PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Birželio 13 d. 13:12

Kaip atrasti savo santykį su kultūra?

Vilnius

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


236207

Lankytojo, atėjusio į parodą ar renginį, santykis su čia pasakojama istorija yra sunkiai išmatuojamas, tačiau akivaizdu, kad kultūros renginių lankytojų įsitraukimo/savireflekcijos vertinimo poreikis tampa vis didesnis. Taigi Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba, Lietuvos literatūros ir meno archyvas bei Lietuvos nacionalinis muziejus birželio 15 d. kviečia į diskusiją „Ką išgirsta kultūros naujienų skaitytojai?“ pasikalbėti apie kultūros vartotojų patirtis kultūros renginiuose.

„Kas mums yra kultūra? Kokią mes ją matome? O kokią ją „parodo" kultūrinė žiniasklaida, plačioji žiniasklaida, socialiniai tinklai? Ar nesame pernelyg vienakrypčiai?.. Kur dingo kultūros žurnalistai? Pernelyg kategoriška? Galbūt. Regis, jau seniai turėjome suvokti, jog kultūra nėra (vien) pramoga, jog tai įrankis, pastanga pažinti: save, pasaulį, kasdienybę, dabartį, o svarbiausia Kitą. Bet vis dar turi įrodinėti tiek sau, tiek kitam. Kaip ir kada kultūra reprezentuoja šalį, ir ką turi padaryti valstybė bei kultūros bendruomenė, kad įveiktų uždarumą ir tam tikrą nepasitikėjimą, kompleksus, jei jų išties esama. Klausimų daug. Nežinau, ar į visus esama vienareikšmių atsakymų, bet nepabandęs nesužinosi", – svarsto diskusijos moderatorius žurnalistas, Lietuvos kultūros periodinių leidinių asociacijos vadovas Gytis Norvilas.

Kultūra yra informacijos mainų laukas. Kultūros įstaigos siekia suburti bendruomenę ir įtraukti lankytojus į kultūros kūrimo bei komunikacijos procesą. Vienas sėkmingiausių bendravimo su savo lankytojais pavyzdžių – Metropoliteno meno muziejaus Niujorke (angl. „The Metropolitan Museum of Art”) 2014 metais surengtos 52 parodos, sutraukusios neįtikėtiną lankytojų skaičių – 6,2 mln. Ne vienas šių parodų lankytojų tapo kultūros ambasadoriais, pasakojančiais apie savo patirtis muziejuje tinklaraščiuose, socialiniuose tinkluose.

„Kultūros leidiniai ir kultūros naujienos Lietuvoje apima platų temų spektrą, juose gausu apžvalgų apie teatro spektaklius, šiuolaikinį šokį, grožinę ir negrožinę literatūrą, meno ir dailės parodas, bet ką pastebime kaip nacionalinis muziejus, kuriame dažniausiai pristatome istorinio turinio parodas, kad apžvalgininkų, rašančių būtent apie šią sritį, – trūksta. Tad dažnai informacijos skleidėju tampa pats muziejus arba lankytojai, kurie po apsilankymo parodoje palieka komentarus socialiniuose tinkluose arba savo įvertinimą skleidžia iš lūpų į lūpas. Matome poreikį šią nišą užpildyti, nes istorinio turinio parodos apžvalga ar kritika skatina savirefleksyvumą, jos turinys gali praplėsti parodoje pristatomas temas ir inspiruoti platesnio rato diskusijas“, – neabejoja Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė.

Diskusijoje dalyvaus Lietuvos nacionalinio muziejaus vadovė Rūta Kačkutė ir Lietuvos literatūros ir meno archyvo direktorius dr. Juozapas Blažiūnas. Diskusiją moderuos Gytis Norvilas. Diskusija vyks „Istorijų namuose“, Lietuvos nacionaliniame muziejuje (Kosciuškos g. 3, Vilnius) birželio 15 d. 14 val. (Įrašas vėliau bus paskelbtas organizatorių socialinio tinklo „Facebook“ paskyrose). Apie ketinimą dalyvauti diskusijoje prašome informuoti el. paštu: agne.vilkisiene@archyvai.lt.