REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Įvairenybės2022 m. Lapkričio 29 d. 14:15

Kad užsidirbtų pragyvenimui, vaikinas pardavinėja žmonių kaulus

Pasaulis

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Theguardian.com


252496

22 metų Jon Pichaya Ferry pardavinėja žmonių kaulus. Ši manija jam išsivystė 13 metų, kai jis augo Tailande. Jo tėvas padovanojo jam pelės skeletą, kuris, užuot vaiką išgąsdinęs, sudomino jį ir paskatino pradėti domėtis kaulais.

Būdamas 18 metų Ferry persikėlė į Niujorką studijuoti gaminių dizaino. Ten apsilankęs keistenybių parduotuvėje, pamatė žmogaus kaukolę, kuri, kaip paaiškino parduotuvės savininkas Mike'as Zohnas, yra medicininės osteologijos pramonės liekanos suformuota kaukolė.

Taip Ferry susidomėjo ir žmonių kaulais, ir nusprendė atidaryti savo medicininių žmonių kaulų verslą „JonsBones“, kurie dažniausiai būna reikalingi medicinos studentams. Įmonė jau turi aštuonis darbuotojus, pusę milijono sekėjų ir daugiau nei 22 milijonus jų profilį mėgstančių žmonių socialinėje platformoje „TikTok“, kur Ferry skelbia vaizdo įrašus apie prekybą medicininiais kaulais, atsako į susidomėjusių žmonių klausimus apie kaulus, jų kilmę.

Kaip rašo Scottas Carney savo knygoje „Raudonoji rinka“, sparti medicinos pramonės plėtra XIX amžiuje reiškė, kad kaulų paklausa greitai viršijo pasiūlą. Kaulai buvo gaunami iš mirties bausme įvykdytų kalinių, nepriimtų lavonų ir tų, kurių kapus apiplėšė kūnų grobikai. Garsiausi iš jų buvo Burke'as ir Hare'as, kurie žudė Edinburgo pensiono nuomininkus ir parduodavo jų kūnus universiteto anatomijos katedrai.

Susidūrę su kaulų trūkumu, britų gydytojai kreipėsi į kolonijas, konkrečiai – Indiją, kur Kalkuta tapo prekybos žmonių kaulais sostine. Medicinos tiekimo įmonės pradėjo pardavinėti importuotus kaulus Europos ir Amerikos medicinos studentams.

1944 metais dauguma skeletų, surinktų Clay Adams gamykloje Manhetene, atkeliavo iš Indijos. Žurnalas „Life“ pranešė, kad po 1943 metų Bengalijos bado, nusinešusio milijonus žmonių gyvybių, rinkoje atsirado kur kas daugiau žmonių kaulų.

Kai 1985 metais kaulų prekeivis buvo areštuotas už 1500 vaikų skeletų eksportą ir Indija uždraudė prekybą žmonių palaikais, tuomet kaulų pramonė galutinai žlugo.

Ferry sako, kad nedaro nieko nelegalaus, jis žmonių ir gyvūnų kaulus gauna iš patikimų šaltinių, juos išvalo ir paruošia medicinos darbuotojams ir studentams, kurių mokymasis be skeletų neįsivaizduojamas.

Vis dėlto, Ferry tikina, kad po kelerių metų jis norėtų eksponuoti žmonių kaulus muziejuose, kur kiekvienas galėtų apžiūrėti jo istorinę kolekciją. „Mes tikrai stengiamės su šiais kūriniais elgtis pagarbiai, oriai ir išsaugoti juos ateities kartoms“, – sako jis.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA