PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Kovo 20 d. 11:03

Karantino iššūkiai Savivaldybei: kaip valdoma ekstremali situacija?

Klaipėda

„Nenorėčiau, kad mūsų pasiruošimas gyventojams keltų nerimą, tačiau privalome numatyti veiksmus į priekį“, – teigia Klaipėdos rajono savivaldybės meras B. Markauskas. „Bangos“ archyvo nuotr.

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


122025

„Reikia ruoštis blogiausiam, bet tikėtis geriausio“, – teigia Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius MARKAUSKAS. Jis įsitikinęs, kad koronaviruso grėsmę įmanoma minimalizuoti tik visiems sutelkus jėgas. Savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija pirmadienį rinkosi net dukart, priimti operatyvūs sprendimai.

Izoliacijos patalpos – apgyvendinimo įstaigose

– Mere, papasakokite, kokie aktualiausi klausimai šiuo metu sprendžiami Klaipėdos rajono savivaldybėje.

Intensyviausiai dirba Ekstremalių situacijų komisija, vadovaujama Administracijos direktoriaus Artūro Bogdanovo. Būtent šioje komisijoje yra visi specialistai, kurie susiję su ekstremalios situacijos valdymu. Dirba darniai ir susitelkę. Šios komisijos sprendimus įgyvendina Ekstremalių situacijų operacijų centras, kuriam vadovauja jau Administracijos direktoriaus pavaduotojas Justas Ruškys. Nenorėčiau, kad mūsų pasiruošimas gyventojams keltų nerimą, tačiau privalome numatyti veiksmus į priekį.

Komisijoje sprendžiama daug aktualių klausimų, vienas iš didžiausių iššūkių – savivaldybės teritorijoje surasti patalpas, kuriose žmonės (grįžę iš kelionės ar turėję kontaktą su sergančiuoju) galėtų saviizoliuotis, jei patys neturi tokios galimybės. Kalbuosi su verslo sektoriumi, privačiomis rajono apgyvendinimo įstaigomis dėl kambarių su sanitariniais mazgais panaudojimo būtent saviizoliacijai. Turime jau per 50 vietų, kurios galėtų būti panaudotos saviizoliacijai. Keletą vietų turi ir pati Savivaldybė: Nakvynės namuose ir socialinių paslaugų centruose, bet jų mažai. Mat saviizoliacijai skirtas kambarys turi būti su sanitariniu mazgu, kad būtų užtikrintos visos sąlygos nekontaktuoti su aplinkiniais. Akivaizdu, jog ankstesnis planas saviizoliacijai pritaikyti mokyklas atkrenta. Patys verslininkai yra suinteresuoti apgyvendinimo patalpų panaudojimu izoliacijos tikslais, nes valstybė įsipareigoja jiems apmokėti už suteiktas paslaugas. Koks bus tokių patalpų poreikis, sunku prognozuoti, tačiau turime būti pasiruošę.

Jei pildytųsi kritiškiausias scenarijus ir ligoninėse pradėtų trūkti vietų ligoniams, tai turėtume suteikti patalpas ir sergantiesiems lengvesne forma. Tai dar vienas iššūkis.

– Kas vežtų norinčiuosius izoliuotis į karantinavimo vietas?

– Esame sutarę, jog tai būtų daroma Gargždų greitosios medicinos pagalbos automobiliais. Jei neužtektų, – socialinių paslaugų centrų automobiliais. Jei ir jų būtų negana, tai naudotume Savivaldybės administracijos automobilius.

Noriu pasidžiaugti, kad Savivaldybė sulaukė pasiūlymų dėl pagalbos iš Šaulių sąjungos, Lietuvos skautijos. Atstovai dalyvauja mūsų posėdžiuose ir, jei prireiktų, yra pasiruošę pasiūlyti savanorių, kurie talkintų.

Dvigubina direktoriaus rezervo fondą

– Kokia situacija dėl apsauginių priemonių, dezinfekcijos?

– Darkart pasitikrinome – dezinfekcinio skysčio turime pakankamai. Aišku, dar kontaktuojame su seniūnijomis, kokia situacija jose. Tačiau yra problemų dėl papildomų apsaugos priemonių: kaukių ir apsauginių kostiumų. Jų turime, tačiau jei poreikis staiga išaugtų, tai gali nepakakti. Kreiptasi į valstybinį Krizių valdymo centrą ir, tikimės, kad gausime papildymą. Maksimalių apsauginių priemonių reikėtų ir vairuotojams, ir tiems, kurie administruos saviizoliacijos patalpas.

Reikia papildyti Administracijos direktoriaus rezervo fondą nuo 50 iki 100 tūkst. eurų. Tokiu būdu būtų galima vykdyti skubius pirkimus, kad ir apsauginių priemonių, dezinfekcinių skysčių ir kt.

– Kaip karantino metu dirba Savivaldybės administracija?

– Darbas nesustojo. Tačiau pirmadienį 76 Administracijos darbuotojai jau dirbo nuotoliniu būdu. Kai kurie darbuotojai atostogauja. Žinoma, nesame pajėgūs maksimaliai aprūpinti darbuotojus techninėmis priemonėmis, kad šie galėtų dirbti namuose. Paprašėme Tarybos narių, kad šie laikinai grąžintų kompiuterius, kurie jiems buvo suteikti. Taip dar daugiau darbuotojų turės galimybę dirbti nuotoliniu būdu.

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdis atidėtas kitai savaitei. Tebesprendžiami jo organizavimo klausimai, svarstomos įvairios galimybės.

Rajono verslo bėdoje nepaliks

– Karantinas smogė verslo sektoriui, kokia pagalba numatoma iš Savivaldybės pusės?

– Su Vyriausybės siūlymais dauguma rajono gyventojų yra susipažinę. O mūsų Savivaldybė, manau, priims verslo prašymus dėl mokestinių lengvatų. Aišku, tų, kurias gali suteikti Savivaldybė: t. y. valstybinės žemės nuomos ir nekilnojamojo turto mokesčių lengvatų. Tai nėra skubu, nes žemės mokestis administruojamas lapkričio mėnesį, o nekilnojamojo turto – kitų metų vasarį. Lengvatos būtų taikomos tiems verslo segmentams, kurie patirs didžiausius nuostolius. Ieškosime ir kitų būdų, kaip būtų galima padėti mūsų rajone veikiančiam verslui.

Beje, karantino laikotarpiu užtikrinsime privatiems darželiams numatytą 200 Eur už kiekvieną vaiką dotaciją, nesvarbu, kad šiuo metu nėra lankymo. Savivaldybei priklausančius darželius lankančių vaikų tėvams taip pat nereikės mokėti abonentinio mokesčio už karantino laikotarpį.