Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt
Kairiškiai, prieš metus džiūgavę dėl atsinaujinsiančio miestelio veido, dabar išgyvena kiek kitokias emocijas. Į savaitraščio „Etaplius“ redakciją paskambinę gyventojai baiminasi, kad Kairiuose nebebus statomas modernus sporto aikštynas. Žurnalistams besidomint, ar tai nebūti gandai, ar tiesa, paaiškėjo, kad Damoklo kardas buvo pakibęs ne tik virš šio, bet ir virš kitų infrastruktūrinių sumanymų miestelyje.
Skylėtas projektas
Aptvertas ir apšviestas sporto aikštynas, kuriame būtų įrengtos futbolo, krepšinio, teniso, gimnastikos ir vaikų žaidimo aikštelės, yra vienas iš „Kairių miestelio bendruomeninės ir viešosios infrastruktūros kompleksiško atnaujinimo“ projekto objektų.
Pagal šį projektą, įtrauktą į 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijomis finansuojamų projektų sąrašą, Kairiuose taip pat numatyta įrengti centrinę ir bendruomenės susirinkimų aikštes, pėsčiųjų taką, apšvietimo tinklus, automobilių aikšteles ir pan. Iš viso projektui skiriama apie 850 tūkst. Eur.
Skamba gražiai, bet prieš porą savaičių paaiškėjo, kad Šiaulių rajono savivaldybės Investicijų ir projektų valdymo skyriaus ruošta projekto paraiška turi skylių. Ir tokių didelių, kad Kariai gali prarasti ES pinigus.
Pinigai – miesteliui, objektai – kaimui
Kairių seniūnas Artūras Šulčius pasakoja apie šią problemą sužinojęs atostogų metu, kuomet sulaukė persigandusios savo pavaduotojos skambučio. „Ta žinia pribloškė visus“, – sako jis ir bando paaiškinti, kodėl projektas, švelniai tariant, užstrigo. – „Asmenys, kurie Savivaldybėje kuravo projektą, išėjo iš darbo. Kuratoriai keitėsi ir keitėsi, kol galų gale mes likome šiek tiek primiršti. Kitas svarbus momentas: Kairių miestelis turėjo savo bendrąjį planą, patvirtintą 2013 m. Bet naujos miestelio ribos, pasirodo, nebuvo įregistruotos Registrų centre.“
Problema, anot seniūno, yra ta, kad infrastruktūriniai sumanymai Kairiuose buvo parengti pagal naujas ir, kaip vėliau paaiškėjo, neįregistruotas ribas. Dėl to dalis suprojektuotų objektų liko miestelyje, dalis – už jo ribų, kaime. Kadangi ES lėšos skirtos miesteliui, o ne kaimui, užribyje atsidūrė ir šių objektų finansavimas.
Viskas arba nieko
Dar vienas paradoksas tas, kad sporto aikštynas, dėl kurio baiminasi kairiškiai, patenka į miestelio ribas, bet nuo to situacija nė kiek negerėja. „Čia kaip grandininė reakcija. Projektas yra paruoštas 850 tūkst. Eur sumai. Kadangi dalis objektų atsidūrė už miestelio ribų, nuo šios sumos atkrenta apie 200–250 tūkst. Eur. Ministerija (LR Vidaus reikalų ministerija, – aut. past.) pasakė, kad jeigu neįsisavinsime tų 850 tūkst. Eur, pinigų iš viso negausime“, – teigia A. Šulčius.
Surasti, kur panaudoti nei iš šio, nei iš to atsiradusius 200–250 tūkst. Eur, būtų įmanoma, bet spaudžia laikas. „Greičiausiai vėl reikėtų daryti susirinkimus su gyventojais ir ilgai diskutuoti, kur mums dėti tuos pinigus esamose miestelio ribose. Tai užtruktų. Vien tam, kad paruoštume projektus, reikėtų mažiausiai pusės metų. O Ministerija pasakė, kad turime suktis čia ir dabar“, – aiškina seniūnas, tačiau priduria, kad nerimauti nereikėtų – problemą ėmėsi spręsi rajono valdžia.
Istorija su laiminga pabaiga?
Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius Gipoldas Karkelis taip pat išlaiko ramų toną. „Čia jokia naujiena. Dar nė vieno projekto neįgyvendinome be problemų. Tų problemų būna ir didesnių, paprasčiausiai reikia jas spręsti. Šiuo atveju problemos kyla dėl miestelio ribų, todėl bandysime jas staigiai tvarkyti, derėtis su Ministerija, pasirašyti pasižadėjimus, kad jas pakeisime“, – aiškina jis.
Šis pokalbis su administracijos direktoriumi įvyksta trečiadienį, o ketvirtadienį iš jo sulaukiame gerų žinių. „Buvome susitikime su Ministerijos ir Centrinės projektų valdymo agentūros atstovais. Projekto paraiškos atmetimo išvengėme. Dabar turėsime greituoju būdu ištaisyti miestelio ribas ir teikti paraišką iš naujo. Teks truputį pakoreguoti ir tą techninį projektą. Darbo daug, reikės skubėti, bet tikimės, kad spėsime viską padaryti“, – raportuoja jis.
Nors naujiena gera, ja džiaugtis Kairių bendruomenėje neskubama. Šiaulių rajono savivaldybės tarybos narys, kairiškis Vaclovas Motiejūnas sako, kad visa ši istorija išties nuvylė gyventojus.
„Šiaulių rajone miestelių ne tiek jau ir daug – 10 ar 11. Ir nežinoti jų statuso, nežinoti, ar sutvarkyta dokumentacija, yra paprasčiausias aplaidumas. Pateikiau administracijai labai paprastą klausimą: ar buvote padavę prašymą, kad Registrų centras įregistruotų naujas miestelio ribas? Atsakymo taip ir negavau. Kitas klausimas – kaip apie tai galėjo nežinoti seniūnas? Įsivaizduokite: esate atsakingas už tam tikrą teritoriją ir net nežinote jos statuso. Kažkaip keistai atrodo. Kol kas užkliuvo tik ta viena registracijos pozicija, o kas dar nežinoma? Iš principo yra labai liūdna ir blogai. Žmonių nusivylimas didžiulis“, – sako jis.
G. Karklelis, paklaustas, kas konkrečiai yra atsakingas dėl per plauką nežlugusio projekto, konkretaus atsakymo nepateikia. „Galime ieškoti kaltų ir juos įvardyti, bet kas iš to?“ – retoriškai klausia jis.