PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Birželio 1 d. 11:44

Kaip elgtis užspringus vaikui?

Tauragė

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


132861

Kūdikiams ir mažiems vaikams per pirmuosius 3 savo gyvenimo metus kyla didelė grėsmė užspringti ar uždusti. Vaikai dažniausiai springsta įvairiu maistu ar svetimkūniais (smulkiomis žaislų detalėmis, monetomis, sąvaržėlėmis, kamšteliais nuo tušinukų). Dauguma svetimkūnių įstringa bronchuose, susiaurindami jų spindį. Deguonies stygius vaikui gali sukelti smegenų pažeidimą.Užspringimas įvyksta netikėtai, todėl veiksmų reikia imtis labai skubiai.

5ed4be3c34f0c.jpg

Kodėl kūdikiai taip dažnai springsta?

Užspringimas yra dažna kūdikių ir mažų vaikų mirties priežastis, nes jų kvėpavimo takai yra siauri. Kvėpavimo takai dar labiau susiaurėja ar netgi visiškai užblokuojami patekus į juos svetimkūniui. Kūdikiams prireikia nemažai laiko, kol jie išmoksta kramtyti ir ryti maistą. Pradėję ropoti ir vaikščioti, mažieji tyrinėja juos supančią aplinką, dažnai deda į burną įvairius daiktus, kuriais neretai ir užspringsta.

Kartais užspringimų riziką gali didinti ir tam tikros vaikų ligos. Rijimo ar raidos sutrikimų turintys vaikai, taip pat tie, kurie yra patyrę galvos smegenų traumą, turi didesnę užspringimo riziką nei kiti vaikai.

Užspringimas gali būti dalinis ir visiškas. Dalinio užspringimo metu į kvėpavimo takus patekus svetimkūniui vaikas iškart pradeda kosėti, kad jį pašalintų. Spontaniškas kosulys yra veiksmingesnis ir saugesnis nei bet koks manevras, kurį gali atlikti teikiantis pagalbą asmuo. Tuo atveju nieko daryti nereikia, vyresnį vaiką reikia paskatinti stipriau kosėti. Tačiau jei vaikas nekosėja arba kosulys neefektyvus ir svetimkūnis visiškai užkemša kvėpavimo takus, vaikas gali greitai uždusti.

Kokie pažymiai rodo, kad įvyko visiškas užspringimas?

Visiško užspringimo ženklai: vaikas negali kvėpuoti, kosėti, verkti (gali girdėtis švokštimas), veidas pradeda balti, vėliau - mėlynuoja, vaikas gali prarasti sąmonę.

Kūdikio gaivinimas

1. Paguldykite kūdikį krūtine ant savo rankos dilbio, plaštaka prilaikant galvą (ranka bus stabilesnė, jei ją atremsite į tos pačios pusės sulenktą koją).

2. Kitos rankos delno pagrindu 5 kartus stipriai suduokite kūdikiui tarp menčių.

3. Jei šie veiksmai nepadėjo pašalinti svetimkūnio, paguldykite kūdikį ant nugaros ir 5 kartus dviem pirštais staigiai paspauskite krūtinkaulį per krūtinės vidurį, žemiau spenelius jungiančios linijos. Paspaudimų gylis – 4 cm.

4. Šiuos veiksmus kartokite, kol kūdikis pradės kvėpuoti, kosėti, verkti.

5. Jei atliekant šiuos veiksmus svetimkūnio pašalint nepavyksta – kvieskite greitąją pagalbą, o jei kūdikis praranda sąmonę – pradėkite gaivinimą.

6. Kūdikiai gaivinami atliekant 2 įpūtimus (pradžioj galima atlikti iki 5 įpūtimų) ir 15 krūtinės ląstos paspaudimų.

Vaiko (nuo 8 metų) gaivinimas

1. Užspringus vyresniam vaikui ir jam esant sąmoningam, atsistojus iš nugaros kaire ranka prilaikykite, o kitos rankos plaštaka 5 kartus suduokite į tarpumentį (judesiai turi eiti iš apačios į viršų).

2. Jei svetimkūnio pašalinti nepavyko, vaikas apglėbiamas iš nugaros, viena ranka sugniaužiama į kumštį, kitos rankos delnas dedamas ant jo. Kumštis dedamas po duobute, po krūtinkauliu (virš bambos, po šonkaulių lanku) ir ta vieta spaudžiama kumščiu ir delnu vienu metu į gylį ir aukštyn taip, tarsi norėtumėte vaiką kilstelėti. Šis veiksmas vadinamas Heimlicho metodu ir kartojamas 5 kartus.

3. Jei svetimkūnio pašalinti iš kvėpavimo takų nepavyksta, šiuos veiksmus kartokite pakaitomis, kol vaikas atsprings.

4. Jei vaikas netenka sąmonės, kvieskite greitąją pagalbą ir atlikite pradinį gaivinimą (30 krūtinės ląstos paspaudimų ir 2 įpūtimai).

Griežtai draudžiama purtyti kūdikį paėmus už kojų galvą žemyn!

Privalu žinoti, kad vos kelios sekundės papurtymo gali sukelti rimtą smegenų traumą. Sukrėsto vaiko sindromas– tai fizinės traumos pasekmė, dažniausiai pasitaikanti vaikams iki metukų, tačiau šį sindromą gali patirti ir vyresni vaikai. Sindromą lemia vaiko fiziologija ir trapus, dar tik besivystantis organizmas.

Purtymo metu neretai nukenčia ne tik kūdikio smegenys, akys, bet ir kaulai ar audiniai. Lūžta arba išnyra kaklo, galūnių kaulai, šonkauliai, pažeidžiami arba net plyšta vidaus organai. Šie pažeidimai gali būti mirtini arba lemti labai rimtus, visą gyvenimą lydėsiančius sveikatos sutrikimus.

Tauragės visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina visus pasimokyti pirmosios pagalbos, kurią galėtumėte suteikti ekstremaliomis sąlygomis tiek vaikui, tiek ir suaugusiam, taip pat nuolat atnaujinti žinias, kurių nežinia kada gali prireikti.

Būtina žinoti, kokia yra pirmoji pagalba užspringus, bet ne mažiau svarbu suteikti saugią aplinką savo vaikui.

Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Silva Pėčienė