PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Rugsėjo 18 d. 10:36

Kaltinamasis riaušių prie Seimo byloje Ž. Patašius – kandidatas rudenį vyksiančiuose parlamento rinkimuose

Lietuva

Žydrūnas Patašius (VRK nuotr.) / Riaušės prie Seimo (BNS/Fotobankas nuotr.)

Ingrida SteniulienėŠaltinis: ELTA


319188

Tarp kaltinamųjų riaušių prie Seimo byloje – kandidatas į Seimo narius rudenį vyksiančiuose rinkimuose.

Tai paaiškėjo trečiadienį per Vilniaus miesto apylinkės teismo posėdį, šis teismas nagrinėja 2021 m. prie parlamento vykusių riaušių bylą.

„Mes turim savo kandidatą“, – teismui pareiškė iš kalėjimo į posėdį atvežtas už finansinius nusikaltimus kaltintis Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas. Jo frazę kaltinamieji sutiko džiugiai. A. Kandrotas taip pat pareiškė, kad prieštarauja, jog dabar būtų nagrinėjama byla, nes kandidatas turi neliečiamybę.

„Žydrūnas Patašius yra registruotas kaip kandidatas, kandidatai turi imunitetą, teismo posėdis negali vykti, jis Petro Gražulio partijoje yra 92 numeriu”, – pareiškė Celofanas.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad Šakių rajono, Lekėčių seniūnijos gyventojas Ž. Patašius yra 92 numeriu Tautos ir teisingumo sąjungos (centristai, tautininkai) sąraše, įrašytas 92 numeriu. 31 metų vyras nurodo, kad dabar niekur nedirba, neturi jokio turto.

Savo ruožtu bylą nagrinėjantis teisėjas patikino tokių duomenų iš VRK neturintis ir tęsė posėdį.

Posėdyje kaip liudytojas nuotoliniu būdu apklausiamas užsienio reikalų ministras, Seimo narys Gabrielius Landsbergis.

„Net Landsbergis atsijungė“, – džiūgavo Celofanas, pamatęs, kad G. Landsbergis galimai dingo iš teismo ekrano.

VRK: kandidatas neliečiamybės neturi

Visgi, reaguodama į A. Kandroto pareiškimą, VRK patikino, kad jokia papildoma teisinė apsauga, susijusi su asmenų kandidatavimu rinkimuose, nėra numatyta.

„Teisinė neliečiamybė rinkimuose dalyvaujantiems kandidatams buvo taikoma iki 2022 m. galiojusiuose rinkimų įstatymuose. 2022 m. rugsėjį įsigaliojus Rinkimų kodeksui, šios nuostatos nebeliko. Tai reiškia, kad visuose Lietuvos Respublikoje vykstančiuose rinkimuose kandidatai prieš įstatymą atsako taip pat kaip ir visi kiti mūsų valstybės piliečiai“, – Eltai teigė VRK atstovė Indrė Ramanavičienė.

ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Astrai Genovaitei Astrauskaitei pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.

Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs Andrejus Lobovas, kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas.

Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.

Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.

2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.

#RIAUŠĖS#SEIMAS#PATAŠIUS#RINKIMAI