Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt
Dažnas veterinaras, veisėjas ar prieglaudos atstovas sulaukia klausimų apie tai, kaip derėtų šerti įsigytą katę. Ir nors paprasto atsakymo į šį klausimą nėra, derėtų pabrėžti keletą aspektų apie šių naminių gyvūnų mitybą, kuri, kaip ir bet kokio gyvo organizmo, turi įvairiausių niuansų. Ką vertėtų žinoti?
Žmonės mielai norėtų išgirsti atsakymą, kokio gamintojo ėdalą rinktis, kad katė būtų sveika, o jos mityba – pilnavertė. Tačiau vieno atsakymo čia nėra.
Iš tiesų katę galima šerti dviem būdais – natūraliu maistu ir gamintojų siūlomais pašarais. Kokį būdą rinktis, priklauso nuo jūsų turimo laisvo laiko, poreikių ir jūsų katės.
Maitinimas natūraliu maistu
Tai jokiu būdu nereiškia, kad katei galime duoti viską nuo savo stalo. Maitinimas natūraliu būdu reikalauja daugiau laiko ir žinių. Sudaryti racioną nėra paprasta, kadangi neteisingai subalansuota mityba gali pakenkti gyvūnui. Teisingai parinkti ir paskirstyti produktai skatina virškinimą, tuomet katė geriau įsisavina naudingas medžiagas. Neteisingai parinkti produktai gali apsunkinti virškinimą, sukelti ligas.
Todėl paprasčiau yra rinktis jau pagamintą ir subalansuotą produktą. Žinoma, čia derėtų atkreipti dėmesį į pašaro sudėtį, gamintoją bei kitas svarbias sudedamąsias dalis.
dsc-0741.JPG
Gamintojų pagamintas ėdalas
Paprastai kokybiškesnis maistas parduodamas specializuotose gyvūnų parduotuvėse, veterinarijos klinikose ar internete. Pigesnį pašarą siūlo prekybos centrai.
Reikia nepamiršti, kad katė yra mėsėdis gyvūnas, todėl pagrindinis jos mitybos racionas turėtų būti mėsa.
Kiekvienam gyvūno globotojui pravartu žinoti, kad gamintojų parduodamas pašaras skirstomas į klases – economy, premium ir super premium.
Economy klasės maistas parduodamas prekybos centruose. Pagrindinė tokio maisto sudedamoji dalis yra grūdai, o mėsos jame tebūna tik 4-5 proc.
Matydami labai gražiai, spalvingai išreklamuotą kačių maistą, kaip patį geriausią, subalansuotą ir patvirtintą veterinarų, skubam į prekybos centrus įsigyti taip giriamą pašarą, nė nesusimąstydami, kad toks maistas gali būti kenksmingas mūsų gyvūnui. Ant pakuotės rašoma, kad yra konservantų, antioksidantų, dažiklių ir visokių kitokių sintetinių priedų, kurie gali sukelti vėžį, ar iššaukti vieno ar kito organo atsisakymą. Iš grūdų katės organizmas nieko nepasisavina, tai reiškia, kad toks maistas nepatenkina katės fiziologinių poreikių.
Todėl geriausia yra rinktis super premium ar bent jau premium klasės pašarą. Super premium pašare mėsos būna nuo 50%.
Daugelis galvoja, kad negali sau leisti savo katės maitinti tokiu brangiu maistu. Tačiau pigus pašaras traukia savo kvapo ir skonio stiprikliais, na, o katė jo suėda žymiai daugiau. Be to, maitinant pigiausiu maistu, reikia duoti ir šlapio ėdalo. Maitinant kokybišku pašaru, konservų duoti nėra būtina, nes visų reikalingų medžiagų pakanka, o ir reikia jo reikia žymiai mažiau. Suskaičiavus savo augintiniui išleistas lėšas mėnesio gale nustebsite – greičiausiai būsite sutaupę.
Kačių mitybos ypatybės
Katės suauga gan greitai, pusės metų katytė jau gali morčiuotis ir susilaukti palikuonių. Vienerių metų katę jau galima laikyti suaugusia ir subrendusia.
Kalbant apie kačių mitybą, svarbu pabrėžti, jog mažo kačiuko skrandžio dydis – it lazdyno riešuto, t.y. labai mažas. Tačiau kaip ir kiekvienam augančiam organizmui, taip ir kačiukui augant reikia labai daug maistinių medžiagų. Sausas mažo kačiuko pašaras – smulkios granulės, turinčios daug maistinių medžiagų ir energetinės vertės.
Tiesa, jeigu namie turite ir suaugusį katiną, stenkitės, kad mažojo augintinio maistas būtų skirtas tik jam, mat suaugusiam katinui, suvalgiusiam didelį kiekį mažyliams skirto maisto, gali sustreikuoti skrandis.
