PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Rugpjūčio 5 d. 10:46

Kad gandrų lauknešėlis nenuviltų

Šiauliai

Svarbu. Kai kūdikis būna planuotas ir lauktas, pirmieji mėnesiai po gimdymo taip pat yra pozityvūs, moteris aplenkia pogimdyvinės depresijos. Vaikai, gimę nelaukti ir jautę nesaugumą, turi psichologinių ir kitų sveikatos problemų.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


47462

Pastaruoju metu Lietuvoje vaiko planavimas tampa normaliu, savaime suprantamu procesu. Planuodami vaikelį, būsimi tėvai sveikiau gyvena, vartoja vitaminų, atsisako alkoholio, meta rūkyti. Ką dar galima padaryti, kad maksimaliai būtų pasiruošta kūdikio atėjimui?

Netyčiukų laikai tolsta

„Laimingo, protingo, sveiko ir linksmo – tokio vaiko norime susilaukti kiekvienas“, – sako akušerė-bendrosios praktikos slaugytoja Loreta Staniulienė. Tačiau tam, kad tokio vaikelio susilauktume, turime įdėti daug pastangų, kurių neretai pritrūkstame, nes tiesiog žinia, kad gandrai pakeliui, pasiekia atsitiktinai.

Laimei, pastaruoju metu, anot medikės, iš anksto planuojančių šeimos pagausėjimą šeimų vis daugėja, nes būsimieji mamos ir tėčiai ima pripažinti, jog tinkamas psichologinis bei fizinis pasiruošimas yra tarsi raktas į ramų ir pozityvų kūdikio gimimą. Tampa savaime suprantama, kad geriausia pastoti tuomet, kai pora sveika, tad reikia laiko spėti pašalinti grėsmę keliančius faktorius. Tam įtakos galimai turi nėščiųjų mokyklėlės, sąmoningumą lemia ir visa ko planavimas – studijų, karjeros, materialinės gerovės ir pan. Atsitiktinumams paliekama vis mažiau vietos, nors visko gyvenime suplanuoti tiesiog neįmanoma.

Vaikai yra didžiausias gyvenimo turtas, tad gyvenimui trise būtina ruoštis. „Vyrai taip pat nėra išimtis“, – pabrėžia specialistė ir siūlo pasiruošimą pradėti nuo vizitų pas gydytojus. Apsilankyti reikėtų ne tik pas šeimos gydytoją, ginekologą, bet ir pas odontologą – susitvarkyti dantis būsimai mamai pravartu iki nėštumo.

Rekomenduojama išsitirti ir dėl lytiškai plintančių ligų. Jeigu giminėje yra apsigimimų ar genetinių ligų, vertėtų užsirašyti genetiko konsultacijai.

Šiuo metu yra daug kvalifikuotų specialistų, kurių kompetencija leidžia teikti akušerines paslaugas. Negatyvias emocijas gali padėti įveikti psichologas. Turint problemų su nugara, vertėtų kreiptis pagalbos į fizioterapeutą, kurio dėka parinktos priemonės pagerins jūsų fizinę būklę iki pastojimo.

Verta pasikonsultuoti ir su kitais specialistais, ypač jeigu sergate cukralige, astma, virškinimo sistemos ligomis, mažakraujyste, vargina aukštas kraujospūdis ir pan.

1041483-nuotr-pregnant-7750.jpg

Visavertė mityba lemia gerą abiejų sutuoktinių sveikatą

Sveikai maitintis, nevartoti alkoholio, narkotikų, nerūkyti reikėtų kiekvienam ir tai nebūtinai turi būti susiję su kūdikio planavimu. Tačiau jeigu jūsų gyvenimo būdas anaiptol nėra sveikas, vadinasi, atėjo metas pradėti jį keisti.

Mažiausiai tris mėnesius, o geriausia – metus, vertėtų pamažu keisti savo mitybos įpročius, prisimenant seną, tačiau teisingą patarlę: „Ką valgai, tas ir esi.“

Per dieną reikėtų suvalgyti du puodelius vaisių ir tris puodelius daržovių. Vertėtų dažniau valgyti žuvies, nes organizmui reikia omega-3 riebiųjų rūgščių optimaliam vaisingumui palaikyti. Puikiai tinka žuvų taukai. Nemėgstantiesiems žuvies rekomenduojama rinktis linų sėmenis, kuriuose taip pat gausu omega-3 riebiųjų rūgščių. Sveika vartoti ir linų sėmenų sėklų aliejų. Augalinės kilmės omega-3 riebiųjų rūgščių apstu graikiniuose riešutuose, moliūgų sėklose.

Valgiaraštyje neturi trūkti ir raudonos mėsos, kurioje esanti geležis padės apsisaugoti nuo pogimdyvinės anemijos. Daugumos žmonių mityboje trūksta jodo, todėl joduota druska galėtų būti išeitis.

Pastoti ketinanti moteris turi vartoti maistinių medžiagų pripildytų produktų, nes rafinavimo proceso metu iš grūdų pašalinama daugelis maistinių elementų. Per dieną turėtumėte suvartoti apie 170 g pilno grūdo produktų, tad dienos racione neturi stigti pilno grūdo duonos, makaronų, dribsnių.

