Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žydrūnas PilitauskasŠaltinis: Etaplius.lt
Socialinių paslaugų centrą „šokdina“ keli problemiški jaunuoliai
Dabar tėvams ir giminėms nereikalingi vaikai atsiduria nebe vaikų namuose (tokios įstaigos nebėra), o Plungės socialinių paslaugų centro žinioje. Šiuo metu centras turi keturis „pagerintus“ 15–17 m. jaunuolius, su kuriais įstaiga nebesusitvarko. Net policija pradėjo priekaištauti, kad per dažnai ten kviečiama. Todėl balandžio 15 dieną Sveikatos ir socialinės apsaugos komitetui nuotoliniu būdu teko spręsti problemą, kaip padėti centrui susitvarkyti su problemiškais paaugliais.
Dar kovo mėnesį Savivaldybė buvo gavusi centro raštą „Dėl reikalingos pagalbos, sprendžiant sistemines problemas“, kurį pasirašė laikinoji direktorė Aurelija Grikštienė. Posėdžio metu centro vadovė komiteto nariams pati išdėstė nepavydėtiną situaciją.
Plungės socialinių paslaugų centras globos paslaugas vaikams teikia Bendruomeniniuose vaikų globos namuose Vėjo g. 12 (bute) bei Vaikų globos grupėje (institucijoje, kuri yra buvusių vaikų globos namų pastate) V. Mačernio g. 31.
Pasak A. Grikštienės, dabar minėtose dviejose vietose iš viso gyvena 15 auklėtinių. Problemų kelia 15–17 m. jaunuoliai: 4-iems iš jų diagnozuoti elgesio ir emocijų sutrikimai, jie jau priklausomi nuo alkoholio ir psichotropinių medžiagų vartojimo, nuolat bėga iš įstaigos, negrįžta laiku, daro nusikalstamas veikas. Centras, kaip įstatyminis vaikų atstovas, nebepajėgus išspręsti problemos.
Vaikų globos grupėje (institucijoje) gyvena 9 vaikai nuo 4 iki 18 m. (6 iš jų – berniukai). Trys iš jaunuolių – labai problemiški: 16-metis teismo sprendimu yra išsiųstas į socializacijos centrą Vilniaus rajone, bet per atostogas grįžta į Plungę. 17-metis turi proto negalią, daro nusikaltimus, jis taip pat mokosi kitame mieste, bet grįžta. Antras 17-metis mokosi vienoje Plungės mokykloje, nuolat gyvena vaikų globos grupėje. Bendruomeniniuose vaikų globos namuose gyvena 6 nepilnamečiai, problemų kelia nusikalsti linkęs 15-metis, kuris mokosi Alsėdžiuose.
Daugiausia bėdų centrui dėl minėtos ketveriukės kyla savaitgaliais, atostogų metu ir dabar – per karantiną. Šie jaunuoliai buriasi į gaują, daro nusikaltimus, bėga iš įstaigos, grįžta apsvaigę ir kelia grėsmę kitiems. O naktį dirba tik viena socialinės darbuotojos padėjėja, ji nebesusitvarko.
Dažnai kviečiama policija: per du mėnesius – apie 30 kartų. Pareigūnai dėl to jau pyksta, esą trukdomas jų tiesioginis darbas! Centrui pasiūlyta pasisamdyti apsaugos darbuotoją, tačiau pati įstaiga to daryti negali – jiems tiesiog nepriklauso tokia pareigybė.
Ieškodamas išeities, centras paprašė Savivaldybės įsteigti porą papildomų padėjėjų etatų, taip pat reiktų psichologo, po dalį etato – vaikų psichiatro, užimtumo specialistų sportui ir muzikai. Vasaromis reikėtų pinigų stovykloms – jaunimas neturi veiklos, reikėtų ir darbuotojus siųsti į mokymus…
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Česnauskas sutiko, jog situacija – neeilinė. „Net vaikų teisių apsaugos skyrius pareikalavo sudaryti veiksmų planą. Važiavome į Mažeikis pasižiūrėti, kaip kaimynai tvarkosi, bet pas juos tokių sudėtingų atvejų nėra. Aš tikrai neįsivaizduoju, kaip išspręsti šią problemą. Dabar, kai karantinas, tie vaikai niekur neišvažiuoja. Gal visgi reikia apsaugos? Bet be policijos mes vis tiek neišsiversime“, – mintimis dalijosi M. Česnauskas.
A. Grikštienė pakartojo, kad reikia vaikų psichiatro, nes dabar tenka vežti globotinius į kitus miestus, laukti eilėse. Tie jaunuoliai neturi jokios motyvacijos nei dirbti, nei sportuoti, nei užsiimti menine veikla. Net giminaičiai jų nebepriima…
„Na, kalėjime irgi turi sėdėti kas nors, nes kažkas neturės darbo. Nulinę toleranciją tokiems!“ – pirmininkaujantis Gintaras Bagužis buvo kategoriškas, sakė, kad reikia iškart kviesti policiją, pareigūnai turi dirbti savo darbą – čia jų kontingentas!
A. Grikštienė pridūrė, jog išvežus apsvaigusį jaunuolį į ligoninę, turi važiuoti ir budinti darbuotoja. Tada kiti vaikai lieka visai be priežiūros. Be to, kaip atsakingai įstaigai, jiems tenka ir baudas už tuos paauglius mokėti…
„O gal kaip toj dainoj – „Gerumu, gerumu…“, – siūlė gydytojas Raimondas Doviltis. Gydytoja Irena Taučienė buvo linkusi manyti, kad pagrindinis darbas tokiais atvejais esą turėtų būti policijos.
Dar kiek padiskutavęs, komitetas taip nieko ir nenusprendė, etatams nepritarė. Pasvarstė, jog reikia atidėti klausimą kokiam mėnesiui.