Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Šalia mūsų gyvena katės, tačiau ar žinome, kokių ypatingų galių turi šie naminiai gyvūnai.
Erika ŠivickaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Tikriausiai joks kitas naminis gyvūnas nėra apgaubtas tokios paslapties, apie jį nėra tiek prietarų ir legendų, kiek apie kates. Ne kartą esame girdėję sakant, jog katės yra nepaprasti gyvūnai, gebantys rasti ryšį tarp šio ir anapusinio pasaulių. Jau nuo senų senovės žmogus buvo linkęs mistifikuoti katę dėl jos hipnotizuojančio žvilgsnio. Žinoma, vieniems tai prietarai, kiti linkę vis dėl to tikėti naminio gyvūno magija.
img-20210715-124727-resized-20211018-092449408.jpg
Prietarai apie kates atsirado labai seniai, kai žmonės įvairius gamtos ar gyvenimo reiškinius aiškindavo remdamiesi dievybių galiomis ar ženklais, siunčiamais iš dangaus. Nemažai legendų pasakoja apie paslaptingą kačių ryšį, kurio žmogus paaiškinti negali, su kitais pasauliais. Žmonės tikėjo, kad katės gali užfiksuoti ir perduoti informaciją.
Be to, buvo manoma, kad jų akys turi hipnotizuojančių savybių. Pirmieji kačių atvaizdai buvo rasti Egipte. Atvaizdų amžius siekia 1800 m. pri. Kr., o seniausi kačių kapai datuojami 1500 m. pri. Kr. Egipte. Jau senoji kačių laidojimo tradicija byloja apie ypatingą žmogaus pagarbą šiam mielam keturkojui. Visos katės, nepriklausomai nuo jų kailio spalvos, senovės Egipte buvo laimokės laimės simboliu.
Už jų nežudymą tais laikais buvo baudžiama mirties bausme. Egiptiečiai turėjo kačių deivę Bastet, kurią vaizdavo kaip moterį katės galva. Ji simbolizavo džiaugsmą, muziką ir linksmybes. Saulės dievą Ra taip pat dažnai vaizduodavo kaip katiną, o ant kapaviečių išraižytose maldose Ra buvo vadinamas Didžiuoju Katinu. Itin garbintos trijų spalvų arba skirtingų akių spalvų katės. Žyniai jas vadino amžinybės simboliu, nes katės miega susisukusios į kamuoliuką, kad liečiasi jų galva ir uodega.
Graikai manė, kad deivė Artemidė žmonėms dažnai pasirodo katės pavidalu, o romėnams šie keturkojai gyvūnai buvo savarankiškumo, meilės laisvei simboliu. Jos vaizduotos lydinčios laisvės deivę Libertą. Murkliai nebuvo itin mėgiami romėnų valdovų ir tironų, nes katės laikytos laisvės ženklu. Jie labiau mėgo liūtus, simbolizuojančius jų valdžią. Tačiau katės simbolį dažnai iškeldavo tie, kurie kovodavo už laisvę. Todėl neatsitikinai katė buvo pavaizduota Spartako vadovaujamų sukilusių vergų vėliavose.
Yra sakoma, kad katei į akis žiūrėti nevalia, nes žiūrint galima prarasti energiją. Ne mažiau populiarus yra prietaras apie kačių gebėjimą nuspėti ateitį. Manoma, kad katė mato ateitį, žino, kas gali nutikti jos šeimininkui. Jos akys prilyginamos veidrodžiui, kurių žvilgsnio reikėtų pasisaugoti ypač naktį. Žvilgsnis į katės akis gali pakeisti žmogaus ateitį. Sakoma, kad norint išvengti bėdos, reikia kuo mažiau žiūrėti katei į akis ir vengti žvilgsnių sandūros. Kita prietaro interpretacija – žvelgiant katei į akis, galima prisišaukti piktąsias dvasias.
Juodos katės yra siejamos su magija, burtais, raganavimu ar paslaptimi, kurios žmogus negali įminti. Manoma, kad juoda katė turi tokių galių, kurios gali prasiskverbti iki pat žmogaus sielos gelmių. Yra nemažai legendų ir pasakojimų apie tai, kad dėl ilgo žiūrėjimo katei į akis žmogus išprotėjo arba pradėjo kentėti nuo baisių reginių, haliucinacijų. Žinoma, neįmanoma pateikti faktų, kurie patvirtintų minėtas istorijas ir prietarus, nes viskas yra mitų, legendų, senų žmonių pasakojimų lygmenyje. Tačiau yra ekstrasensų ir bionergetikų, kurie teigia, kad katės akys yra labai išraiškingos, jose galima įžvelgti ateitį ir praeitį, žmogų tykojančius pavojus.
Jei pamatei juodą katę bėgant per gatvę, saugokis nelaimės. Per kelią bėganti katė nelaimes neša ne tik Lietuvoje, bet ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Teigiamai juodės minimos ir Skandinavijos mitologijoje. Meilės ir vaisingumo deivės Frėjos vežimą traukė dvi juodakailės gražuolės. Ši spalva buvo mėgiama, nes simbolizavo apsaugą nuo nelabųjų. XVIII-XIX a. Šiaurės Europos žvejų žmonos vyrams į laivus prileisdavo juodų kačių, kurios buvo garantija, kad į namus vyrai sugrįš saugiai.
Juodos katės gerbiamos ir dabar. Škotai tiki, jei į namus atklydo svetima katė, reikia džiaugtis – ji atnešė laimę. Perbėgo kelią? Taip pat džiūgauk, nes ateityje seksis. Juodų kačių sėkme tiki ir australai. Suomijoje juodas kates gerbia, nes tikima, kad jos perneša mirusiųjų sielas į kitą pasaulį.
Nors nuo senų laikų daug kalbama apie neregimą katės ryšį su anapusiniu pasauliu, tačiau verta nepamiršti, kad dažnai katė namuose yra it talismanas, apsaugantis nuo blogų jėgų bei negandų. Tad, svarbiausia yra mylėti savo augintinius, nes meilė gali apsaugoti žmogų nuo visų galimų nelaimių ir negandų. Kaip sakoma: ,,kuo dalinsies su kitu, tas ir sugrįš“ ir čia jau nereikia jokių prietarų.
Šunų ir kačių maistas lenda.lt