Tam, kad įsčiose užsimegztų gyvybė, rekomenduojama valgyti maisto, kuriame yra vitamino A. Tai geltonos spalvos vaisiai bei daržovės, pieno produktai ir kt.

„Vėliau organizmas pats parodo, ko jam reikia ir kas jam nebetinka, tad tai, ką anksčiau mėgote, gali būti, jog laukimosi metu kels pykinimą ir vėmimą“, – sako medikė.

Žalingi įpročiai neleistini ir tėčiui

Folio rūgšties svarba moteriai seniai žinoma – esant jos trūkumui, moteris dažniau patiria persileidimų arba vaisius turi raidos defektų. Ne tik būsimų mamų, bet ir tėčių mityboje neturi trūkti folio rūgšties turinčių produktų. Tai pagerina spermos kokybę. Jų gausu špinatuose, grūdinėse kultūrose, kruopose, ankštinėse daržovėse, briuseliniuose kopūstuose. Folio rūgštis (vitaminas B9) daro profilaktinį poveikį kūdikio vystymuisi, ypač nervų sistemai.

Tėčio mitybos racione, kaip ir mamos, neturi trūkti produktų, kuriuose gausu cinko ir seleno, vitamino D bei antioksidantų.

Vertėtų vengti alkoholio, rūpinantis savo būsimo mažylio sveikata, ypač turint sunkumų su pastojimu ar esant nereguliariam mėnesinių ciklui, kai sunku nuspėti, kada įvyksta ovuliacija. „Draugystė“ su žalingais įpročiais – alkoholiu bei rūkymu – turi būti neleistina ir tėčiui: moksliškai įrodyta, jog normalių spermatozoidų gamyba atsistato vidutiniškai po 90 dienų po alkoholio pavartojimo.

Net ir pasyvus rūkymas trikdo moters vaisingumą, mažina spermos kokybę bei blogina bendrą organizmo sveikatos būklę.

Ruošiantis tapti tėčiu, pravartu prisiminti, jog kaitria pirtimi mėgautis reikia saikingai. Mat ji kuriam laikui nuslopina spermatozoidų gyvybingumą.

Ruošimosi laikotarpiu pravartu nutraukti „draugystę“ ir su kofeinu. Tai itin aktualu tiems, kas ruošiasi dirbtiniam apvaisinimui, ar apskritai susiduriantiesiems su sunkumais pastojant.

Laikas, skirtas mėgautis gyvenimu

Neretai pastoti trukdo įtampa ar nuolatinis nuovargis, tad mėnesio atostogos, kurių metu visą dėmesį skirtumėte tik vienas kitam, būsimiems tėvams išeitų tik į naudą – juk gyvybės pradėjimas ne tik fizinis, bet ir dvasinis aktas. Jeigu atostogauti neišeina, vertėtų sulėtinti gyvenimo tempą savo kasdienybėje.

Anot specialistės, dar gajus mitas, jog sportas gali pakenkti vaisiui. Norint sėkmingai išnešioti užsimezgusią gyvybę, labai svarbi fizinė stiprybė, tad būtina judėti. Suprantama, kiekvienu atveju būtina realiai įvertinti savo galimybes. Geriausia derinti aerobinius ir raumenų stiprinimo pratimus. Tinka šokiai, nėščiųjų joga, pilatesas, mankšta vandenyje arba salėje, mažo intensyvumo aerobika ir kt. Kuo daugiau laiko praleiskite gryname ore.

Labai svarbu normalus kūno svoris, nes, esant per dideliam ar per mažam kūno svoriui, gali būti sunku ne tik pastoti, bet ir saugiai išnešioti vaikelį.

Laukimosi periodas kiekvienu atveju išlieka savitas, tereikia įsiklausyti į savo organizmo siunčiamus signalus, tad jeigu norisi miego, tiesiog miegokite – poilsis taip pat būtinas augančiai gyvybei. Pokaičio miegas suteikia energijos. Venkite šviesos nakties miegu.

Prieš miegą sunkus valgis nerekomenduojamas, tačiau maisto produktai, kuriuose gausu angliavandenių, gali pagerinti sutrikusią miego kokybę. Tai duona, krekeriai, pieno stiklinė. Miegui prišaukti gali padėti ir kiti maisto produktai – riešutai, bananai, šparagai, bulvės, abrikosai, kiaušiniai, moliūgai, avokadai ir kt. Rekomenduojama miegoti ant kairiojo šono, nes tuomet optimaliai suteikiama galimybė judėti kraujui su deguonimi ir vaikui.

Jausmai vaiko pradėjimo metu turi itin svarią įtaką. Jokiu būdu vaikas negali būti planuojamas irstančiai santuokai gelbėti. Besilaukiančiosios mintys, emocijos yra itin galingos, todėl laukimosi periodu ir iki jo svarbu mąstyti pozityviai, kuo mažiau įsileisti į save blogų minčių, gyventi aplinkoje, kurioje nėra konfliktų.