Kaip pilnatis veikia mūsų fizinę ir psichinę savijautą?

Lietuva
Pexels.com nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Healthline.com

Visuomenėje yra nemažai paplitusių įvairių įsitikinimų ir prietarų, kaip pilnatis gali paveikti mūsų organizmą nuo suprastėjusios miego kokybės, košmariškų sapnų iki nesugebėjimo susikaupti ar sutrikusios širdies veiklos.

Šekspyro pjesėje „Otelas“ tarnaitė Emilija pasakoja Otelui, kad Mėnulis per daug priartėjo prie Žemės ir išvedė žmones iš proto. Idėja, kad pilnatis gali kurstyti emocijas, išprovokuoti keistą elgesį ir net sukelti fizines ligas, nėra tik literatūrinė tropa. Kai kurie tuo tiki net ir šiandien. Tiesą sakant, viename tyrime teigiama, kad beveik 81 % psichikos sveikatos specialistų mano, kad mėnulio pilnatis gali prisidėti prie prastesnės žmonių savijautos. Yra įrodymų, kad kai Mėnulis pasiekia pilnaties fazę, visada padaugėja greitosios pagalbos iškvietimų ir apsilankymų pas gydytojus.

Štai ką mokslininkai nustatė apie Mėnulio poveikį žmogaus organizmui ir elgesiui.

Mėnulio pilnatis turi įtakos miegui

2021 metais atliktas tyrimas parodė, kad naktimis prieš pilnatį žmonės užmigo vėliau, nei įprastai, ir apskritai mažiau miegojo.

Kiti tyrimai rodo, kad pilnatis gali būti susijusi su trumpesne gilaus miego trukme, t. y. sutrumpėja REM miego fazė, per kurią organizmas labiausiai pailsi ir atsistato.

2015 metais atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 205 žmonės, nustatė, kad pilnatis gali skirtingai paveikti vyrų ir moterų miegą. Ištirta, kad pilnaties metu daugelis moterų miega trumpiau ir ne taip giliai kaip vyrai.

Pilnatis, nuotaika ir psichinė sveikata

Per ilgus amžius žmogaus kūnas prisitaikė prie dienos / nakties ritmo. Dėl to išsivystė cirkadiniai ritmai, kurie veikia daugelį jūsų kūno sistemų – ne tik miego ir pabudimo ciklus, bet taip pat turi įtakos jūsų fizinei ir psichinei sveikatai. 

Tačiau šiuolaikinėje civilizacijoje paplitęs intensyvus elektros šviesos naudojimas reiškia, kad daugelis jūsų cirkadinių ritmų turi prisitaikyti prie naujų šviesos ir tamsos modelių. Kai cirkadinis ritmas sutrinka, tai gali sukelti arba padidinti tam tikrų psichikos sveikatos sutrikimų simptomus, įskaitant: 

  • nerimą,
  • bipolinį sutrikimą,
  • depresiją,
  • šizofreniją.

Pilnatis pašviesina dangų nuo 0,1 iki 0,3 liukso,  o tai gali sutrikdyti daugelio žmonių cirkadinius ritmus, dėl ko pablogėja miego kokybė. 

Pilnatis ir širdies ritmas

Mėnuliui artėjant prie Žemės, jo gravitacinė trauka keičiasi, į tai Žemėje esantys vandens telkiniai reaguoja didesniais potvyniais.

Mokslininkai susimąstė, ar besikeičianti gravitacinė trauka taip pat gali turėti įtakos skysčių reakcijai jūsų kūne.

2013 metais atliktame tyrime, kuriame dalyvavo universiteto studentai, tyrėjai išmatavo besikeičiančių mėnulio ciklų poveikį dalyvių širdies ir kraujagyslių sistemoms. Jie nustatė, kad pilnaties metu kraujospūdis padidėjo maždaug 5 mm Hg.

Studentai taip pat turėjo atlikti žingsnių testą. Paaiškėjo, kad jų širdies susitraukimų dažnis per pilnatį buvo didesnis, nei kitų Mėnulio fazių metu.

Pilnatis ir smurtas

Buvo atliktas ne vienas tyrimas siekiant išsiaiškinti, ar per pilnatį žmonėms padidėja agresijos ir smurto protrūkių. 

Paaiškėjo, kad per pilnatį išties padidėja pranešimų policijai dėl smurto atvejų, o patys žmonės atliktose apklausose nurodė jautęsi labiau išsiblaškę, ir linkę greičiau susierzinti bei supykti ant artimų žmonių, taip iššaukiant ir daugiau konfliktų.