PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2020 m. Balandžio 21 d. 14:02

„Kane’s arenai“ atėjo juodos dienos: niekaip nesulaukia žadėtos finansinės paramos

Šiauliai

A. Rutkausko nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


126823

Valdžios atstovai nuo pat karantino pradžios akcentuoja, jog pagalba nuo COVID-19 padarinių nukentėjusiam verslui bus teikiama. Kovo pabaigoje finansų ministerija patvirtino ambicingą daugiau nei 2 mlrd. eurų finansinių priemonių paketą, žadėdama, jog paramos mechanizmas apims visas verslo sritis. Tačiau realybė kiek kitokia – viena po kitos įmonės skundžiasi vėluojančia finansine parama. Pirmadienį socialiniuose tinkluose apie tai prabilo ir Šiaulių verslininkas Martynas Vidžiūnas, „Kane’s arenos“ savininkas.

Arenai atėjo juodos dienos – M. Vidžiūnas feisbuke paskelbtame įraše atvirai pasakoja, kokius kryžiaus kelius eina, bandydamas gauti finansinės paramos savo verslui, karantino laikotarpiu uždirbusiam „lygiai 0 eurų“. Ypač daug akmenukų metama į UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) daržą. Ši valstybės įsteigta finansų įstaiga atsakinga už pagalbą verslui dėl COVID-19 padarinių. Bandymai kreiptis į Užimtumo tarnybą ar dėl patalpų nuomos atostogų taip pat baigėsi atsimušimu į sieną.

„Kane’s“ sporto ir pramogų arena įkurta 2016-ais metais, ją valdo UAB „Sporto iššūkis“, kurios direktorius ir yra M. Vidžiūnas. Verslininko teigimu, investicijos į objektą siekia 250 000 eurų, apyvarta – tiek pat. Arenoje dirba 8 darbuotojai, vidutinis mokamas atlyginimas – kiek daugiau nei 500 eurų per mėnesį. „Atlyginimų vidurkis žemas, nes dirba studentai po mažai valandų per mėnesį“, – socialiniuose tinkluose paviešintame įraše nurodo verslininkas.

befunky-collage.jpg

M. Vidžiūnas piktinasi, kad „Kane’s arena“ oficialiai įvertinta kaip sunkumus patirianti įmonė. Pagal apibrėžimą, tokioms įmonėms finansinė pagalba neteikiama. Verslininkas socialinėje erdvėje teigia, jog jo įmonė 2019 metais buvo pelninga, apyvarta kasmet auga, niekuomet nedelsė mokėti mokesčių ar paskolos įmokų.

„Trumpai apibendrinu nuo karantino pradžios (veiklą sustabdėme 03.14) iki šios dienos dėl COVID-19 iš valstybės gautą paramą mūsų šeimos verslui:

1) INVEGA: „Apmokėtinų sąskaitų paskolos“ (ASAP). Paraiška atmesta, nes pasirodo esame sunkumų patirianti įmonė (2019 metai pelningi, pelno mokestį reikia sumokėti iki liepos, apyvarta auganti kiekvienais metais, nei vieno mokesčių ar paskolų vėlavimo, nei vienos pradelstos skolos, nieko). Abalt.lt ir rekvizitai.lt duomenimis įmonės kreditingumas – vidutinis. Buvo skelbiama, kad su tokiu vertinimu įmonės galės pretenduoti į valstybės pagalbą.

2) INVEGA:„Dalinis palūkanų kompensavimas“. 04.14 priduota paraiška. Žinių dar nėra. Jau vienas palūkanų mokėjimas buvo nuskaitytas karantino laikotarpiu, kai pajamų gavome lygiai 0 eur.

3) UŽIMTUMO TARNYBA: „Darbo užmokesčio kompensavimas“. Dokumentai priduoti 04.15-16 dienomis. Atsakymo jokio. Dokumentai dar net neužregistruoti. Susisiekėme, sakė, kad „daug meilų, dar neperskaitėme“. Darbo užmokestis jau buvo mokėtas per karantino laikotarpį, kai pajamų gavome tą patį lygų 0 eur.

4) INVEGA: „Paskolos labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams“. Iki šios dienos nėra dar konkretumo, finansų įstaigos nežino visų niuansų ir nenori teikti tokių paskolų, nes tai nėra naudinga joms. Deja, bet ir čia tikriausiai negalėsime pretenduoti į paskolą, nes vėl būsime „sunkumų patiriančia įmone“.

5) PATALPŲ NUOMA. Kaip žinia, šios išlaidos sudaro didžiąją dalį mūsų mėnesinių išlaidų. Dėl „Nuomos atostogų“ valstybė nesusitarė, FORCE MAJEURE - pasirodo nėra (nes valstybė to nepaskelbė), tad nuomotojas pranešė, kad už kovą reikia sumokėti 100 proc. nuomos (primenu, kad nuo 03.14 veiklos nevykdome), o už balandį nuomos sąskaitos nerašys visai. Dar neišrašė - AČIŪ! Kaip bus gegužę? Niekas nežino.

