REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Lapkričio 7 d. 14:24

Karantinas: ką reikia žinoti apie nedarbingumą ir išmokas?

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


153333

Sveikatos apsaugos ministerija numatė tvarką, kaip vyks nedarbingumo išdavimas ir įvairių išmokų mokėjimas.

 

Nedarbingumo pažymėjimas

Dėl nedarbingumo, susijusio su koronavirusu, į asmens sveikatos priežiūros įstaigą reikia kreiptis nuotoliniu būdu. Jeigu dėl skambučių gausos sunku prisiskambinti, galima bandyti kitu laiku ar kitą dieną – nedarbingumo pažymėjimai gali būti išduodami ir atgaline tvarka, bet ne daugiau nei už 5 darbo dienas.

Naujovė bus tik kai asmeniui prireikia izoliuotis dėl sąlyčio su koronavirusu užsikrėtusiu ir kartu gyvenančiu šeimos nariu, nedarbingumo pažymėjimas gali būti išduodamas be Nacionalinio visuomenės sveikatos centro pažymos,

Tokia tvarka numatoma bendrame sveikatos apsaugos bei socialinės apsaugos ir darbo ministrų įsakyme dėl elektroninių nedarbingumo pažymėjimų išdavimo pandemijos laikotarpiu.

Izoliaciją galės skirti ne tik NVSC

SAM nurodė, kad jeigu suaugęs dirbantis asmuo lankėsi koronaviruso paveiktoje šalyje arba turėjo sąlytį su koronavirusu užsikrėtusiu žmogumi, jam gali būti skiriama privaloma izoliacija. Tokiu atveju bus išduodamas nedarbingumo pažymėjimas ir mokama ligos išmoka.

Įsigalioja naujovė, kad sąlytį savo šeimoje turėjusiam asmeniui išduodant nedarbingumą Nacionalinio visuomenės sveikatos centro pažymos nebereikės, bet tik tuomet, jei šeimos narys, su kuriuo asmuo turėjo sąlytį, gyvena kartu ir  gydosi pas tą patį šeimos gydytoją.

Ligos išmoka sieks 62,06 proc. nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“. O nedarbingumas sieks ne daugiau 14 dienų nuo paskutinio kontakto su sergančiuoju ar grįžimo iš paveiktos užsienio šalies dienos.

Jeigu nedarbingumas bus išrašomas kai privaloma izoliuotis mažam vaikui ar vaikui su negalia ligos išmoka sieks 65,94 proc. nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“.

Kai esant karantinui Vyriausybė nurodo visus vaikus mokyti nuotoliniu būdu

Ligos išmoka už vaiko priežiūrą gali būti mokama vaiko tėvams, globėjams, budintiems globotojams ar dirbantiems seneliams.

Įvedus karantiną turi būti aiškus Vyriausybės nurodymas mažus vaikus ar vaikus su negalia ugdyti nuotoliniu būdu. Jeigu tokio nurodymo nėra, tuomet tai reiškia, kad vaikai iki ketvirtos klasės ar vaikai su negalia iki 21 metų yra ugdomi kontaktiniu būdu, nedarbingumas už jų priežiūrą nėra suteikiamas ir ligos išmokos nemokamos, nebent savivaldybės administracijos direktorius įvestų infekcijų plitimą ribojantį režimą.

Iš pradžių išduodama 60 kalendorinių dienų, bet ne ilgiau nei baigiasi karantinas ar ekstremalioji situacija. Jei karantinas ir ekstremali padėtis tęsiasi ilgiau, o nuotolinis mokymas išlieka, tuomet nedarbingumas pratęsiamas.

Ligos išmoka sieks65,94 proc. nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“.

Kai užsiveria senjorų ir neįgaliųjų dienos centrai

Jeigu įvedus ekstremaliąją situaciją ar karantiną, duris turi užverti neįgaliųjų ir senjorų dienos centrai, teikiantys dienos ar trumpalaikę socialinę globą, už savarankiškumo stokojančių žmonių priežiūrą gali būti suteikiamas nedarbingumas ir mokama ligos išmoka.

Prižiūrint negalią turintį asmenį nedarbingumo pažymėjimas gali būti suteikiamas tėvams ar globėjams.

Kai atsiranda būtinybė prižiūrėti pensinio amžiaus sulaukusį neįgalų asmenį, nedarbingumo pažymėjimas gali būti suteikiamas senjoro sutuoktiniui, vaikams, globėjams.

Iš pradžių nedarbingumo pažymėjimas išduodamas iki 28 kalendorinių dienų, bet ne ilgiau nei atšaukiama ekstremali situacija ir karantinas. Jei ekstremali situacija ar karantinas tęsiasi, o įstaigos durų neatveria, nedarbingumas gali būti pratęsiamas po 14 kalendorinių dienų.

Ligos išmoka sieks 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“.

Kai užsikrečiama koronavirusu vykdant profesinės veiklos funkcijas

Kai gydytojai, pareigūnai ar kitų profesijų atstovai užsikrečia koronavirusu vykdydami savo profesinę veiklą, kurioje kontaktas su sergančiaisiais neišvengiamas arba būtinas, jie laikino nedarbingumo laikotarpiu gali gauti didesnę ligos išmoką.

Ligos išmoka sieks 77,58 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“.

Daugiau informacijos: https://sam.lrv.lt/

Parengta pagal SAM informaciją.

 



REDAKCIJA REKOMENDUOJA