Kalėdinės miniatiūros – lyg mažytis kalėdaitis

Vilnius
Da­riaus An­če­re­vi­čiaus nuo­tr.
Asta Šiukšterienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Šiaulių „Laiptų galerijos“ kalėdinių miniatiūrų paroda „Jau atvažiuoja šventa Kalėda“ pretenduoja patekti į Lietuvos rekordų knygą kaip kasmetė kalėdinių miniatiūrų tradicija. Šiemet ji jau 30-oji, proginė, su koncertu ir nominantais.

Jubiliejinė miniatiūrų paroda

„Jau 30-ąjį gruodį Lietuvos ir užsienio dailininkai Kalėdoms dovanoja savo nuoširdų santykį su laiku ir laikmečiu“, – džiaugiasi ir didžiuojasi unikalia tradicija Šiaulių „Laiptų galerija“.

Šiemet jubiliejinėje parodoje „Jau atvažiuoja šventa Kalėda“ 92 dailininkai pristato 251 mažos formos darbą.

Kalėdinių miniatiūrų parodų idėja gimė jau pačioje galerijos egzistavimo pradžioje 1992 metais ir tęsiasi be jokių pertraukų. Per tuos dešimtmečius ji tapo laukiama lankytojų, jai ruošiasi ir nuolatiniai autoriai, atranda naujų kūrėjų ir naujų formų.

„Iš tokios gausos nėra lengva padaryti kasmet naują meno kūrinį – parodą. Pradėjome ieškoti naujų formų – ne tik eksponuoti darbus, bet suteikti iškilmingumo, sakralumo, pradėti kalėdiniais koncertais salėje, paskui nominacijas pradėjome steigti“, – sako „Laiptų galerijos“ direktorė Janina Ališauskienė.

Registruojamas rekordas

Miniatiūrų parodų Lietuvoje organizuojama: ir didesnių, ir mažesnių, ir proginių. Bet kad tai vyktų taip nuosekliai keletą dešimtmečių, be pertraukų, prieš kiekvienas Kalėdas – tik Šiauliuose.

Tad Šiaulių „Laiptų galerijos“ organizuojama kalėdinė miniatiūrų paroda „Jau atvažiuoja šventa Kalėda“ pretenduoja patekti į Lietuvos rekordų knygą kaip reguliari kasmetė kalėdinių miniatiūrų tradicija.

Šis renginys jau užregistruotas ir laukia oficialaus patvirtinimo. Beveik neabejojama, jog taip ir įvyks. Tuomet tai bus jau antrasis „Laiptų galerijos“ rekordas. Pirmasis fiksuotas kai a. a. Antanas Krištopaitis vienoje galerijoje surengė didžiausią savo autoportretų parodą vienoje įstaigoje.

 

Nominacijos autoriams

Pasak J. Ališauskienės, kalėdinė miniatiūrų paroda – lyg laiko stotelė, kurioje galime sustoti ir niekur neskubėti. Vis greitėjančiame gyvenimo ritme ir prieššventiniame skubėjime galerijos šeimininkai pakvietė vakaro svečius sulėtėti, šiek tiek sustoti, panirti į Valstybinio Vilniaus kvarteto atliekamą muziką, aktorės Dalios Michelevičiūtės skaitomą poeziją, neskubant pasigėrėti subtiliais, spalvingais mažosios formos meno kūriniais – miniatiūromis – ir pabendrauti su autoriais.

Iš jubiliejinės parodos dalyvių „Laiptų galerija“ išrinko ir paskelbė 17 nominantų. Prizus joms įsteigė įvairios Šiaulių miesto įstaigos. Tarp jų ir VšĮ „Šiauliai plius“, kuri dviem parodos autoriams – Kaziui Bimbai ir Alvidui Paškauskui – dovanojo savaitraščio „Etaplius“ metines 2023-iųjų prenumeratas.

Abu autoriai nominuoti kaip nuolatiniai miniatiūrų parodos dalyviai. Lankytojai akimis ieškojo Kazio Bimbos skulptūros, o jis ėmė ir nustebino – pateikė tapybos darbą.

„Su skulptūromis šiokia tokia problemėlė – nėra kur jų pastatyti. O su tapyba kitaip. Pagalvojau, kad rasime šiokį tokį plotelį ir pakabinsime darbelį. Man labai patinka miniatiūra, o dar tokiame prieškalėdiniame laikotarpyje – tie darbiukai tokie maži, jaukūs, lyg kokio plotkelio parodymas“, – šiltai apie kūrybą ir dalijimąsi ja lyg kalėdaičiu sako K. Bimba.

Kiekvienais metais miniatiūrų parodoje dalyvauja ir A. Paškauskas. Šiemet ant specialaus stovo ilsisi jo kurtas angelas. Darbas pavadintas „Sugrįžimu“ – mat mažosios formos kūrinys buvo pirmtakas kalėdinės miniatiūros, kuri puošė 21-osios kalėdinių miniatiūrų parodos katalogo viršelį. Angelas išlaukė ir savo momento, ir grįžo į galeriją.

 

Savaitraščio skaitymas – tradicija

Abu dailininkai, tiek A. Paškauskas, tiek K. Bimba, atsiimdami prizus, prisipažino esantys nuolatiniai savaitraščio „Etaplius“ skaitytojai.

K. Bimba, nors ir daug laiko praleidžiantis savo dirbtuvėse, sako mėgstantis skaityti. Jam, kaip ir daugeliui jo rato vyresnio amžiaus žmonių, tai jau tapo tradicija

„Kiekvieną penktadienį einu ryte su šuniuku pasivaikščioti ir žiūriu į pašto dėžutę, ar jau atneštas laikraštis. Atsisėdi taip ramiai, pasiimi laikraštį, atsiskleidi, paskaitai. Labai gerų straipsnių būna. Man labai patinka“, – apie spaudos skaitymo tradiciją sako K. Bimba.

Kūrėjas sako, kad savaitraštį prenumeruoja nuo pat pirmojo numerio. Likti ištikimu skaitytoju jau antrą dešimtmetį skatina temos.

„Aš perskaitau laikraštį nuo pradžios iki galo. Temos įdomios, aktualios, šiuolaikiškos, daug pozityvo. Tas „Kvadratas“ (kultūros priedas, – aut. past.) dabar atsiradęs. Paskui pasikalbi su žmonėmis, apie ką paskaitęs. Aišku, kažką ir šiaip sužinai, bet kai laikraštyje paskaitai, atrodo viskas tikriau“, – kalba dailininkas K. Bimba.