PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Rugpjūčio 17 d. 11:15

Karantino metu susikaupusios bėdos prasiveržė, specialistai primena – pagalba pasiekiama visada

Marijampolė

Pixabay.com nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


142171

Vaiko teisių specialistai pastebi, kad pasibaigus karantinui, kai buvo apribota galimybė judėti ir bendrauti, sunkumų turinčiose šeimose rekordiškai padaugėjo konfliktų. Problemos lokalizavosi siaurame artimųjų rate, o dėl to ir aštresnėse.

„Nagrinėjant atvejus ir vertinant vaikų situacijas dėl galimų jų teisių pažeidimų, sprendžiant, kaip pagelbėti, paaiškėjo, kad dalį jų nulėmė socialinės problemos, karantino režimas – daugumai šeimų izoliavusis namų aplinkoje“, – kalba Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) vedėja Dovilė Burbaitė.

Pažeidimų skalė šoktelėjo trečdaliu

Kaip pagrindines problemas specialistai įvardija suaktyvėjusius konfliktus šeimose, nesutarimus dėl skyriumi gyvenančio vieno iš tėvų bendravimo su vaiku. Rūpesčių turinčios šeimos nevengė alkoholio – kas neretai baigėsi smurto protrūkiais, kentėjo mažiausieji.

Lyginant Marijampolės apskrities VTAS statistiką 2020 ir 2019 m. pirmaisiais pusmečiais, galima teigti, kad šiemet pranešimų skaičius išaugo trečdaliu (1105 ir 734). Ši tendencija stebima visose Marijampolės apskrities VTAS padaliniuose (Marijampolės, Šakių, Vilkaviškio, Kazlų Rūdos, Kalvarijos). Vaiko teisių pažeidimų šaltiniai irgi kito: vykstant nuotoliniam mokymui, iš ugdymo įstaigų pranešimų sumažėjo.

„Pažeidimų skaičiaus išaugimas sutapo su karantino pabaiga, t. y. birželiu. Per pirmąjį vasaros mėnesį gauti iš viso 259 pranešimai dėl galimų pažeidimų, susijusių su 442 vaikais“, – konstatuoja vedėja, pridurdama, kad tai pats intensyviausias mėnuo per du teritorinio skyriaus veiklos metus.

Nestandartinės situacijos pamokos išmoktos

Aštrėjant epidemiolginei situacijai vėl, vaiko gerovės srityje dirbantieji neabejoja, kad situacija taip dramatiškai nebesikeis, o karantino laikotarpio pamokas išmoko visi.

D. Burbaitė pabrėžia, kad svarbiausia neleisti šeimos problemoms įsisenėti. Pagalbos vengimas problemas tik pagilins „Juk sau padėdami, gelbstime savo vaikų likimus“. Dabar, bendraujant su sunkumų turinčiomis šeimomis, nuolat primenama, kad vaiko gerovės srityje dirbančiųjų pagalba, taip pat ir socialinės paslaugos, pasiekiamos nepriklausomai nuo bendrųjų apribojimų.

Dėl viruso plitimo prevencijos dėmesys kiekvieno vaiko situacijai nesumenko. Darbas vyksta socialiai atsakingai, darbuotojai aprūpinti veido kaukėmis ir dezinfekcijos priemonėmis. Užtikrina, kad apsaugines kaukes patalpose dėvėtų įstaigos lankytojai, taip pat ir vaikai, vyresni nei 6 metų.

„Iškilus būtinybei apsilankyti šeimos aplinkoje, specialistai užtikrina maksimalų vizito saugumą. Į galimus smurto ar kitus vaiko teisių pažeidimus reaguojama nedelsiant. Šis darbas nenutrūksta visą parą“, – primena D. Burbaitė.