Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MargaritaŠaltinis: Etaplius.lt
Plečiantis technologijų galimybėms ir didėjant poreikiui kuo plačiau įvairiose srityse naudotis elektroninėmis priemonėmis, daugiabučių namų ir kitų pastatų savininkų bendrijose labiausiai aktualus – greitas ir patogus elektroninis balsavimas. Tokios galimybės ypač pageidauja keliaujantys ir daug savo reikalų internetu sprendžiantys žmonės, o karantino sąlygomis, kai ir namuose esantys negali susiburti, elektroninis balsavimas tapo dar labiau trokštamu įrankiu.
Buhalterinės apskaitos, konsultavimo ir kitos praktinės pagalbos paslaugas bendrijoms visoje šalyje teikianti bendrovė „Skaidri apskaitos sistema“ savo klientams šią savaitę pranešė, kad elektroninėje informacinėje sistemoje „Dnsb.eu“ elektroninio balsavimo programa jau veikia.
„Programos kūrimo darbai vyko ne vieną mėnesį, o paskelbus karantiną mes sutelkėme specialistų pajėgas tam, kad ji būtų įdiegta kuo skubiau. Yra bendrijų, kurios laukė ir iš karto pasinaudojo mūsų elektroninio balsavimo paslauga“, – sako UAB „Skaidri apskaitos sistema“ direktorius Remigijus Nemira.
Jo teigimu, elektroninis balsavimas padės lengviau įgyvendinti namų ir pastatų savininkų teisę dalyvauti sprendžiant bendrus reikalus, paskatins žmonių aktyvumą, o tuo pačiu – ir skaidresnius sprendimus.
„Būdama Palangoje prisijungiau internetu ir mūsų bendrijos naudojamoje elektroninėje erdvėje iš karto užpildžiau balsavimo biuletenį, pasirašiau elektroniniu parašu. Patiko – tikrai patogu“, – tvirtina Vilniuje gyvenanti Ieva Smalskienė.
„Esu labai plačiai elektronines priemones naudojantis žmogus ir matau tik teigiamus tokio bendravimo dalykus – negaiškime laiko, taupykime išteklius, tausokime planetą… Būtinai išbandysiu elektroninį balsavimą bendrijoje, tai labai reikalinga paslauga“, – sako Daugiabučių namų savininkų bendrijos „Gudelių šilas“ pirmininkas Simas Palčiauskas.
Balsavimo organizatorius, naudodamasis ruošiniais ir komentarais, „Dnsb.eu“ sistemoje gali sukurti keturis skirtingus balsavimo dokumentus: bendrijos narių balsavimo raštu biuletenį, visų savininkų balsavimo raštu biuletenį, iš anksto raštu teikiamos nuomonės blanką ir paprastos (neformalios) apklausos blanką.
Sukūrus balsavimo dokumentą, jį galima iš karto išsiųsti bendrijos nariams (savininkams), pridedant, jeigu reikia, papildomos informacijos suteikiančių dokumentų ir komentarų. Programa sugeneruoja dokumento elektroninio įteikimo aktą.
Pranešimą apie vykdomą balsavimą savo elektroniniame pašte gavę asmenys gali iš karto prisijungti prie savo paskyros jų bendrijos elektroninėje erdvėje, ten atsidaryti balsavimo dokumentą, iš karto balsuoti, elektroniniu būdu pasirašyti (naudodamiesi programėle „Smart-ID“ arba mobiliojo parašo paslauga) ir pateikti dokumentą balsavimo organizatoriui.
Elektroniniu parašu nesinaudojantys asmenys savo paskyroje „Dnsb.eu“ gali užpildyti ir išsispausdinti paruoštą dokumentą, kad galėtų jį ranka pasirašyti ir kitais būdais (pavyzdžiui, įmesdami į balsavimo urną) pateikti balsavimo organizatoriui.
Teisės klausimais elektroninio balsavimo programos kūrėjus konsultavusi advokatė Gražina Versockienė atkreipia dėmesį į tai, kad balsavimo raštu ir nuomonės teikimo iš anksto raštu tvarką reglamentuoja Bendrijų įstatymas, Aplinkos ministro įsakymai, bendrijų įstatai, todėl balsavimo organizatorius procesus turi organizuoti labai atsakingai, prisiimdamas atsakomybę už nustatytų procedūrų teisingą taikymą.
Apie paskelbtą balsavimą raštu reikia laiku paskelbti viešai prieinamose vietose, balsavimo biuletenius būtina įteikti visiems balsuotojams, taip pat ir tiems, kurie nesinaudoja elektroninėmis priemonėmis, dar reikia sudaryti balsų skaičiavimo komisiją, parašyti balsų skaičiavimo protokolą ir t.t. Be to, reikia nepamiršti, kad Bendrijų įstatyme yra numatyta išimčių – ne visus sprendimus galima priimti organizuojant balsavimą raštu.
„Vien tik elektroniniu būdu visas balsavimo raštu procedūras (nuo pranešimo įteikimo iki balsavimo biuletenio grąžinimo) galima būtų taikyti tiems asmenims, kurie yra pateikę laisvos rašytinės formos sutikimą dėl to, kad visi bendrijos pranešimai ir kiti dokumentai (taip pat ir tuomet, kai yra privalomas informavimas raštu ir kai yra vykdomas balsavimas raštu) jiems gali būti įteikiami elektroninėmis priemonėmis“, – pataria advokatė.
Jeigu pirmiau paminėtų sutikimų nėra gauta, visus balsavimo dokumentus reikėtų įteikti, laikantis Vyriausybės ir bendrijos įstatų nustatytos tvarkos (pavyzdžiui, balsavimo biuletenius įmetant į pašto dėžutes ir pasirašant įteikimo aktą), ir tik papildomai juos išsiunčiant pateiktais elektroninio pašto adresais, o balsuotojai pasirinks, kokiu būdu jiems patogiau balsuoti – elektroniniu sistemoje „Dnsb.eu“, ar įmetant balsavimo biuletenį, pavyzdžiui, į balsadėžę.
Reklama