Kaip namuose užsiauginti saldžiųjų paprikų?

Lietuva
Pelagija nuotr.
Etaplius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Savaitraštis „Etaplius“

Norite mėgautis šviežiomis daržovėmis, neišleidžiant nė cento? Užsiauginkite jų namuose! Ar žinojote, kad saldžiosioms paprikoms užsiauginti užtenka jų viduje randamų sėklyčių? Tiesa, šis procesas pareikalaus šiek tiek kantrybės ir specifinių žinių, tačiau rezultatai – tikrai verti pastangų.

Saldžiosios paprikos ne tik skanios, bet ir labai naudingos organizmui, jose gausu vitamino C, aminorūgščių, skaidulų bei antioksidantų. Ieškantieji, ką vasario mėnesį pasisodinti namuose, parduotuvėse jau gali rasti įvairiausių sėklų – nuo paprikų iki arbūzų ar kalafiorų. Daržovių sėklų kainos svyruoja nuo 0,36 Eur iki 2,79 Eur

Paprikos – viena ilgiausiai daiginamų daržovių: sėklos sudygsta per 12–15 dienų, o į nuolatinę auginimo vietą gali būti persodinamos tik po 60–80 dienų. Todėl žiema – tinkamiausias metas pradėti jas daiginti, jei ketinate daržoves auginti lauke arba nešildomame šiltnamyje. Jeigu turite šildomą šiltnamį, pradėti daiginti paprikas galima jau sausį. Pavėlavus paprikų derliaus galite ir nesulaukti, nes vaisiai tiesiog nespės sunokti.

Paprikų sėklų daiginimui galima pasirūpinti dviem būdais. Pats paprasčiausias – nusipirkti nebrangių, bet aukštos kokybės paruoštų daiginimui sėklų. Jei norite viską daryti pats, sėklas galite pasiruošti iš parduotuvėje įsigytos patikusios paprikos. Paragavę prieš sodinimą, iš anksto žinosite, kokio skonio vaisių sunokinsite.

Tiesa, ruošiant sėklas daiginimui, pačiam teks daugiau paplušėti, nes jas pirmiausia reikia beicuoti. Iš vaisiaus išimtas sėklas suberkite į druskos tirpalą, po 15–20 minučių iškilusias į paviršių išmeskite. Likusias nuplaukite švariu vandeniu ir apie 20 minučių dezinfekuokite 2 proc. kalio permanganato tirpale. Jei norite, kad sėklos sudygtų greičiau, galima jas apie parą mirkyti ištirpinto sniego arba lietaus vandenyje.

Paprikų daigai yra jautrūs persodinimui, tad geriausia jas iškart daiginti atskiruose specialiuose indeliuose, su kuriais paskui galima sodinti tiesiai į dirvožemį. Tokių atskirų nebrangių indų tikrai rasite ir parduotuvėse.

Daug daržovių rekomenduojama daiginti durpėse, o paskui persodinti į maistingesnę žemę. Paprikas dėl daigų jautrumo geriausia iškart sėti į paprikų daiginimui paruoštą substratą. Daigus persodinti į nuolatinę vietą šiltnamyje reiktų, kai jie užauga iki 20–30 cm aukščio, turi bent 8 lapus bei kelis žiedpumpurius.

Taip pat vasario mėnesį galima sėti ir vienmetes gėles, kurių vegetacija yra ilgesnė – pavyzdžiui, petunijas ir surfinijas.

Pranešimas spaudai