PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Rugpjūčio 17 d. 20:23

Kabulas: sukilęs Talibano vadas žuvo bandydamas pabėgti į Iraną

Pasaulis

Unsplash.com nuotr.

Rūta AndrošiūnaitėŠaltinis: BNS


243297

Prieš vadovybę sukilęs Talibano vadas, priklausęs šiitų hazarų mažumai, žuvo bandydamas pabėgti iš Afganistano į Iraną, trečiadienį pranešė Gynybos ministerija Kabule, paneigusi vietos žiniasklaidos pranešimus, kad jis buvo nužudytas nelaisvėje.

Birželį įvykęs Mahdi Mujahido (Mahdžio Mudžahido) atskilimas nuo Talibano lyderių tapo didžiausiais į viešumą iškilusiais vidaus nesutarimais šioje griežtosios linijos islamistų grupuotėje nuo jos grįžimo į valdžią prieš metus.

Tuo metu M. Mujahidas buvo paskirtas Bamijano provincijos žvalgybos vadovu, tačiau po kelių mėnesių jis buvo atleistas dėl ginčo, kurį vietos žiniasklaida siejo su pelningos prekybos anglimis kontrole.

M. Mujahidas pabėgo birželį, Talibanui pasiuntus tūkstančius kovotojų, kad sutriuškintų jo lojalistus.

Tuomet įsiplieskė kelias dienas trukusios kautynės. Jungtinių Tautų duomenimis, dėl smurto protrūkio mažiausiai 27 tūkst. žmonių buvo priversti palikti savo namus.

Afganistano daugiausia šiitiška etninių hazarų bendruomenė jau ne vieną dešimtmetį persekiojama, o M. Mujahido paskyrimas iš pradžių buvo laikomas Talibano teiginio, kad judėjimas tapo tolerantiškesnis ne puštūnams, įrodymu.

Trečiadienį pareigūnai pranešė, kad pasienio pajėgos atpažino M. Mujahidą netoli sienos su Iranu esančioje Herato provincijoje ir „nubaudė jį už jo veiksmus“.

„Jo niekas nelydėjo“, – naujienų agentūrai AFP sakė provincijos informacijos tarnybos pareigūnas Naeemulas Haqas Haqqani (Naimulas Hakas Hakanis), pridūręs, kad kovotojas buvo „nužudytas po konflikto“.

Vis tik kai kuriose socialiniuose tinkluose platinamose nuotraukose matyti, kad M. Mujahidas yra gyvas ir sulaikytas. N. H. Haqqani tokių pranešimų nesureikšmino.

„Gandai, kad šis asmuo buvo sučiuptas gyvas, yra melas“, – pareiškė pareigūnas.

Talibanas buvo kaltinamas hazarų teisių pažeidimais per judėjimo pirmąjį valdymo laikotarpį 1996–2001 metais.

Hazarus taip pat dažnai puola džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS), laikantis juos eretikais.