Jeigu mažas kačiukas gali kirsti tiek, kiek jam telpa, suaugusio katino mitybą derėtų stebėti. Specialistų teigimu, 50-70 kilokalorijų kilogramui katės per dieną yra optimalus maisto kiekis. Sveiko katino mitybą turėtų sudaryti subalansuotas sausas ir šlapias ėdalas bei vanduo.
img-8913.jpg
10 maisto produktų, žalingų katėms
Nors katės pasižymi dideliu atsparumu maistui ir aplinkai, šie gyvūnai nėra nepažeidžiami, o mūsų namuose yra pilna produktų, galinčių smarkiai pakenkti pūkuotiesiems augintiniams. Štai dešimt maisto produktų, kurių, kaip teigia specialistai, niekada neturėtumėte duoti katei:
1. Alkoholis
Vos šaukštelis alkoholio gali sukelti rimtų problemų jūsų katei, įskaitant kepenų ir smegenų pažeidimus.
2. Šokoladas
Šokoladas turi teobromino, kartaus skonio stimuliuojančios medžiagos. Nors jos yra visuose šokolado produktuose, didžiausią koncentraciją rasite juodame ir nesaldintame šokolade. Katėms šokoladas gali sukelti širdies problemas, raumenų spazmus ir netgi traukulius.
3. Kava, arbata ir energetiniai gėrimai
Kai kurios katės mėgsta paragauti šių gėrimų, tačiau visi jie turi kofeino, kuris gali pagreitinti katės širdies ritmą, sukelti širdies permušimus ir raumenų spazmus.
4. Pienas
Nenustebkite – didelė dalis suaugusių kačių apskritai netoleruoja laktozės, todėl pieno geriau neduoti, nes jis gali sukelti vėmimą ir viduriavimą. Jei norisi palepinti taip mėgstamu gardumynu, geriau rinktis liesą jogurtą, kefyrą, varškę.
5. Lašiniai ir žuvis
Riebus maistas gali sukelti ne tik vėmimą ir viduriavimą, bet ir pankreatitą (kasos uždegimą), kuris gali baigtis mirtimi. Galbūt daugelis nustebs, bet žalią žuvį katei patartina duoti tik kartą per savaitę, ar net rečiau. O kai kurie specialistai nerekomenduoja visai, nors nuo senų senovės katės mitybos pagrindinis racionas siejamas su žuvimi. Žalioje žuvyje yra tiaminazės, kuri gali sunaikinti svarbų B grupės vitaminą, vadinamą tiaminu. Tiamino trūkumas gali sukelti neurologinių problemų ir netgi traukulius.
6. Kiaušiniai
Nors katėms baltymai yra labia reikalingi, žalias kiaušinis gali sukelti kasos uždegimą (pankreatitą). Virto kiaušinio duoti paskanauti galima, jei tai bus retai ir labai nedidelėmis porcijomis.
7. Svogūnai ir česnakai
Katės yra labia jautrios toksiškiems komponentams, randamiems svogūnuose ir česnakuose, kurie gali pažeisti raudonuosius kraujo kūnelius, net jei katė suėda tik gabalėlį produkto. Neturi reikšmės, ar svogūnai kepti, ar žali, ar miltelių pavidalo, katės neįsisavina juose esančių junginių.
8. Žuvies konservai
Nors tunas ir lašiša yra tikras gardėsis katėms, jų konservų, skirtų žmonėms, savo augintiniui verčiau neduokite. Konservuota žuvis paprastai turi pernelyg daug druskos ir riebalų. Jeigu norite palepinti savo gyvūną tunu ar lašiša, geriau rinkitės specializuotus katėms skirtus konservus su šiomis sudėtinėmis dalimis.
9. Grybai
Kai kurios katės tiesiog dievina grybų kvapą ir mielai juos valgo, tačiau būtina žinoti, kad kai kurie grybai yra nepaprastai kenksmingi katėms. Laukiniai grybai gali sukelti vėmimą, viduriavimą, seilėtekį ir netgi kepenų pažeidimus. Deja, pirmieji simptomai paprastai pasireiškia tik po 6-24 valandų nuo vartojimo, ir jeigu laiku nepastebėsite gyvūno apsinuodijimo, tai gali baigtis net mirtimi.
10. Šunų pašaras
Nors šunų ir kačių maistas iš pirmo žvilgsnio atrodo panašiai, tai yra visiškai skirtingi produktai. Šunų maistas ne tik yra skirtas visiškai kitokiam organizmui, bet taip pat turi ir daugiau tokių medžiagų, kurios gali pakenkti jūsų katei. Jeigu namuose turite šunį, stenkitės neprileisti savo katės prie jo maisto.
Nepamirškite, kad jūsų mylimas augintinis gyvena visada trumpiau, nei norėtųsi, tad atsakingai parinkta mityba gali prailginti jo gyvenimą. Ir atvirkščiai – maitinimas nekokybišku, neskirtu katėms maistu gali sukelti ligas ir pagreitinti jūsų išsiskyrimą.
Nepamirškite savo 2% skirti "Šiaulių letenėlės" gyvūnams – viskas, ką reikia žinoti.