliuoti savivaldybės patalpose. Šiuo metu, pasak jo, sprendimas jau vykdomas „pagal žodinį sutarimą“.
„Žmonės yra išleidžiami su labai griežta sąlyga: jie pasirašo, kad sutinka izoliuotis, kad supranta, jog už izoliacijos nesilaikymą gresia atsakomybė, kad sutinka, kad pareigūnai stebėtų, ar jie tikrai yra toje izoliacijos vietoje. Iš jų paimamas tepinėlis, ir jie tada gali važiuoti izoliuotis namo“, – teigė G. Surplys, vadovaujantis Visuomenės informavimo grupei dėl koronaviruso.
Anot jo, A. Verygai „liko formalumas pasirašyti“ sprendimą, kuris leis iš viešbučių išleisti ir vakar grįžusius žmones, jei jie sutiks su sąlygomis. Jei žmonės norės likti karantine savivaldybės patalpose, jie turės tokią galimybę.
„Buvo žodinis susitarimas tarp savivaldybės ir Nacionalinio visuomenė sveikatos centro bei ministerijos dar vieną naktį nelaikyti žmonių viešbučiuose“, – tvirtino jis.
Pirmieji namo išleisti buvo piliečiai, trečiadienį, apie 16.30 atskridę į Vilnių iš Alikantės kurorto Ispanijoje. Lietuvos oro uostų duomenimis, lėktuvu grįžo 94 keleiviai.
Trečiadienį į Lietuvą lėktuvais ir keltais jau atvyko maždaug 350 tautiečių, įskaitant du lėktuvus Kaune, su daugiau nei 160-čia keleivių iš Norvegijos iš Švedijos. Dar apie 220 laukiama Vilniuje atskrendant iš Londono prieš vidurnaktį.
G. Surplys sako nežinantis, ar visi kiti atvykusieji irgi paleisti namo su pasižadėjimais laikytis karantino. Jis teigia dar neturintis ir žinių, kad žmonės trečiadienio vakarą jau būtų išleidžiami iš viešbučių savivaldybėse, bet po ministro sprendimo tai esą bus galima daryti.
„Sprendimas turi būti pasirašytas, jis taps viešas, žinomas, ir tą bus galima vykdyti. Tikiuosi, kad šiandien. Išgyvename tokią krizę, kurios nėra buvę, tad natūralu, kad kai kurie sprendimai gimsta čia ir dabar, reikia labai daug geranoriškumo ir susiklausymo avansu“, – kalbėjo G. Surplys.
R. Šimašius: labai daug chaoso
Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad prieštaringa informacija iš Sveikatos apsaugos ministerijos dėl gyventojų karantinavimo buvo teikiama ir anksčiau, kai, anot jo, A. Veryga minėjo, jog pirmiausia iš užsienio grįžusius gyventojus reikia izoliuoti butuose, vėliau nuspręsta, jog tai reikia daryti savivaldybės patalpose.
„Vakare išgirdome, kad bent jau visuomenės sveikatos centras staiga 180 laipsnių pakeitė politiką ir paėmę mėginius pradėjo visus žmones siųsti namo. Mes apie tai oficialiai neinformuoti, matome tai kaip faktą, nes mūsų pareiga pagal operacijų centro vadovo patvirtintą sprendimą yra paimti žmones ir nuvežti į vietas, kurias esame parengę ir kurias paskiria ministerijai pavaldus visuomenės sveikatos centras“, – BNS sakė sostinės vadovas.
Meras sako teigiamai vertinantis tai, jog ministerija įsiklausė į savivaldybių kritiką dėl sprendimo visus siųsti karantinui į viešbučius, motelius ir kitas savivaldybių parūpintas patalpas.
„Lyg ir džiugu, kad įsiklausoma, bet, kita vertus, vėl tas naktinis sprendimas, kurio mes nematėme, bet jis jau vykdomas, nuteikia labai keistai. Kitą kartą reikėtų solidžiau, apgalvoti prieš sprendžiant, o ne galvoti po to. Situacija yra visiškai chaotiška. Mums sunku suprasti, kokie yra sprendimai ir kuo reikėtų vadovautis, nes sprendimai lyg keičiami, jie lyg ir formuluojami“, – tvirtino R. Šimašius.
Antradienio naktį įsigaliojęs sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimas numatė, kad visi iš užsienio grįžę asmenys privalomai 14 dienų izoliuojami savivaldybių patalpose. Taip pat numatyta, kad savivaldybės privalo pačios izoliuoti ir lengva COVID-19 forma sergančius asmenis, tačiau pastarasis reikalavimas antradienį ministro sprendimu panaikintas.
Iki šiol galiojantis Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimas numato, kad visi iš užsienio grįžę asmenys nuo antradienio nakties privalomai 14 dienų izoliuojami savivaldybių patalpose.
Didmiesčių merai tvirtina, kad tai apsunkina kovą su COVID-19, eikvojami administraciniai ir gydytojų ištekliai, jų mažiau liks sunkiems ligoniams, o tai kainuos gyvybes.
ANYKŠTA