PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Gegužės 2 d. 16:48

Kaip meditacija gali padėti?

Klaipėda

pixabay.com nuotr.

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


82263

Chaosas, vykstantis mūsų galvose, atsispindi išoriniame pasaulyje, kuriame gyvename. Daug ką galima pakeisti pasitelkus meditacijos praktikas, kurios padeda atitrūkti nuo išorinio pasaulio, pailsėti ir vis labiau susipažinti su savo prigimtimis. Maya Grey šias praktikas veda „Youtube“ kanale. Taip pat nuo 2008 m. vykdo „tiesioginių išgyvenimų“ (angl. „experiential“) ir „Mindfulness“ meditacijas Lietuvoje, Rusijoje, Ukrainoje, Europoje ir JAV. Nuo 2009 m. yra Reiki (universalios gyvybės energijos) praktikos meistrė. Taip pat įgijo koučingo magistro laipsnį Mykolo Romerio universitete.

– Kas yra meditacija, kuo ji gali padėti žmogui?

Meditacija yra labai plati sąvoka, tokio paties platumo kaip ir „sportas“. Vieniems sportas yra sporto salė, kitiems – krepšinis ar futbolas. Vieni sportuoja dėl sveikatos, kiti – dėl pasiekimų ir panašiai. Su meditacija yra labai panašiai. Labai supaprastintai meditaciją galima įvardinti kaip dėmesio sutelkimą. Viską, ką žmogus daro sąmoningai susitelkęs į procesą, gali būti meditacija. Pavyzdžiui, bėgiojimas, sąmoningai susitelkus į kūno judesius ir kvėpavimą, gali būti meditacija. Visgi reikia paminėti, jog susitelkti į vieną procesą, ypač šiais laikais, kai žmogaus dėmesį bombarduoja nuolatinis informacijos srautas, nėra paprasta. Todėl pradedant medituoti geriau pradėti nuo kažko labai paprasto: stebėti savo kvėpavimą, klausytis raminančios muzikos arba balsu vedamos meditacijos. Kaip tik jos ir yra mano mėgstamiausios, nes padeda lengvai atitrūkti nuo išorinio pasaulio rūpesčių, pailsėti, nuraminti nervinę sistemą ir įsiklausyti į savo vidinį balsą. Dažnai girdžiu iš dalyvių, kad šios meditacijos padeda sugrįžti į aiškų savęs suvokimą sunkiose situacijose. Visi atsakymai yra mūsų viduje, o meditacija padeda juos prisiminti.

– Kaip savyje nekaupti neigiamos energijos?

Visų pirma siūlyčiau pradėti nuo suvokimo, kad energija nėra „teigiama“ ar „neigiama“. Energija pati iš savęs neturi jokio krūvio. Nusprendę prie energijos prikabinti „neigiamą“ etiketę, iš karto padarome save pažeidžiamus. Tarkime, žmogus, su kuriuo jūs dirbate, atėjo į darbą piktas ir to neslepia. Jei vertinsite tai kaip neigiamą energiją, ji iš karto jus užkabins ir užkrės. Žmogus, kuris pyko, jau galbūt seniai nusiramino, o jūs vis dar blaškotės paieškose, kaip tos „neigiamos“ energijos savyje nelaikyti. Taigi šį klausimą perfrazuočiau „kaip neužkibti už neigiamos energijos?“ Ir atsakymas čia akivaizdus: nustokite laikyti save pasaulio bamba. Kito žmogaus emocijos ar energijos gali būti niekaip nesusijusios su jumis. Bet jų sureikšminimas, suasmeninimas ar etikečių kabinimas plačiai atveria vartus toms energijoms į jūsų širdį. Tas pats galioja ir visoms gyvenimo patirtims. Taip, kiekvieno gyvenime nutinka skaudžių dalykų, ir kartais reikia išliūdėti, išgedėti, supykti, išsirėkti ar padaužyti pagalvę. Kadangi šioms emocijoms taip pat esame užkabinę „neigiamą“ etiketę, stengiamės apsimesti, kad jų neturime. Natūralu, kad toks melas tik dar labiau sargdina žmogų. Tiek pyktis, tiek džiaugsmas tėra emocijos: kaip atėjo, taip praeis. Nei vieno, nei kito nereikia sureikšminti. Gyvas ir sveikas žmogus patiria visą skalę emocijų, ir kaip tik jos daro šį gyvenimą tokį turtingą.

– Kodėl žmonės, turintys viską, jaučiasi nelaimingi?

Turbūt todėl, kad visko neįmanoma turėti. Tikiu, kad žmonės, kurie kuria verslus, užkariauja pasaulį, moka siekti užsibrėžtų tikslų ir taip pasiekia socialinių ir materialinių aukštumų, taip pat turi ir didelę dvasios jėgą. Ta jėga stumia pirmyn, todėl atrodo, kad tokiems žmonėms tiesiog sekasi. O paradoksas, kad ta pati jėga, kuri padeda jiems užkopti į tas aukštumas, minta visai ne iš materialinių turtų. Jai nereikia „turėti“. Dvasia nori augti. Visos materialinės svajonės įgyvendintos, o viduje toliau kirba kažkoks kirminas. Nemažai sėkmingų žmonių tampa adrenalino fanatikais, kad tik jų galingos sielos turėtų galimybę patirti savo gyvastį. Neįmanoma užčiaupti savo sielos, o tas kirminas dažnai labai nepatogus. Atsisukęs į save žmogus gali sužinoti daug nemalonios tiesos, bet tai tik pirmas etapas. Žinau daug žmonių, kurie susikūrę materialinę gerovę išdrįso atsisukti į save, priimti save su visomis tiesomis ir dabar gyvena pilnatvišką gyvenimą, iš tiesų turėdami viską. Visų pirma todėl, kad turi gausą viduje.

– Kokią naudą jums duoda meditacijos?

Man meditacija yra būdas susijungti su savo vidine išmintimi. Vieną kartą patyrus savo totalumo jėgą, norisi eiti į tai dar giliau, dar geriau save girdėti, dar dėmesingiau reflektuoti visus ženklus. Meditacija man duoda neapsakomą pilnatvės jausmą, žinodama, kad einu savo keliu, esu savo vietoje ir darau tai, kas man yra geriausia čia ir dabar.

– Ką patartumėte pradedantiesiems, kurie norėtų tai praktikuoti?

Patarčiau pradėti. Meditacija yra įgūdis. O vidinius dėmesio raumenis reikėtų lavinti dar švelniau ir dėmesingiau, negu pradedant mankštinti kūną. Todėl pradžioje nekelkite sau iš viso jokių lūkesčių ir reikalavimų. Tai jūsų vidinis pasaulis ir vien tai, kad pabandėte keliolika minučių stebėti savo kvėpavimą ar įsijungėte balsu vedamą meditaciją, jau yra gerai. Ir visai nesvarbu, kas vyko tuo metu jūsų mintyse ar jausmuose. Svarbu, kad skyrėte laiko veiklai, kuri yra reikalinga tik jums ir niekam kitam. Jei darysite taip reguliariai, pastebėsite, kaip susikaupti tampa vis lengviau, kūnas vis giliau atsipalaiduoja, protas tampa aiškesnis, o jausminė sfera – ramesnė ir stabilesnė.

Danielius EINIKIS, Jaunųjų korespondentų klubo narys