PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Vasario 22 d. 13:23

Ką svarbu žinoti apie elektroninį parašą?

Lietuva

Asociatyvi Pexels.com nuotr.

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


205517

Šiuolaikinėms technologijoms nuolat tobulėjant, norom nenorom ir savo gyvenime pradedame naudoti vis daugiau naujovių.

Viena jų – tai elektroninis parašas. Visų pirma, verta atskirti, kad pavyzdžiui, jūsų el.pašte užrašytas vardas ir pavardė savaime laikoma kaip ir elektroniniu parašu. Tačiau skaitmeniniuose dokumentuose, siekiant patogumo, jog nereikėtų pasirašyti ranka, nuskenuoti ir tik tada siųsti failą, vertėtų turėti asmeninį, kvalifikuotą elektroninį parašą.

Tokiai priemonei įgyti taikomi griežtesni reikalavimai. El.parašas yra saugus tik tada, kai sudaromas specialia jo formavimo įranga bei patvirtinamas reikiamu kvalifikacijos pažymėjimu.

Kas yra elektroninis parašas?

Vaizdžiai tariant, toks parašas yra tarsi elektroniniai „pirštų antspaudai“. El. parašas koduoto pranešimo pavidalu saugiau susieją pasirašantįjį su pasirašomos operacijos dokumentu. Tai tiesiog idealus, saugus ir kvalifikuotas dokumentų pasirašymas, kuris ne tik sutaupo jūsų laiką, bet ir skatina patogesnį įmonės strategijos valdymą.

Sutikite, šiais laikais tikrai nepatogu pasirašinėti ranka, ypač didelėse įmonėse, kur dokumentacijos kiekiai milžiniški. Daug paprasčiau turėti savo asmeninį, kvalifikuotą elektroninį parašą. Dabar juos naudoja praktiškai visi šeimos gydytojai bei kiti medicinos atstovai. Taip yra ne tik patvirtinami svarbūs dokumentai, bet ir nustatoma pasirašančio asmens tapatybė.

Faktai apie elektroninį parašą:

  • elektroniniai, kaip ir ranka rašomi, parašai kiekvienam pasirašančiajam yra unikalūs;
  • juos galima užsisakyti specializuotose įmonėse, kurios būtent ir teikia tokių parašų gaminimą. Bendrovių, teikiančių šias paslaugas, pasirinkimas šiuo metu gana platus, todėl rinktis vertėtų labai atidžiai. Žinoma, geriausia dairytis ten, kur paslauga būtų suteikiama pigau, bet labai svarbu, kad būtų ne tik pigu, bet ir kokybiška. Prašykite specialių sertifikatų ir užsitikrinkite, kad jums bus suteiktas tik saugus ir kvalifikuotas elektroninis parašas;
  • jiems kurti naudojami specialūs matematiniai algoritmai, kurie sugeneruoja specialius skaičius, dar kitaip vadinamus raktais. Vienas jų yra viešas, kitas – privatus. Matematiniai algoritmai veikia kaip šifrai;
  • pasirašius dokumentus elektroniniu būdu, ant failų bus paminėtas ne tik jūsų vardas ir pavardė, bet ir pasirašymo data bei laikas;
  • pasirašymas internetu stipriai išpopuliarėjo nuo 2009 – 2010 metų, o šiuo metu praktiškai visos didesnės bendrovės juo patogiai naudojasi;
  • jie padidina sąveikos skaidrumą internete bei ugdo klientų, verslo partnerių ir pardavėjų pasitikėjimą.

Jeigu jums vis dar kyla tam tikrų klausimų, kodėl verta arba neverta užsisakyti savo asmeninį elektroninį parašą, visada būtų naudinga plačiau pasikonsultuoti su šios paslaugos tiekėjais. Suprantama, kad dabar pasirinkimas labai platus, tačiau skaidriai tokias paslaugas teikianti bendrovė, tikrai ras laiko jūsų konsultacijai bei nukreips reikiama linkme.

Jeigu turite nuosavą verslą, tikriausiai ir laiko maža, tad tikrai verta ieškoti optimalių verslo valdymo sprendimų. O vienas jų būtent ir yra elektroninis parašas. Tokiu būdu pagerės įmonės valdymas, bus sutaupyta nemažai laiko ir labai ženkliai sumažės dokumentų klastojimo rizika.

Beje, įvairių dokumentų pasirašymui ar prisijungimams, puikiai tinka ne tik minėtasis parašas, bet ir tokios priemonės, kaip: Smart-Id, mobiliosios programėlės, asmens tapatybės dokumentas, vairuotojo pažymėjimas, lustinė kortelė ar USB laikmena. Didelis pasirinkimas suteikia jums platesnes galimybes bei patogumą.

Kur gauti elektroninį parašą?

Elektroninį parašą galima užsisakyti ne tik specializuotose įmonėse, bet ir tokiose įstaigose, kaip:

  • Viešoji Įstaiga Registrų centras;
  • Asmens dokumentų išrašymo centras prie LR VRM;
  • UAB „Tele2“;
  • UAB „Bitė Lietuva“;
  • UAB „Telia Lietuva“.

Remiamas turinys