Kaip gauti nemokamą klausos aparatą?

Šiauliai
Tvarka. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamą klausos aparatą pagal nustatytas medicinines indikacijas gali skirti tik gydytojas otorinolaringologas.
Jurgita Kastėnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Sutrikusi klausa kelia ne tik fizinį, bet ir psichologinį diskomfortą. Kaip klausos sutrikimų turinčiam žmogui gauti nemokamą klausos aparatą?

Pacientas, kuriam reikia klausos aparato, pirmiausia turi kreiptis į savo šeimos gydytoją – jis nusiųs pas gydytoją specialistą. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamą klausos aparatą pagal nustatytas medicinines indikacijas gali skirti tik gydytojas otorinolaringologas.

Jei suaugusiam pacientui klausos aparatas skiriamas pirmą kartą, sutrikimo laipsnį diagnozuoja ir kompensuojamąjį klausos aparatą skiria gydytojas otorinolaringologas, dirbantis tretinio lygio ambulatorines ar stacionarines otorinolaringologijos paslaugas teikiančioje gydymo įstaigoje. Vaikus šiuo atveju konsultuoja gydytojas otorinolaringologas, dirbantis tretinio lygio ambulatorines ir stacionarines otorinolaringologijos paslaugas teikiančioje gydymo įstaigoje.

Jei suaugusiam pacientui arba vaikams aparatas skiriamas ne pirmą kartą, kompensuojamąjį klausos aparatą gali skirti gydytojas otorinolaringologas, dirbantis antrinio lygio ambulatorines otorinolaringologijos paslaugas teikiančioje gydymo įstaigoje.

Su gydytojo specialisto užpildytu medicinos dokumentų išrašu per 30 dienų reikia kreiptis į bet kurią įmonę, sudariusią sutartį su VLK (Valstybinė ligonių kasa) dėl apdraustųjų aprūpinimo kompensuojamaisiais klausos aparatais. Klausos aparatų pritaikymo specialistas įmonėje padės pasirinkti ir pritaikys kompensuojamojo klausos aparato modelį.

Vaikams iki 7 metų gali būti išduodami du kompensuojamieji klausos aparatai abiem ausims vieną kartą per 3 metus. Vaikams nuo 7 metų ir suaugusiesiems iki 24 metų, kurie mokosi specialiosiose, profesinėse ir aukštosiose mokyklose, gali būti išduodami du kompensuojamieji klausos aparatai abiem ausims vieną kartą per 5 metus. Suaugusiesiems kompensuojamas vienas klausos aparatas vieną kartą per 5 metus. Individualūs ausies įdėklai vaikams iki 7 metų skiriami vieną kartą per metus, o vaikams nuo 7 metų ir suaugusiesiems skiriami vieną kartą per 5 metus.

Pacientams pasirinkti klausos aparatai naujomis kainomis kompensuojami 100 procentų.

Pernai kompensuotos 6 631 klausos aparato įsigijimo išlaidos, kurioms apmokėti prireikė daugiau nei 740 tūkst. Eur PSDF biudžeto lėšų. Šiemet klausos aparatams kompensuoti iš viso planuojama skirti daugiau nei 1 mln. 200 tūkst. Eur.

Etaplius.lt informacija

Klausos aparatai – tarsi minikompiuteriai

Pataria Edvinas Pečiukėnas, Šiaulių OPERA klausos centro klausos protezavimo specialistas:

– Visi suprantame, kad klausa yra svarbi žmogaus gyvenimo sudedamoji dalis. Sveika klausa padeda mums bendrauti su žmonėmis, skirti įvairius mus supančius garsus ir geriau suvokti aplinką.

Jei jokios kitos priemonės nepadeda (tai dažnai yra vyresnio amžiaus žmonių problema), geriausia išeitis – klausos aparatai. OPERA klausos centruose teikiame visas klausos reabilitacijos paslaugas: atliekame klausos tyrimą, videootoskopiją, parenkame ir pritaikome klausos aparatus, atliekame aparatų techninį aptarnavimą.

OPERA klausos centruose tiekiame visų klasių visiškai VLK kompensuojamus klausos aparatus. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad OPERA siūlomi visiškai kompensuojami klausos aparatai yra aukštesnių technologijų, nei reikalaujama VLK. Taip pat vieninteliai Lietuvoje siūlome visiškai kompensuojamus įausinius aparatus – tai puikus pasirinkimas diskretiškumo pageidaujantiems žmonėms su silpnu ar vidutiniu klausos sutrikimo lygiu.

Šiuolaikiniai klausos aparatai yra maži, patogūs naudoti, paprastai valdomi. Priešingai, nei žmonės galvoja, klausos aparatai labiausiai skiriasi ne išoriškai, o tuo, kas yra aparato viduje, t. y. technologijomis. Tai tarsi minikompiuteriai, kurie analizuoja, automatiškai atpažįsta aplinkas ir atlieka 200 milijonų operacijų per sekundę. Pagal technologijas aparatai yra ekonominės, vidutinės ir aukščiausios klasės. VLK visiškai kompensuoja ekonominės klasės klausos aparatus. Vidutinės ir aukščiausios klasės aparatų privalumai – natūralesnis garsas, automatinis aplinkų įsiminimas ir prisitaikymas, jokio švilpimo pojūčio, išryškinta kalba triukšmo fone ir kt. Jei Jūsų gyvenimo būdas yra aktyvus – dirbate, keliaujate, sportuojate, rekomenduojame įsigyti aukštesnės klasės aparatus, pasinaudojant VLK kompensacija. Esame prekinių ženklų UNITRON (Kanada, Šveicarija), AUDIO SERVICE (Vokietija) ir BHM (Austrija) atstovai, todėl OPERA klausos centre kiekvienas išsirinks jo poreikius geriausiai atitinkantį klausos aparatą.

OPERA klausos centre aparatus visuomet parenkame, atsižvelgdami į kliento individualius poreikius, gyvenimo būdą bei finansines galimybes.

Klausos reabilitacijos paslaugas teikiame OPERA klausos centruose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Marijampolėje.

Tel. 8 700 33 700, www.operalt.lt

Reklama