Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt
Nesibaigiantis karantinas palietė didžiąją dalį savivaldybės verslininkų. Vieni jau patyrė nematomo priešo gniaužtus, kiti viliasi, kad bus geriau, nei iš pradžių atrodė, o treti dar laukia, kada šis priešas smogs visa jėga. Tokias išvadas padarėme pakalbinę skirtingų sričių Elektrėnų savivaldybės įmonių savininkus. Nuo verslo sėkmių ar nesėkmių priklauso ir mūsų savivaldybės žmonių likimai, ir savivaldybės biudžetas.
Ne taip blogai, kaip atrodė
Vienos didžiausių savivaldybėje medienos apdirbimo įmonių „Bauwerk Boen“ direktorius Artūras Šūmakaris sako, kad situacija įmonėje nėra tokia bloga, kaip iš pradžių atrodė.
„Nebus žmonių, nebus ir mūsų kaip įmonės, todėl darome viską, kad užtikrintume žmonių saugumą. Darbą organizuojame taip, kad atskirtume žmonių srautus, ribojame pašalinių asmenų patekimą į įmonės teritoriją, dezinfekuojame įmonės patalpas, teritoriją“, – pasakojo A. Šūmakaris. Dėl sumažėjusių užsakymų įmonės vadovai nutarė laikinai atsisakyti naktinės pamainos, bet šiuo metu jau svarsto gamybą vėl didinti. „Gamybą primažinome naktinės pamainos sąskaita, bet užsakymai rodo, kad situacija nėra tokia bloga, kaip iš pradžių pasirodė. Pirmas metų ketvirtis buvo toks, kaip planavome, šiuo metu užsakymai yra sumažėję, o kaip bus ateityje, sunku tiksliai nuspėti. Šiandien užsakymų turime pakankamai dabartiniam sumažintam pajėgumui. Norėtume šiek tiek padidinti pajėgumus, tačiau grąžinti naktinę pamainą išlaikant atskirus žmonių srautus ir visas turimas prevencijos priemones yra didelis galvosūkis, nes neišsitenkame paros valandose. Visoms prevencinėms priemonėms prireikia papildomų valandų, kurias skolinamės iš naktinės pamainos“, – apie iššūkius įmonėje pasakojo direktorius ir patikino, šioje viruso plitimo situacijoje nė vieno darbuotojo įmonėje neatleido, nesiruošia atleisti ir neišleido į nemokamas atostogas.
„Kas turėjo galimybę, pasiėmė nedarbingumo pažymėjimus, kiti išėjo atostogų, o mažai daliai darbuotojų paskelbėme prastovas. Prastovose esantiems darbuotojams mokame atlyginimą, bet tikimės, kad valstybė šias prastovas kompensuos“, – sakė A. Šūmakaris.
Įmonėje „Bauwerk Boen“ dirba 970 darbuotojų, gamyboje – 700 darbuotojų, o prastovos paskelbtos 44 darbuotojams. Šis skaičius nėra pastovus, jis keičiasi priklausomai nuo užsakymų situacijos, kuri irgi kinta.
Nepraranda pozityvumo
Karantinas tikras iššūkis iš emigracijos grįžusiems jauniems verslininkams – Gretai ir Kiprui Dabulevičiams. Kelerius metus plėtoję greitojo maisto užkandinę „Paragauk pats“ jaunieji verslininkai metų pradžioje atidarė ir restoraną. Bet dėl karantino ilgai brandinto ir puoselėto restorano durys šiandien užrakintos. Nepaisant nepalankių aplinkybių, „Paragauk pats“ savininkė Greta Dabulevičienė nepraranda pozityvumo: „Kavinės veiklą teko pristabdyti, tačiau planų ateičiai vis tiek turime, bandysime prisitaikyti prie dabartinės situacijos, gal kiek pakeisti veiklą. Šiuo metu negalime sau leisti samdyti darbuotojų, todėl visą laiką dirbame dviese su vyru Kipru, kad galėtume uždirbti mokesčiams. Nors ir esame lengvatų sąraše, galime atidėti mokesčius, tačiau juos vis tiek reikės mokėti, todėl stengiamės iš visų jėgų juos susimokėti be lengvatų. Nuo balandžio 11 d. nebedirbsime nei ledo rūmuose, nei baseine. Per pertrauką kursim planus vasarai. Planuojame praplėsti, atnaujinti terasą, taip pat pažiūrėti į baseino kavinę iš kitos pusės. Tokiu metų laiku paprastai klientų srautas padidėja, bet šiuo metu jaučiame sumažėjimą – žmonės stengiasi taupyti, nes nežino, kas jų laukia, ir tas labai jaučiasi. Bet į viską žiūrim pozityviai ir laukiam, kada žmonės vėl galės džiaugtis laisve“.
Teks stoti
Dėl sumažėjusio vartojimo dideli iššūkiai laukia visų šalių vežėjų. Sumažėję užsakymai ketvirtą karantino savaitę Lietuvos įmones verčia ieškoti išlikimo kelių, todėl mažinami vairuotojų atlyginimai.
