PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Rugsėjo 8 d. 08:35

Kairiškiai – savivaldybių nesantaikos įkaitai?

Šiauliai

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


14033

Šimšės mikrorajone iš abiejų Vilniaus g. pusių rikiuojasi devynios viešojo transporto stotelės. Tiesa, iš Kairių į Šiaulius kasryt važiuojantys moksleiviai ir dirbantieji pasinaudoti gali tik keliomis iš jų – kitose rajono autobusai nestoja, nes tai daryti savo teritorijoje uždraudė miesto valdžia. Iki mokyklos arba darbo Šiauliuose kairiškiams tenka kulniuoti pėsčiomis, o sugrįžti į namus – ne ką lengviau: reikia nusigauti iki traukinių stoties.

Į pirmąją klasę – kilometras judria gatve

Kairiuose iškabinėti ryškūs geltoni skelbimai, informuojantys, kad vykstantieji iš Kairių į Šiaulius išlaipinami ir įlaipinami dviejose – Vilkaviškio ir „Geriatrijos centro“ – stotelėse. Abi stoteles skiria maždaug 2 km besitęsianti įkalnė. Iš Šiaulių į Kairius vykstantys keleiviai taip pat išlaipinami ir įlaipinami tik dviejose stotelėse: „Geležinkelio stoties“ ir Radviliškio. Atstumas tarp jų – beveik 3 kilometrai.

Reikėtų pridurti, kad tarp šių, priemiestiniams ir tarpmiestiniams autobusams skirtų stotelių yra įsiterpę daugiau stotelių. Tačiau jose rajono autobusams sustoti neleidžia miesto valdžia.

Štai tokia nuo liepos 1 d. įsigaliojusi tvarka papiktino Kairių bendruomenę. Ypač tėvus, kurie nerimauja dėl Šiauliuose besimokančių vaikų saugumo – norint pasiekti mokyklą, mažiesiems tenka įveikti nemenką jų jėgoms atstumą ir judrias sankryžas.

Šiaulių Salduvės progimnazijos direktorė Natalija Kaunickienė teigia jau girdėjusi nusiskundimų iš tėvų. „Buvo atėjusi mama, sakė, kad tėvai kalbasi tarpusavyje, nerimauja. Kol kas problemos dar nejaučiamos, nes mokslo metai ką tik prasidėjo, vaikus kas nors paveža, pamokos trumpos. Bet ateity nesklandumų tikrai kils, nes mūsų mokykloje mokosi nemažai kairiškių, o jiems nėra numatyta patogių sustojimų. Vaikams išeina dideli atstumai: juk kalbame ne apie gimnazistus, o apie 1–8 kl. moksleivius“, – sako ji.

Kur kas daugiau nei karas dėl keleivių

Šiaulių rajono savivaldybės Ekonomikos ir verslo plėtros skyriaus vedėja Audronė Birutienė aiškina, kad problema kilo dėl vežėjų rokiruotės. „Iki liepos 1 d. Kairius aptarnavo UAB „Busturas“. Jie yra miesto savivaldybės įmonė, todėl ir miesto, ir Kairių keleiviai buvo jų keleiviai. Dabar yra kitas vežėjas ir „Busturas“ suinteresuotas, kad tie žmonės, kurie važiuoja iš arba į Kairius bei nori pasiekti tam tikrus taškus, pirktų bilietuką ir liptų į miesto autobusą“, – sako ji.

Tuo tarpu Kairių bendruomenėje sklando kalbos, jog maršrutas Kairiai–Šiauliai–Kairiai apribotas dėl nebylaus dviejų savivaldybių karo. „Vyksta konkurencija, kažkas iš valdžios rodo savo galias. Jų vaikų tai neliečia, o mūsiškiai jiems nerūpi“, – rašoma viename komentare, mat apie problemą kairiškiai diskutuoja net ir socialiniuose tinkluose.

Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras tokias kalbas neigia. Pasak jo, Savivaldybių santykiai yra kaip niekad geri. Liepos mėnesį jis raštu kreipėsi į Šiaulių miesto savivaldybės administraciją, prašydamas, kad maršrutu Šiauliai–Kairiai–Šiauliai kursuojantiems autobusams būtų leista sustoti daugiau stotelių. „Rugsėjo viduryje miesto savivaldybėje bus organizuojama komisija ir mes labai tikimės, kad šitas klausimas išsispręs“, – merą papildo A. Birutienė.

Labiausiai gaila vaikų

Optimistiškos pozicijos laikosi ir „Busturą“ pakeitusio latvių vežėjo atstovė Jolita Dūdienė. „Kiekvienoje stotelėje stoti negalime, bet dabar yra gryniausia nesąmonė: žmogus iš Šimšės turi važiuoti į stotį, kad įsėstų į Kairių autobusą. Įvesti tvarką būtina ir aš tikiu, kad sveikas protas nugalės“, – sako ji.

Į detales, kodėl rajono autobusams neleidžiama stoti kai kuriose miestui priklausančiose stotelėse, J. Dūdienė gilintis nenori.

„Man labiausiai šitoje situacijoje gaila mažų vaikų – mūsų ateinančios kartos. Nes jie, dar nespėję užaugti, jau kenčia nuo biurokratų. Kaip valdininkai nori, taip tegul tariasi, tegul tamposi už savo politinių atlapų – juk rajonas su miestu jau seniai nesutaria, bet maži vaikai neturi nukentėti. Suaugusieji dar suprantu – uždirba pinigus, gali saugiai pereiti gatvę, jeigu labai reikia, pėstute paėjėti, bet vaikai čia prie ko?“ – stebisi J. Dūdienė.

Atstovė ragina maršrutu Kairiai–Šiauliai–Kairiai suinteresuotus žmones netylėti: burtis į grupes ir raštu kreiptis į savivaldybes, kad rugsėjo viduryje būtų priimtas tinkamas sprendimas.

Šiaulių miesto savivaldybės administracija komentaro nepateikė.