Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt
Laikas karantino nežino. Jau buvome pasiruošę laikraštį leisti mažos apimties, bet viskas pasisuko netikėtai. Kadangi Elektrėnai švenčia 60 metų, savivaldybė – 20 metų jubiliejų, o renginiai uždrausti, savivaldybė priėmė sprendimą jubiliejus paminėti nors vietinėje spaudoje. Prisidedame prie šventės tuo, kuo galime. Tikime, kad švenčiant ir mūsų skaitytojams sunkus laikas smagiau prabėgs…
Gerosios naujienos
Trečia karantino savaitė prabėgo nepastebimai, su savimi nusinešdama ir rūpesčius, ir džiaugsmus. Pirmasis džiaugsmas būtų, kad pirmasis savivaldybės susirgęs ta nauja liga – COVID-19 – pilietis iš ligoninės išleistas saviizoliacijai į namus. Kai laikraštis ateis į Jūsų namus, ligonis, tikriausiai, bus pasveikęs. Daugiau apie savivaldybėje gyvenančius ir šia liga užsikrėtusius žmones iki ketvirtadienio popietės informacijos neturėjome. Gal tą naktį iš sekmadienio į pirmadienį skambėję Elektrėnų bažnyčios varpai gerą naujieną simbolizavo. Geromis naujienomis dalinosi dviem seniūnijoms vadovaujantys seniūnai Mindaugas Makūnas ir Kristina Vitartė. Pasak M. Makūno, geros naujienos yra tai, kad nėra blogų naujienų. Kaimiškų seniūnijų gyventojai gyvena savo gyvenimą, ruošiasi pavasario sėjai, į miestą mažiau važinėja. Ūkininkai sėkmingai išsiparduoda užsilikusias daržoves arba dovanoja Elektrėnų profesinio mokymo centrui, kuris ruošia maistą savivaldybės medikams. K. Vitartė sako, kad vaikų žaidimų aikštelių nei Gilučiuose, nei Kietaviškėse nerakina, tik apjuosia STOP juostomis. Pasak seniūnės, užrakintas aikšteles yra galimybė piktavaliams išlaužyti, o geravaliams, kad laikytųsi karantino taisyklių, užtenka ir ženklų. Vievio seniūnas Zenonas Pukėnas taip pat sako, kad didelių problemų didelėje seniūnijoje neturi. Tą dieną, kai kalbėjomės, seniūnas kaip tik dėl karantino taisyklių laikymosi važiavo į Lazdėnus, o grįždamas užsuko pas Vievyje gyvenantį garbingo amžiaus gamtos mokslų daktarą, kurio pasigedo ir Vievio senjorai, ir jo tolimi giminaičiai, žmogaus ieškoję per redakciją. Seniūnas sako, kad mokslininkas yra gyvas ir sveikas, tik dėl karantino nieko į namus neįsileidžia. Pagalbos jam taip pat nereikia, nes viskuo pasirūpina jo sūnus. Elektrėnuose bėdoje susivienijo visi, kas gali. Kavinė „Raspa“ kiekvieną dieną dovanoja šilto maisto stokojantiems žmonėms. Neįgalieji savo patalpas užleidžia ligoninės administracijai, kad ligoninėje daugiau vietų liktų sergantiems.
Kur tūno korona?
Siaučiant tam nežinia iš kur į žmoniją atklydusiam pavojingam koronavirusui, atliekų surinkimas, išvežimas bei nenutrūkstamas šių paslaugų tiekimas gyventojams yra labai aktualus ir asmeniniu, buitiniu, taip pat ir gamtosaugos aspektu. Žmonės susirūpinę, kad virusas gali tūnoti ir atliekose. Skaitytojas Algirdas redakcijai skambino prašydamas kelti klausimą dėl konteinerių sanitarų. Jie suradę sau reikalingų daiktų nešiojasi po miestą, kartu galimai nešioja ir virusą.
Elektrėnų komunalinis ūkis jau ėmėsi dezinfekuoti šiukšlių konteinerius, bet kai kurie žmonės net per sunkmetį elgiasi labai neatsakingai. Jau rašėme, kad žmonės atprato rinkti šunų ekskrementus, o juos sudrausminti nėra kam. Šiltą šeštadienį prie ežero įlankos (trečiosios dambos) pagal pėsčiųjų taką, žvejų prisirinko tiek, kad vienas su kitu net pečiais rėmėsi mesdami meškeres. Ne paslaptis, kad žvejai po savo žvejybos prie ežero paliko aibę plastikinių maišelių, popierių, stiklinės taros. Tvarkai prie paplūdimių prižiūrėti liko vienos seniūnijos, kurios pasak Elektrėnų seniūno Antano Šalkausko, visas pajėgas meta tvarkai prižiūrėti mieste, o prie ežerų – jei besuspėja. Administracijos direktorius ir Ekstremalių situacijų operacijų centro pirmininkas Gediminas Ratkevičius sako, kad karantino laikotarpiu reikia susikoncentruoti į pažeidimus, susijusius su karantino reikalavimais, prevencija ir tyrimais. Dabar prioritetas – žmonių gyvybės. „O žvejams, žuvims, šuniukams ir kitiems dalykams bus savas laikas“. Skaitytojai mano kitaip – žmogui, pakėlusiam žvejo šiukšlę ar įmynusiam į šunų išmatas, taip pat gali grėsti sveikatos problemos. Todėl už ekstremalias situacijas atsakingiems asmenims vertėtų kiekvieną priversti savo šiukšlę pakelti.