6) PASKOLA. Gera naujiena! Ji atidėta trims mėnesiams, bet tai nesusiję su valstybės pagalba. Su CITADELE banku geranoriškai sutarėme jau prieš oficialiai paskelbiant karantiną, kas bus, jei paskelbs ir t.t.“, – socialiniame tinkle „Facebook“ pasakoja M. Vidžiūnas, pusiau juokais, pusiau rimtai pridurdamas, jog parduoda 100 m3 kvarcinio smėlio, labai tinkančio paplūdimio tinklinio aikštelėms ir 1000 m2 vokiško parketo, kuris tiktų sporto aikštelėms, bet „galima pritaikyti ir namuose“.

4243.png

Naujienų portalas Etaplius.lt kreipėsi į UAB „Invega“, prašydamas pakomentuoti konkrečią verslininko situaciją ir žingsnius, kurių imtasi padėti nukentėjusiam verslui. Komentuoja Asta Slapšienė, „Invegos“ Marketingo skyriaus vadovė:

– Įmonė, kreipdamasi dėl paskolos ASAP pagal papildomai pateiktas finansines ataskaitas už 2019 m. yra SUNKUMŲ PATIRIANTI (2019 metų pabaigos duomenimis), t.y. jos nuosavybė yra neigiama, todėl paraiška nebuvo priimta. Europos Komisijos Komunikatas dėl pagalbos nukentėjus nuo COVID-19 draudžia teikti valstybės pagalbą įmonėms, kurios 2019 metų pabaigoje laikomos sunkumų patiriančiomis.

– Paskolos labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams – įmonė kreipėsi į finansų tarpininką, kuris atliko preliminarų įmonės įvertinimą ir taip pat buvo nustatyta, kad įmonė neatitinka vertinimo kriterijų, nes, 2019 metų pabaigos duomenimis, yra laikoma sunkumų patirianti. Todėl paskola labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams jai negali būti suteikta.

– Įmonei buvo sustabdyti turimos paskolos mokėjimai 3 mėnesiams, todėl įmonė kreipėsi dėl palūkanų kompensacijos į INVEGĄ. Teikdama pirmą paraišką (apie 04.08.), nepateikė visų reikiamų dokumentų, tad 04.14. buvo apie tai informuota ir pateikė papildomus dokumentus prie paraiškos, kurių INVEGA prašė. Balandžio 20 dieną paraiška buvo vertinama (vertinimo terminai neuždelsti). Šiuo metu įmonės paraiška jau įvertinta ir priimtas teigiamas sprendimas. Įmonei bus kompensuotos palūkanos už 3-is atidėtus paskolos mokėjimo mėnesius išmokant kompensaciją dalimis už kiekvieną mėnesį.

– Nuomos kompensacijos – priemonė šiuo metu dar rengiama, kai bus patvirtintos visos sąlygos, pakviesime ja pasinaudoti.

Mes suprantame, kad šiuo metu sunkus laikas visam verslui, todėl, kiek galėdami, dirbame jo labui. Visada stengiamės atkreipti ir įmonių dėmesį, kad, kai šios kreipiasi dėl pagalbos verslui, atkreiptų dėmesį ir pateiktų visus reikiamus dokumentus, nesvarbu, kokia priemone norėtų pasinaudoti.

audrius-zabotka-invega-lithuanialarge1532080988.jpg

Klausimą dėl sunkumus patiriančios įmonės statuso naujienų portalui Etaplius.lt pakomentavo Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos ekspertas Audrius Zabotka:

– Dėl sunkumus patiriančios įmonės statuso – tai lemia ne tik veiklos pelningumas konkrečiais metais, bet ir sukaupti nuostoliai iš anksčiau. Kadangi Valstybės pagalba teikiama pagal konkrečias taisykles, tai INVEGA/Valstybė to turi laikytis, įsitikindama pagal RC esančią atskaitomybę. Daugiau galėčiau pasakyti, matydamas finansines ataskaitas, bet jos tikriausiai ir buvo vertintos.

– Dėl palūkanų kompensavimo - įmonė gali kreiptis dėl 100 proc. palūkanų kompensavimo <6 mėn. laikotarpiui, kai bankas atidėjo paskolos grąžinimus: https://invega.lt/lt/palukanu-kompensavimas/salygos/

– Dėl regioniškumo – manau, tikrai verslai nėra diskriminuojami, „kvotos“ pagal regionus irgi neįvestos, kaip suprantu, paraiškos vertinamos gavimo eile.