PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Birželio 8 d. 14:16

Kalbėta apie sveikatos paslaugų vaikams prieinamumą Marijampolės savivaldybėje

Marijampolė

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


133907

Marijampolės savivaldybės administracijoje vyko pasitarimas, kuriame buvo aptartos vaiko teisės į sveikatą, ypatingai su psichine sveikata susijusių paslaugų, prieinamumas savivaldybėje.

Pasitarime dalyvavo Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Dovilė Burbaitė, vyr. patarėja Ramunė Vaiginienė ir patarėjas Marijampolės mieste Vaidas Zabilevičius, Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Mantas Čėsna, Psichikos sveikatos centro vedėja gyd. psichiatrė Rūta Burbienė, vaikų ir paauglių gyd. psichiatrė Diana Vasčekienė, Marijampolės savivaldybės administracijos Sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Inga Bagdanavičienė bei Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Laimutė Jakevičienė, laikinai atliekanti tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriaus funkcijas.

Marijampolės apskrities VTAS vedėja pasitarimo metu pristatė vaiko teisių pažeidimų situaciją Marijampolės savivaldybėje bei jų nagrinėjimo rezultatus. 2020-01-01–2020-05-31 laikotarpiu vaiko teisių specialistai gavo 321 pranešimą dėl galimų Marijampolės savivaldybės vaikų teisių pažeidimų: 160 vaikų nustatyta būtinybė vertinti pagalbos poreikį, 42 šeimoms ir jų vaikams inicijuotas atvejo vadybos procesas, kitoms šeimoms, pagal poreikį, inicijuotos pavienės paslaugos.

Pasitarimo metu didelis dėmesys skirtas sveikatos priežiūros paslaugų vaikams užtikrinimo svarbai, ypač akcentuojant psichikos sveikatos priežiūros paslaugų nepilnamečiams poreikį. Atkreiptas dėmesys į sudėtingą situaciją gaunant vaikų ir paauglių gydytojo psichiatro pagalbą Marijampolės savivaldybėje gyvenantiems vaikams, esant dideliam šios rūšies sveikatos priežiūros paslaugų poreikiui ir šio poreikio netenkinančiai paslaugų pasiūlai.

Marijampolės PSPC direktorius M. Čėsna pateikė statistinius duomenis, iliustruojančius psichikos sveikatos priežiūros paslaugų vaikams poreikį ir prieinamumą savivaldybėje. M. Čėsna išdėstė priežastis, trukdančias intensyviau teikti minėtas paslaugas vaikams, bei nurodė būdus, kuriais būtų galima gerinti susiklosčiusią situaciją.

Taip pat buvo aptartas vaiko teisės į privatų gyvenimą ir asmens duomenų apsaugą praktinis įgyvendinimas ir užtikrinimas teikiant sveikatos paslaugas klausimas. Kaip reglamentuoja Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai įstatymas su nepilnamečio iki 16 metų medicinos dokumentais turi teisę susipažinti jo atstovai, o nuo 16 metų amžiaus – visa informacija apie paciento sveikatą laikoma konfidencialia ir gali būti teikiama vaiko atstovams pagal įstatymą tik turint rašytinį paciento sutikimą.

Pasitarime dalyvavusių specialistų bendru sutarimu nuspręsta bendradarbiaujant ieškoti galimybių ir būdų spręsti susidariusią problemą dėl psichinės sveikatos priežiūros paslaugų vaikams teikimo ir prieinamumo.