Kokiomis nuotaikomis gyvena vežėjai, plačiau papasakojo Elektrėnuose veikiančios įmonės „USVA“ direktorius Valerijus Usenko. „Kol kas dirbame pilnu pajėgumu, bet jau po savaitės kitos teks stoti, turbūt, tuomet galėsiu daugiau papasakoti. Įmonės vakarų Europoje jau sustojo, todėl prognozės Lietuvai aiškios. Iš Lietuvos krovinių nepriima, į Lietuvą savo krovinių nesiunčia. Stengsimės išlaikyti vairuotojus, kad krizei praėjus galėtume vėl tęsti veiklą, dalis darbuotojų gal išeis mokamų atostogų. Liūdna, kad taip yra, bet reikia kažkaip ištverti“.
Įmonėje „USVA“ dirba 110 darbuotojų, iš jų 90 – vairuotojai.
Daržovių nesumažėjo
Visus metus veikiančių Kietaviškių šiltnamių direktorius Mindaugas Pupienis sako, kad karantinas UAB „Kietaviškių gausa“ veiklai didelės įtakos kol kas nepadarė. „Iš pradžių situacija buvo labai neapibrėžta, buvome išsigandę, bet šiandien dirbame kaip įprasta. Žinoma, laikomės visų įmanomų saugumo reikalavimų, dezinfekuojamos darbuotojų rankos, kojos. Prašome darbuotojų kuo mažiau bendrauti su kitais asmenimis, sekti sveikatos būklę“, – pasakojo M. Pupienis. Šis metas įmonei nepaprastai svarbus, nes prasideda daržovių sezonas. Karantinas pakeitė žmonių pirkimo įpročius, todėl sunkiau sekti pirkimo dinamiką. Vengiant didelio žmonių srauto, parduotuvėse nebeorganizuojamos didesnės akcijos. Uždarius kavines ir restoranus daug mažiau šviežių daržovių perka didmenininkai, bet mažmeninė prekyba auga. M. Pupienis sako, kad užaugintų daržovių skaičius nesumažėjo, įmonė ketina priimti dar daugiau darbuotojų, kad užaugintų maksimalų skaičių daržovių. „Metai baigiasi, kai jie baigiasi. Todėl galutinius rezultatus bus galima suskaičiuoti jų pabaigoje. Dabar mūsų misija – išlikti, o visų svarbiausia yra žmonių sveikata. Be žmogaus rankų daržovių nenuskinsi“, – kalbėjo „Kietaviškių gausa“ direktorius M. Pupienis.
Tapome vargšais
„Nuo kovo 16 d. nebedirba nei restoranas, nei viešbutis, todėl galima sakyti, kad karantinas mano įmonę paveikė visu šimtu procentu“, – sakė Perkūnkiemis Plius savininkas Danius Kubilius.
Paskelbus karantiną D. Kubilius bandė prekiauti išsinešimui, tačiau per porą dienų suprato, kad tokios paslaugos nereikia. D. Kubiliaus įmonėje dirba 14 žmonių. Vaikus prižiūrinčios mamos šiuo metu turi nedarbingumo pažymėjimą, kitiems paskelbtos prastovos. „Už kovą atlyginimai darbuotojams yra sumokėti, paraiškos dėl kompensacijų yra atiduotos. Bet tenka pastebėti, kad kompensavimo klausimai sprendžiami labai vangiai, jau balandžio 8 d., o nėra jokio aiškumo. Įspūdis labai slogus. Jei neturėsime už ką mokėti atlyginimo, žmonėms bus tik du pasirinkimai – Užimtumo tarnyba arba nedarbingumo pažymėjimas. Jei žmonės norės išeiti, aš jų negalėsiu sulaikyti ir nelaikysiu, nes nuo kovo 16 dienos negavome nė vieno euro. Mano įmonėje dirba vienišos mamos, joms reikia maitinti vaikus, todėl bus suprantama, jei darbuotojos ieškos kitos darbo vietos. Visada buvome klestinti įmonė, o dabar tapome vargšais“, – liūdesio neslėpė D. Kubilius.
Išlikimo klausimas
Prieš porą savaičių redakcija iš Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos gavo patvirtinimą, kad įmonėje „Dailinta“ nustatyta momentinė bendrojo azoto tarša. Dėl taršos į Departamentą kreipėsi vieviškiai, aptikę perpildytus nuotekų rezervuarus.
Norėdami skaitytojams suteikti daugiau informacijos apie taršos atvejį kreipėmės į įmonės „Dailinta“ direktorių Audrių Gaidį. Tačiau direktorius redakcijos klausimus įvertino kaip druskos pylimą ant žaizdos. „Dėl karantino mes sprendžiame išlikimo klausimus, o jūs rašote apie „feisbukinius pletkus“. Palaukime kito penktadienio ir gal jau nebus reikalo rašyti, nes įmonė bus uždaryta“, – piktinosi direktorius. A. Gaidys užtikrino, kad pažeidimai nėra dideli, sakė, kad įmonė juos pašalins kaip įmanoma greičiau ir pažadėjo atsakyti į klausimus. Atsakymų vis dar laukiame, o kai sulauksime aprašysime įvykį išsamiau.
Virginija Jacinavičiūtė