Kaip tinkamai tvarkyti pasibaigusio galiojimo vaistus?

3 (freepik.com nuotr.)
Šiauliai
Etaplius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Daugelis bent kartą per metus peržiūri namų vaistinėles ir susiduria su dilema – kur dėti senus, pasibaigusio galiojimo vaistus. Į komunalinių atliekų ar pakuočių ir antrinių žaliavų konteinerį jų mesti negalima, vartoti pasibaigusio galiojimo vaistus – pavojinga.

Kylančios grėsmės

Netinkamai vartojami ir tvarkomi vaistai gali pakenkti ne tik mūsų sveikatai, tačiau ir mus supančiai aplinkai. Vaistuose esančios cheminės medžiagos, patekusios į aplinką, užteršia dirvožemį ir gruntinius vandenis. VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras atkreipia gyventojų dėmesį, kad pasibaigusio galiojimo ar nesuvartotus vaistus reikia pristatyti į vaistinę.

Vaistų tvarkymas

Sveikatos apsaugos ministerija įsakymu yra įpareigojusi vaistines nemokamai iš gyventojų priimti pasenusius vaistus. Gyventojas turi teisę atnešti vaistus į bet kurią vaistinę, nors vaistininkai dažnai ragina vaistus nešti į tą vaistinę, iš kurios ir pirko. Netinkamomis sąlygomis laikyti vaistai tampa nebetinkami vartojimui, tad ir juos, kad ir nepasibaigus galiojimo laikotarpiui, galima atnešti į vaistines. Už farmacinių atliekų, surinktų iš gyventojų, tvarkymą mokama iš valstybės biudžeto.

Kitos atliekos

Maisto papildų, vitaminų ar gydantis namuose panaudotų švirkštų vaistinės nepriima. Šias atliekas galima šalinti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. O atliekos, turinčios gyvsidabrio, turi būti pristatomos į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę ir perduotos atliekų priėmėjui-kontrolieriui.

Laikykite originaliose pakuotėse

Kol dar ruošiatės pristatyti vaistus į vaistinę, laikykite juos originaliose pakuotėse, gamintojo nustatytomis sąlygomis, kurios nurodytos ant pakuotės ir pakuotės lapelyje. Tai padės vaistininkui nustatyti vaistų rūšį, kad būtų galima tinkamai juos utilizuoti.

Vaistinei atsisakius priimti šias atliekas, gyventojai apie tai prašomi pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai.