Kalniškės mūšio vietos vizija: interaktyvūs sprendimai ir vientisas kraštovaizdis

Lazdijai
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Lazdijų rajono savivaldybė

Istorinės atminties išsaugojimas, vientiso visos Kalniškės mūšio vietos kraštovaizdžio sukūrimas ir lankytino objekto patogių prieigų įrengimas – apie visa tai savivaldybėje diskutavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys su savo komanda, Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Vitas Karčiauskas bei savivaldybės atstovai.

„Istorinei atminčiai ir jos išsaugojimui Lazdijuose skiriamas didelis dėmesys. Viena tokių vietų reikšminga ne tik mūsų rajonui, bet ir visai šaliai – Kalniškės mūšio vieta, esanti Šeštokų seniūnijoje. Džiaugiamės, kad praėjusiais metais šalia pagrindinio paminklo buvo įrengta nauja paminklinė lenta, tačiau tenka pripažinti, kad vientisas vaizdas nėra toks, kokio verta istorinė vieta, 2025-aisiais metais minėsianti mūšio 80-ies metų sukaktį.

Būtent todėl svarbu bendradarbiaujant su šios srities profesionalais sukurti šiuolaikišką, bet kartu solidžią erdvę, kuri ne tik būtų išsaugota, bet ir patraukli jaunajai kartai“, – susitikime kalbėjo Lazdijų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, laikinai einantis administracijos direktoriaus pareigas, Saulius Petrauskas.

Susitikime buvo pristatytas savivaldybės noras kurti erdvę, kuri taptų ne tik istorinės atminties vieta, bet ir moderniu turistiniu objektu. Savivaldybės atstovai išsakė Laisvės kovoms įamžinti darbo grupės narių siūlymus minėtoje erdvėje atnaujinti suoliukus, įrengti techninius sprendimus, kurių pagalba Kalniškės kalnas būtų patogiai pasiekiamas ir žmonėms su negalia. Susitikime dalyvavusi Strateginio planavimo ir investicinių projektų valdymo skyriaus vedėja Andrė Zenevičienė atkreipė dėmesį, kad išgryninus Kalniškės mūšio erdvės įveiklinimo viziją, būtų galima rengti projektą pagal Interreg programą bei gauti tam lėšų. Taip pat diskutuota apie modernius sprendinius: liečiamus ekranus, interaktyvias detales, kurios lankytojams norimą informaciją pateiktų įdomiai ir  nenuobodžiai.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vyresnysis patarėjas prof. Algis Vyšniūnas atkreipė dėmesį, kad norint įgyvendinti projektą, labai svarbu nedelsiant pradėti vykdyti parengiamąjį etapą, kuris gali užtrukti gana ilgai. Po susitikimo savivaldybėje svečiai su savivaldybės atstovais vyko į Kalniškės mūšio vietą ir apžiūrėjo esamą infrastruktūrą, aptarė būtiniausius pokyčius ir Kalniškės mūšio vietos ansamblio viziją.