PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mokslas2024 m. Rugpjūčio 28 d. 20:00

Kaip padėti vaikui, kai vasaros malonumus staiga pakeičia mokykla?

Marijampolė

mmm.lt

Greta PaulevičiūtėŠaltinis: mmm.lt


315833

Grįžimas į mokyklą po atostogų daugeliui moksleivių kelia iššūkių. Nerūpestingas dienas keičiant griežtesniam ritmui, dažnas ima jausti įtampą ar nerimą. Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos psichologė Evelina Venciūtė pasidalino patarimais, kaip tėvai gali padėti vaikui, kad šis naujuosius mokslo metus pradėtų nusiteikęs pozityviai ir smalsiai?

Nenumaldomai artėjant naujiems mokslo metams, jau visai netrukus mokyklose vėl šurmuliuos vaikai. Tikriausiai dažnas jaunuolis nekantrauja išvysti draugus, išbandyti įvairias veiklas ir išmokti naujų dalykų. Tačiau natūralu, kad pasibaigus atostogoms vaikai gali susidurti su neigiamomis emocijomis, patirti nerimą.

„Iš tikrųjų pagrindinės emocijos pagrindinės – nerimas, liūdesys arba net pyktis, kad baigiasi atostogos, baigiasi vasara, reikia vėl grįžti į mokyklą. Tačiau dauguma vaikų jaučia ir džiaugsmą, kadangi gali susitikti su savo bendraklasiais, pamatyti mokytojus, įsitraukti vėl į veiklas“, – pasakoja Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos psichologė Evelina Venciūtė.

Psichologė teigia, kad tėvai jau namuose gali padėti pagrindą tam, kad vaikas į mokyklą žengtų gerai nusiteikęs, jaustųsi saugus ir smalsiai priimtų galimybių kupinus naujuosius mokslo metus.

„Tėvai galėtų prisidėti palaikydami vaiką, padrąsinti, daugiau atkreipti dėmesį į jo emocinę būklę. Taip pat paklausti: kaip jam sekasi mokykloje, kaip jam sekasi sutarti su bendraklasiais, su mokytojais? Toks socialinis palaikymas, padrąsinimas padėtų vaikui adaptuotis greičiau“, – sako psichologė.

Turbūt daugiausiai jaudulio patiria tie, kurie rugsėjo pirmąją pro mokyklų duris žengs pirmąjį kartą. Pasak psichologės, naujas etapas nerimą kelia ne tik būsimam pirmokui, bet ir jo tėvams.

„Pirmoko išleidimas yra gana sunkus tiek vaikui, tiek tėvams. Tėvai turėtų iš anksto ugdyti savarankiškumo poreikį, padėti vaikui su dienotvarke, taip pat skatinti vaiką dalyvauti įvairiuose mokyklos užsiėmimuose, susipažinti su mokytojais ir kitais bendraklasiais“, – patarimais dalinasi E. Venciūtė.

Po kelių mėnesių atostogų ir nerūpestingų dienų sugrįžimas į mokyklos suolą, disciplinuotą rutiną ir namų darbų ruošimą gali tapti tikru iššūkiu. Norint palengvinti šį nemalonų etapą, psichologė pataria veiksmų imtis jau iš anksto.

„Iš anksto reikia planuoti savo dienotvarkę, susistatyti tinkamą miego režimą – tai yra svarbiausia. Taip pat laiko skirti ir sau, patinkantiems užsiėmimams. Atitinkamai paskirti laiką namų darbams ruošti. Vaikui svarbus ir socialinis palaikymas, iš tos pusės, kad tėvai domėtųsi daugiau – nesusitelktų ties rezultatais, tačiau nepamirštų ir vaiko socialinės, psichologinės gerovės mokykloje“, – sako mokyklos psichologė.

Labai svarbu vaikams jaustis mokykloje saugiai ir žinoti, kad iškilus sunkumams, jie visuomet gali sulaukti pagalbos iš mokyklos specialistų, kurie kartu su mokiniu ieško būdų, kaip jam lengviau įsilieti į mokyklos bendruomenę ir jaustis geriau.

„Vaikai rugsėjo pirmą ateina dar su nerimu, su jauduliu. Jie kreipiasi pagalbos ir mes ieškome būdų, kaip greičiau ir geriau įsivažiuoti į tą rutiną“, – patirtimi dalinasi specialistė.

Psichologės teigimu, mokykla iš įvairių perspektyvų prisideda prie vaiko emocinės gerovės. Organizuojami renginiai, projektai ne tik prisideda prie vaiko ugdymo, tačiau skatina jį greičiau adaptuotis ir įsitraukti į kasdienį mokyklos gyvenimą.

„Pradedant klasės auklėtoja, kuri yra pagrindinis kontaktinis asmuo, į kurį kreipiasi vaikai įvairiais klausimais. Taip pat mokykla turi pilną specialistų komandos pagalbą, kurie irgi prisideda, padeda ir nukreipia visais klausimais. Dar mokykloje vykdomos įvairios veiklos, užsiėmimai“, – pasakoja ji.

Taigi, artėjant naujiems mokslo metams, pasirūpinkite ne tik mokyklinėmis prekėmis, tačiau svarbu nepamiršti ir vaiko psichologinės gerovės.

#NAUJI; MOKSLO; METAI; MOKYKLA; GRETA; PAULEVIČIŪTĖ; EVELINA; VENCIŪTĖ; NEIGIAMOS; EMOCIJOS; RYGISKIU; JONO; GYMNAZIJA; PSICHOLOGĖ; KAIP; PADĖTI; VAIKUI