Kapinės – vieta pagerbti, ne šiukšlinti

Prieš Vėlines – išaugęs atliekų kiekis freepik.com nuotr.
Šiauliai
Freepik.com nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ŠRATC

Kiekvienais metais visų Šventųjų dieną gyventojai suguža į kapines pagerbti artimųjų atminimo. Šiuo metu amžinojo poilsio vietose susidaro kur kas daugiau atliekų nei įprastai. VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras ragina gyventojus keisti įpročius, pagerbti artimuosius viena žvake, gyvos gėlės žiedu ar gamtinės kilmės dekoracijomis, o susidariusias atliekas tinkamai išrūšiuoti.

Atliekos turi būti rūšiuojamos ir kapinėse

Kur atliekos besusidarytų, ar namuose, ar sode, ar kapinėse, jos turi būti tinkamai išrūšiuotos. Tvarkydami kapus, pirmiausia turime atskirti žaliąsias atliekas – nukritusius medžių lapus, nupjautą žolę, gėles, piktžoles, smulkias medžių ir krūmų genėjimo šakas. Jos turi būti metamos į šalia kapinių pastatytus žaliųjų atliekų konteinerius ar specialiai įrengtas atitvertas aikšteles. Surinktos žaliosios atliekos pristatomos į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles, kuriose gaminamas kompostas. Visgi dažnai gyventojai žaliąsias atliekas meta su plastikiniais maišeliais ir kitomis nerūšiuotomis atliekomis, kurios užteršia žaliųjų atliekų konteinerį, apsunkina perdirbimą ir kompostavimą.

Daugiausia lieka stiklinių žvakidžių

Viena iš dažniausių kapinių atliekų – stiklinės žvakidės. Nors iš stiklo pagamintos žvakidės gali būti rūšiuojamos į stiklo pakuočių atliekų surinkimo konteinerį, gyventojai raginami atkreipti dėmesį, ar žvakidė tikrai yra tuščia ir švari. Joje negali likti nei vaško, nei dagties – ji nebetinkama perdirbimui ir turi būti metama į mišrių komunalinių atliekų konteinerį.

Plastikinės dekoracijos – neperdirbamos

Plastikiniai vazonėliai, žvakidės, žvakių įdėklai, polietileno maišeliai, metaliniai žvakidžių dangteliai turi būti rūšiuojami į plastiko pakuočių atliekų surinkimo konteinerį. Svarbiausia, kad šios atliekos būtų švarios, taip pat neužterštos žvakių ar žemių likučiais. Plastikiniai dirbtiniai vainikai ir gėlės, gėlių kempinės ir kitos dekoracijos, nors ir pagamintos iš plastiko, tačiau nėra tinkamos perdirbimui ir turi būti rūšiuojamos į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. Lankstinukai, pakavimo popierius, kartoninės, gofruoto kartono dėžės ir popieriniai maišeliai priskiriami popieriaus ir kartono atliekoms.

Pasirinkimas – kiekvieno iš mūsų valioje

Artėjant visų Šventųjų dienai, turime atminti šiuos patarimus, rinktis simbolinius, tvarius ir ekologiškus sprendimus, išlaikyti tvarką kapinėse. Taip ne tik pagerbsime artimuosius, tačiau kartu prisidėsime prie darnios ir švarios aplinkos puoselėjimo. Praėjus minėtinoms dienoms, ne išmeskite likusių išdegusių žvakių stiklinius gaubtus, o juos pakartotinai naudokite dar ne vienerius metus keisdami tik žvakę. Vietoje dirbtinių gėlių rinkitės vieną gyvos gėlės žiedą. Venkite žvakių su plastikiniais įdėklais ar kitų plastikinių dekoracijų – šiandien netrūksta originalių dekoracijų iš gamtinių medžiagų. Kiekvieno iš mūsų pasirinkimais šį lapkritį galime pasitikti švariau ir tvarkingiau.