PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2019 m. Sausio 31 d. 22:06

Ką verta žinoti apie jūrų kiaulytes?

Vilnius

Pexels.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


69283

Jūrų kiaulytė – populiarus mažas naminis gyvūnėlis, kilęs iš Pietų Amerikos. Nors šį augintinį globoja daugybė šeimininkų, tačiau ar tikrai viską apie juos žinome?

Teigiama, kad jūrų kiaulytės tokį pavadinimą gavo, nes yra atkeliavusios iš už jūrų marių, o kūno sudėjimas panašus į kiaulytės. Beje, kiaulytės vandens netgi bijo. Europoje yra jūrų kiaulyčių augintojų draugijų, klubų, organizuojamos parodos.

K. Aleksejūno Jeruzalės veterinarijos klinikos veterinarijos gydytojas Darius Milbutas jūrų kiaulytes gydo jau daugiau nei dešimt metų. Pasak jo, tai gali būti puikus naminis augintinis, tačiau prieš įsigyjant būtina įvertinti visus aspektus. Svarbiausi:

– Jūrų kiaulytės nėra trumpalaikis įsipareigojimas, jos gyvena maždaug 5–8 metus (kartais ir ilgiau).

– Jos yra labai socialūs gyvūnai ir puikiai gyvena laikomos grupėmis. Siekiant išvengti nepageidaujamų jauniklių, grupelėmis reikėtų laikyti tos pačios lyties gyvūnus. Gydytojas D. Milbutas atkreipia dėmesį: „Kartais kiaulyčių asmeninės savybės gali lemti, kad būryje viena ar kita negali būti laikoma. Pavyzdžiui, patinėliai kartais gali pradėti konkuruoti tarpusavyje, todėl geriausia, kai grupuojami dar jauni ir užauga kartu.“

– Pasak gydytojo D. Milbuto, jūrų kiaulytėms reikia daug vietos ir dauguma narvelių, skirtų jų laikymui, yra per maži, ypač jeigu auginama porelė. „Vis dar daug žmonių mano, kad tinkamiausia vieta laikyti kiaulytes – akvariumas, kadangi jis yra kietos konstrukcijos (stiklinis), lengvai valomas. Tačiau būtent dėl jo tvirtos konstrukcijos yra sutrikdoma oro cirkuliacija viduje, dažniausiai akvariumai turi per mažai vietos, todėl prasideda nesutarimai dėl teritorijos (laikant kelis gyvūnėlius), beje, akvariume dėl stiklo yra gera akustika kiaulyčių skleidžiamam garsui. Nustatyta, kad vienam gyvūnui komfortiškam gyvenimui būtina 0,7 kv. m, dviem – maždaug 0,8–0,9 kv. m erdvė, bet, žinoma, kuo didesnis plotas, tuo geriau“, – sako D. Milbutas.

– Gyvūnėliai skleidžia į švilpimą panašų garsą, kai nori skanesnio ėdalo ar tiesiog dėmesio. Jei ieškote gyvūno, kuris niekada nepertrauks jūsų ramios vakarienės ar popiečio miego, jūrų kiaulytė gali būti ne jums.

– Jūrų kiaulytės yra gana lengvai dresuojamos.

– Gydytojas atkreipia dėmesį, kad jūrų kiaulyčių organizme nesigamina vitaminas C, todėl šio vitamino jos privalo gauti su maistu. „Svarbu ne tik parinkti geros kokybės sausą ėdalą, aprūpinti šviežių maisto produktų įvairove, tačiau papildomai reikėtų duoti ir vitamino C papildų“, – kalba veterinarijos gydytojas.

– Jūrų kiaulytės yra laikomos pakankamai sveikais gyvūnais, svarbu laiku atkreipti dėmesį į visus elgesio pokyčius: valgymą, tuštinimąsi, išgeriamo vandens kiekį, dantų sąkandį.

Jūrų kiaulyčių ligos

Gydytojui D. Milbutui tenka susidurti ir su jūrų kiaulyčių ligomis. „Pirmiausia išskirčiau virškinamojo trakto ir dantų problemas. Tai yra viena iš dažniausių priežasčių, kodėl kreipiamasi į veterinarijos kliniką. Kai virškinamajame trakte pradeda kauptis dujos (skrandyje ar žarnyne), sutrinka peristaltika, gyvūnas tampa neramus, pilvukas skausmingas, dažnai nustoja ėsti. Priežasčių gali būti įvairių (pavyzdžiui, dėl streso, netinkamos mitybos, vitamino C trūkumo ir kt.), rekomenduoju ilgai nelaukiant kreiptis į veterinarijos kliniką“, – sako gydytojas.

Dar viena labai dažna jūrų kiaulyčių patelių problema – kiaušidžių cistos. Tyrimais buvo nustatyta, kad net 76–88 proc. vyresnių nei 8 mėnesių patelių turi šią patologiją. „Pateles rekomenduojama sterilizuoti ne tik dėl populiacijos kontrolės, bet ir apsaugai nuo kiaušidžių ligų (pavyzdžiui, cistų). Sterilizuoti rekomenduoju jau nuo 6 mėnesių“, – pataria D. Milbutas.

Ne taip dažnai pasitaikanti liga – akmenligė. „Dažniausiai diagnozuoju šlapimo pūslės akmenligę. Šeimininkai pastebi augintinio šlapimo spalvos pakitimų, kiaulytės pradeda dažniau ir po truputį šlapintis, gyvūnėliai tampa neramūs, sudirgę, šlapindamiesi cypia. Jei pastebimas bent vienas simptomas, laukti nereikėtų“, – sako veterinaras.

Paprašytas papasakoti apie jūrų kiaulyčių ligų prevenciją, veterinaras D. Milbutas pataria: „Jūrų kiaulyčių negalavimus gali būti sunku pastebėti. Geriausias būdas išlaikyti kiaulytes sveikas – nuolatinis artimas ryšys su savo augintiniu. Kasdien įsitikinkite, kad ji ėda, geria ir tuštinasi, geras priekinių dantų sąkandis. Apsaugokite nuo didelių ir nuolatinių skersvėjų.“

alfalt-logo-skaidrus.png