Neatleidžiami nuo prievolės
Vis dėlto G. Ratkevičius, užverstas klausimais dėl šiukšlintojų, neliko problemoms abejingas. Direktorius pats važinėjo apie savivaldybės ežerus, nufotografavo gražių vaizdų, pažeidėjų nesurado, nes prie Elektrėnų dambos neužsuko. Direktorius žvejams siunčia tokią žinutę: žvejai turi pasirūpinti aplinka, kurioje žvejoja. Privalu ne tik neteršti, bet ir susirinkti aplink besimėtančias atliekas. Raginame žvejus nešiukšlinti ir neleisti to daryti kitiems – sudrausminti teršėjus ir nepraeiti pro kitų paliktas atliekas, jas sutvarkyti.
Karantino laikotarpiu žvejai neatleidžiami nuo šios prievolės.
Savivaldybės medikai nuo prievolės dirbti irgi nėra atleisti. Jie kol kas atlieka paruošiamuosius darbus numatomam ligonių antplūdžiui. Šeimos gydytojai rašo nedarbingumus ir pacientus konsultuoja telefonais. Bet tai ne visi žmonės žino. Į redakciją skambino Audronė, klausdama, kur jai kreiptis dėl savo sveikatos sutrikimų, jei poliklinikos nedirba. Moteris sakė, kad ji karščiuoja, skauda gerklė, ji gyvena viename bute su užsienyje dirbančiu žmogumi, bet kur kreiptis dėl savo negalavimų nežino. Mums patarus, moteris telefonu susisiekė su savo šeimos gydytoja, kuri moterį siuntė pasitikrinti dėl COVID-19.
Redakcija taip pat sulaukia skambučių rizikos grupei priklausančių žmonių, kurie dalinasi džiaugsmu, kad jie nėra užmiršti, savanoriai pristato maisto. Senjorė Ona juokauja, kad jai dabar net maisto gaminti pačiai nebereikia, todėl likusį laiką nuo ruošos ji skiria knygų skaitymui.
Kiekvienam – savo darbas
Savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai nedejuodami dėl apsaugos priemonių stygiaus pamainomis dirba pirmosiose apsaugos fronto linijose. Septynios specialistės – Kristina, Ieva, Rima, dvi Stanislavos, Julija, Ramunė – sveikatos apsaugos ministro įsakymu Medininkų sienos kirtimo punkte vykdo medicininę-karantininę kontrolę dėl COVID-19 ligos. Aprangą joms parūpino Elektrėnų savivaldybė, už ką merginos labai dėkoja.
Savivaldybė gali didžiuotis ir tuo, kad jos teritorijoje dirba daug maisto pramonės įmonių, todėl didelė bedarbystė negresia. Ir jei sutriktų tiekimas tarp Europos valstybių, savivaldybėje įsikūrusioms maisto pramonės įmonėms – šiltnamiams „Kietaviškių gausa“, Vievio malūnui (Malsena plius), Vievio ir Zelvės bei Alesninkų paukštynams – produkcija tektų aprūpinti visą Lietuvą. Virusas teigiamai paveikti turėtų ir sunkius laikus išgyvenančią įmonę „Elektrėnų mėsa“. Tiesa, gausiai įsikūrusioms savivaldybėje medžio apdirbimo pramonės įmonėms veiklos prognozės nėra džiuginančios, nebent sugebėtų laiku persiorientuoti į krizės sąlygomis paklausias veiklas. Gausiai savivaldybėje įkurtų vežėjų įmonių vairuotojai, atrodo, sąžiningai laikosi karantino taisyklių ir grįžę po reiso užsidaro saviizoliacijoje.
O mūsų redakcija, suprasdama, kad kiekvienos krizės akivaizdoje, ne tik žmonėms svarbi informacija, bet ir ateinančių amžių istorikams, rinksiantiems medžiagą, apie tai, kaip Lietuva išgyveno XXI amžiaus pradžios karą su nematomu priešu – virusu, atliekame savo garbingą misiją – informuoti.
Karantino dienoraštį užbaigti norime į redakciją paskambinusios Janinos žodžiais. Ji siūlė redakcijai kviesti visus žmones patiems valytis savo gyvenamąją aplinką, būti vienas kitam pakantesniems, atlaidesniems, pamiršti visokią politiką, bet nepamiršti maldos. Janina sakė pati nuolat besimeldžianti už mūsų savivaldybę, jos vadovus, čia gyvenančius bei dirbančius žmones ir tikinti Švenčiausiosios Mergelės globa.
Julija Kirkilienė